Pokrzywka to często występujące schorzenie skórne, które charakteryzuje między innymi pojawienie się zmian skórnych, które przypominają te, które powstają na skutek poparzenia pokrzywą. Pokrzywka może wystąpić nagle i trwać nawet do kilku tygodni. Najczęściej związana jest z reakcją alergiczną skóry. Jakie są jej najczęstsze przyczyny, objawy i co robić, gdy się pojawi?
Pokrzywka – czym jest? Objawy pokrzywki
Pokrzywka to określenie grupy chorób skóry i tkanki podskórnej. O pokrzywce mówi się gdy dochodzi do nagłego pojawienia się charakterystycznych, swędzących bąbli, obrzęku naczynioruchowego lub obu objawów naraz. Szacuje się, że u połowy ludzi zmagających się z pokrzywką występują wyłącznie zmiany skórne, u 40% współistnieją bąble i obrzęk, a jedynie u 10% tylko obrzęk.
Pokrzywka występuje w postaci ostrej, w której objawy są widoczne poniżej 6 tygodni lub w postaci przewlekłej, czyli takiej, w której utrzymują się dłużej niż 6 tygodni. Ostra pokrzywka co najmniej raz w życiu wystąpiła u niemal 25% dorosłych, pokrzywka przewlekła jedynie u ok. 3%, a w populacji dziecięcej częstość pokrzywki waha się od 2,1% do 6,7%, z czego przewlekła pojawia się tylko u 0,1-0,3% populacji.
To, o czym należy pamiętać, to fakt, że pokrzywka nie jest chorobą zakaźną. Jest reakcją danego organizmu, więc nie może przenieść się z jednej osoby na drugą.
Pokrzywka może występować zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci, nastolatków, niemowląt.
Pokrzywka - objawy
Jakie są najczęstsze objawy pokrzywki?
- Bąble pokrzywkowe
Bąble pokrzywkowe pojawiające się na skórze to wypukłe zmiany często otoczone rumieniem o kolorze różowym lub jasnoczerwonym. Zmiany te są dość twarde. Mogą mieć od kilku milimetrów do kilku centymetrów wielkości.
- Świąd lub pieczenie
Występującym bąblom często towarzyszy świąd, rzadziej uczucie pieczenia. Świąd może również wystąpić samoczynnie, bez widocznych bąbli, przy zaczerwienionej skórze.
- Obrzęk
Pokrzywce może towarzyszyć obrzęk naczynioruchowy, który ma nagły początek i często znika do 72 godzin. Towarzyszy mu często uczucie swędzenia.
Oprócz widocznych objawów pokrzywka ma również negatywny wpływ na komfort życia pacjentów, utrudniając im swobodne kontakty społeczne, wywołując często wstyd i chęć szybkiego pozbycia się widocznych zmian.
Gdzie najczęściej występują objawy? Objawy pokrzywki mogą wystąpić na całym ciele – na skórze twarzy, ciała, często w miejscu kontaktu skóry z alergenem.
Pokrzywka – najczęstsze przyczyny
Pokrzywka jest chorobą o bardzo zróżnicowanych przyczynach, więc trudno jest jednoznacznie wskazać, co ją wywołuje. Do najczęściej obserwowanych przyczyn jej wystąpienia zalicza się między innymi:
- Alergie kontaktowe, czyli alergie występujące po kontakcie skóry z substancjami chemicznymi, substancjami, na które mamy uczulenie (np. lateks, barwniki, substancje konserwujące, kompozycje zapachowe);
- Alergie wziewne, czyli wszelkie reakcje alergiczne na zarodniki pleśni, pyłki roślin, roztocza, sierść lub naskórek zwierząt;
- Alergie pokarmowe, czyli reakcje alergiczne na alergeny takie jak białko mleka krowiego, gluten, orzechy, owoce morza, określone grupy owoców, etc.;
- Reakcje alergiczne na leki;
- Reakcje alergiczne na jad owadów (np. jad osy, szerszenia, mrówki);
- Infekcje, podczas których skóra może wykazać się dużą reaktywnością;
- Choroby, w których mogą towarzyszyć objawy skórne np. choroby autoimmunologiczne;
- Reakcja na stres;
- Reakcja na czynniki atmosferyczne i ich zmiany (np. reakcja na zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę lub nagłe jej zmiany).
Ze względu na przyczynę powstania pokrzywki, wyróżniamy następujące jej rodzaje:
- POKRZYWKA ALERGICZNA, czyli taka, która pojawia się w wyniku kontaktu z alergenem,
- POKRZYWKA IDIOPATYCZNA, czyli pokrzywka o nieznanym pochodzeniu, często jednak łączona ze współistniejącymi chorobami autoimmunologicznymi lub innymi;
- POKRZYWKA CHOLINERGICZNA, czyli pokrzywka, która pojawia się po intensywnym wysiłku fizycznym, podczas sytuacji stresowych, w wyniku rozgrzania ciała lub spożycia bardzo ostrych dań.
Diagnostyka i leczenie pokrzywki
Diagnostyka pokrzywki oraz odpowiedni dobór sposobu jej leczenia powinny być przeprowadzone przez lekarza dermatologa. O czym warto wiedzieć, obserwując u siebie objawy pokrzywki jeszcze przed wizytą u specjalisty?
Stawianie diagnozy polega między innymi na badaniu podmiotowym, czyli wywiadzie z pacjentem. Jej częścią jest również badanie przedmiotowe, czyli ocena zmian skórnych przez lekarza. O co może nas spytać dermatolog i co warto obserwować?
- Czas trwania objawów i sposób ich zmieniania się
Jeśli wystąpią na skórze bąble, którym będzie towarzyszyć uczucie świądu lub obrzęk, warto jest wnikliwie zaobserwować, w jakim momencie się pojawiły, w jaki sposób się zmieniały (np. czy szybko się powiększały), po jakim czasie obrzęk nasilił się lub zmalał, etc.
- Okoliczności pojawienia się objawów
Jeśli objawy pokrzywki wystąpiły, to czy być może w reakcji na konkretną substancję, stan zdrowia, w którym się znajdujemy, być może na konkretny alergen, który znamy.
- Przyjmowane leki
Lekarz może spytać o choroby przewlekłe, na które cierpimy, przebyte infekcje lub przyjmowane leki.
- Alergie
Lekarz z pewnością spyta, czy cierpimy na alergie, czy mieliśmy przeprowadzane badania pod kątem wykrycia alergenów, na które reaguje nasz organizm.
- Wywiad rodzinny
Lekarz może spytać o tendencje do występowania w najbliższej rodzinie wszelkiego rodzaju atopii skórnych, alergii, pokrzywki.
Lekarz po przeprowadzonym badaniu z pewnością dobierze odpowiednie środki, które pomogą w walce z pokrzywką. Często jest to leczenie objawowe, czyli takie, które ma na celu profesjonalne pozbycie się objawów – obrzęku, zaczerwienienia i w końcu bąbli.
Pielęgnacja skóry alergicznej, reaktywnej
W związku z tym, że pokrzywka najczęściej występuje jako reakcja skóry na czynnik, który wywołuje w niej reakcję alergiczną, warto wiedzieć, w jaki sposób na co dzień możemy właściwie pielęgnować skórę reaktywną lub alergiczną. Czego potrzebuje ten rodzaj skóry?
Przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Każdy rodzaj skóry, w tym skóra alergiczna, potrzebuje nawilżenia, wzmocnienia bariery ochronnej skóry, w tym bariery hydrolipidowej, zadbania o właściwy mikrobiom skóry. Ponadto ten rodzaj skóry wyjątkowo mocno potrzebuje ukojenia i wspomagania procesów regeneracji.
Dlatego właśnie warto sięgnąć po produkty, które są:
- hipoalergiczne, czyli posiadające formuły, które minimalizują ryzyko wystąpienia alergii skórnej;
- stworzone z myślą o skórze wrażliwej i testowane na skórach wrażliwych, ponieważ zawierają one substancje, które mają na celu koić, łagodzić i regenerować skórę;
- pozbawione kompozycji zapachowych, ponieważ substancje zapachowe mogą być potencjalnymi alergenami, na które skóra może zareagować objawami;
- posiadające odpowiednie składniki aktywne, które mają udowodnione działanie w przypadku skóry reaktywnej i alergicznej.
Jakie składniki aktywne mogą się sprawdzić przy pielęgnacji skóry wrażliwej, reaktywnej czy alergicznej?
- PANTENOL, czyli prowitamina B5 (D-panthenol), który odznacza się działaniem kojącym, łagodzącym, głęboko nawilżającym. Nie tylko wygładza skórę, ale również przywraca jej elastyczność, wzmacnia funkcje ochronne i barierę ochronną, wspomaga w walce z objawami alergii skórnych.
- KWAS HIALURONOWY to jeden z najczęściej wykorzystywanych nawilżających składników aktywnych. Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu skóry, wspiera jej procesy regeneracyjne, wspomaga naturalną barierę ochronną, pozwala łagodzić objawy związane z suchością.
- CERAMIDY to naturalnie występujące w skórze tłuszcze (lipidy), które znane są nie tylko ze swoich właściwości nawilżających, ale również wspomagających prawidłowe działanie bariery hydrolipidowej, jej odbudowę, wspomagające regenerację skóry, kojące i redukujące świąd wynikający z podrażnienia lub przesuszenia skóry.
- MOCZNIK to składnik aktywny, który znany jest między innymi z właściwości intensywnego nawilżania skóry, zmiękczania zrogowaciałego naskórka, wspomagania transportu innych składników aktywnych w głąb skóry.
- WITAMINA C to składnik aktywny znany ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, przeciwstarzeniowych, wspomagających redukcję przebarwień. W przypadku skóry alergicznej, reaktywnej lub bardzo wrażliwej, doskonale sprawdzą się pochodne witaminy C (np. witamina Cg).
- NIACYNAMID to pochodna witaminy B3, która znana jest ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, normalizowania pracy gruczołów łojowych oraz wspierania prawidłowego funkcjonowania bariery hydrolipidowej.
- CYNK to składnik aktywny często wykorzystywany w leczeniu i pielęgnacji skóry skłonnej do dermatoz. Ma silne właściwości antyoksydacyjne, wzmacniające barierę ochronną skóry, regulujące ilość wydzielanego sebum.
- ALANTOINA to bardzo silnie nawilżający składnik aktywny, który znany jest również ze zdolnościami kojącymi, łagodzącymi podrażnienia, zmiękczającymi i wspierającymi procesy regeneracyjne skóry.
Skóra skłonna do alergii – jakie produkty wybrać?
W codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej z pewnością doskonale sprawdzą się produkty z serii Mixa JAR. To trzy wyjątkowe kremy multifunkcyjne, których możemy używać do pielęgnacji skóry ciała, twarzy i rąk. Co sprawia, że są wyjątkowe? Wszystkie produkty są hipoalergiczne, stworzone z myślą o skórach wrażliwych i testowane na takich. W swoich formułach posiadają wyjątkowe składniki aktywne, które zaadresowane są do reaktywnych skór. Ich sposób użytkowania jest niezwykle prosty, bowiem szybko się wchłaniają, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu.
Krem z ceramidami Mixa Ceramide Protect to krem multifunkcyjny stworzony z myślą o intensywnym nawilżeniu skóry suchej, a nawet bardzo suchej. W swojej formule posiada między innymi ceramidy, skwalan i glicerynę. Dzięki temu połączeniu krem z ceramidami intensywnie nawilża skórę ciała, twarzy i dłoni, chroni i wspiera barierę ochronną skóry.
Krem z pantenolem Mixa Panthenol Comfort to wyjątkowy krem multifunkcyjny stworzony z myślą o pielęgnacji nie tylko skóry osób dorosłych, ale również dzieci i niemowląt. W swojej formule ma między innymi pantenol, kwasy omega 6 i omega 9 oraz glicerynę. Dzięki temu nie tylko nawilża, ale również wspiera procesy regeneracyjne naskórka, łagodzi cztery oznaki skóry skłonnej do atopii, czyli suchość, swędzenie, zaczerwienienie i szorstkość, zapewniając jej komfort i ukojenie.
Krem z mocznikiem Mixa Urea Cica Repair+ to krem regenerujący, który w swojej formule ma między innymi mocznik i niacynamid. Wspomaga od procesy regeneracyjne, nawilża i pozostawia skórę ukojoną i nawilżoną.
W kwestii pielęgnacji skóry ciała warto również sięgnąć po balsam do ciała. Wśród polecanych do skóry wrażliwej i reaktywnej z pewnością znajdują się:
Nawilżający balsam do ciała Mixa Allantoin Restore to wyjątkowy balsam, który w swojej formule posiada między innymi alantoinę i glicerynę. To balsam, który działa niczym opatrunek na skórę – koi ją, łagodzi, przywraca skórze komfort, silnie ją regenerując i nawilżając, tym samym działając przeciw jej łuszczeniu i podrażnieniom.
Balsam z pantenolem Mixa Panthenol Comfort w swojej formule posiada pantenol i glicerynę. Natychmiast łagodzi, przynosi skórze komfort i zapobiega jej swędzeniu spowodowanemu nadmierną suchością.
Balsam do ciała z ceramidami Mixa Ceramide Protect w swojej formule zawiera między innymi ceramidy, lipidy i glicerynę. Dzięki temu intensywnie nawilża skórę i wspiera jej naturalną barierę ochronną.
Balsam do ciała z mocznikiem Mixa Urea Cica Repair+ to balsam stworzony z myślą o skórze podrażnionej, skłonnej do alergii, przesuszonej. W swoim składzie posiada między innymi mocznik. Przywraca skórze komfort, odżywia ją, łagodzi szorstkość, suchość i niweluje łuszczenie się skóry oraz towarzyszące temu nieprzyjemne uczucie swędzenia lub ściągnięcia.
Nawilżające mleczko do ciała Mixa Hyalurogel to mleczko, które w swojej formule posiada między innymi nawilżający kwas hialuronowy. Intensywnie nawilża skórę, łagodzi podrażnienia, wzmacnia jej naturalną barierę ochronną i przywraca jej pożądany komfort, niwelując uczucie ściągnięcia.
Pielęgnacja wrażliwej skóry twarzy
Różnego rodzaju reakcje alergiczne skóry czy pojawiające się dermatozy, mogą występować na skórze ciała, ale również bardzo często na skórze twarzy. Jeśli wiemy, że nasza skóra jest reaktywna, z pewnością warto o nią świadomie zadbać podczas odpowiednio dobranej pielęgnacji.
Pierwszym i podstawowym krokiem rutyny pielęgnacyjnej jest właściwe oczyszczenie skóry twarzy. Jest ona najbardziej eksponowaną częścią naszej skóry, dlatego narażona jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak między innymi zanieczyszczenia środowiskowe (pyły, metale ciężkie i inne substancje pochodzące ze smogu), kurz i roztocza, pyłki roślin mogące wywoływać reakcje alergiczne, resztki kosmetyków pielęgnacyjnych lub kosmetyków do makijażu. Dlatego szczególnie istotne jest pozbycie się ich z powierzchni skóry, by składniki aktywne z produktów pielęgnacyjnych nie miały żadnej dodatkowej bariery, by móc działać zgodnie z założeniem.
Jakie produkty polecamy?
Nasze żele do mycia twarzy zostały stworzone z myślą o wrażliwej i problematycznej skórze i przetestowane na wrażliwych skórach. Są hipoalergiczne, a ich formuły zostały dobrane tak, by w codziennej pielęgnacji wspierać skórę, która wymaga szczególnego podejścia.
Nawilżający żel do mycia twarzy Mixa Przeciw Przesuszenio, który został stworzony z myślą o suchej i bardzo suchej skórze. W swojej formule zawiera nawilżający kwas hialuronowy, dzięki czemu nie tylko dokładnie i delikatnie oczyszcza skórę, ale również nawilża ją.
Żel do mycia twarzy Mixa Przeciw Niedoskonałościom to łagodny, ale też bardzo skuteczny, żel, który został stworzony z myślą o skórze z widocznymi niedoskonałościami. W swojej formule posiada między innymi kwas salicylowy, który wspomaga normalizowanie ilości wydzielanego sebum oraz ma zdolności pobudzania naskórka do regeneracji.
Żel do mycia twarzy z witaminą C Mixa Przeciw Przebarwieniom to łagodny żel stworzony z myślą o skórze wrażliwej, matowej i borykającej się z przebarwieniami. W swojej formule zawiera między innymi pochodną witaminy C, czyli witaminę Cg.
Kolejnym krokiem rutyny pielęgnacyjnej jest aplikacja serum do twarzy. Dlaczego to wyjątkowy rodzaj produktu kosmetycznego? W swojej formule posiada najczęściej największą koncentrację składników aktywnych, które chcemy dostarczyć naszej skórze twarzy. Każde z serum z gamy Mixa LAB zostało stworzone z myślą o skórze wrażliwej i na takiej przetestowane. Co więcej, można je ze sobą dowolnie łączyć – stosować naprzemiennie, używać każdego z nich na inną partię skóry lub miksować ze sobą.
Nawilżające serum do twarzy Mixa Przeciw Przesuszeniom w swojej formule zawiera między innymi kwas hialuronowy oraz nawilżający kwas mlekowy. Dzięki temu odżywia i nawilża, ale również łagodzi objawy skóry wrażliwej związane z jej suchością.
Serum z kwasem salicylowym Mixa Przeciw Niedoskonałościom w swojej formule oprócz kwasu salicylowego zawiera między innymi niacynamid. To serum stworzone z myślą o wrażliwej skórze z widocznymi niedoskonałościami. Jak działa? Wspomaga procesy regeneracyjne naskórka, normalizuje ilość wydzielanego sebum, oraz wspiera uszczelnienie bariery hydrolipidowej naskórka.
Serum z witaminą C Mixa Przeciw Przebarwieniom zostało stworzone z myślą o skórze wrażliwej z widocznymi przebarwieniami, nierównomiernym kolorytem, skórze matowej i pozbawionej blasku. W swojej formule zawiera między innymi witaminę Cg oraz nawilżająco-złuszczający kwas glikolowy.
Kolejnym krokiem pielęgnacji jest krem do twarzy. Jakie produkty polecamy do pielęgnacji wrażliwej skóry?
Nawilżający krem do twarzy Mixa Przeciw Przesuszeniom w swojej formule zawiera między innymi kwas hialuronowy i skwalan. Nawilża, koi oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej.
Krem do twarzy z kwasem salicylowym Mixa Przeciw Niedoskonałościom to matujący krem, który wspomaga normalizację ilości wydzielanego przez skórę sebum i wspiera redukcję niedoskonałości. Oprócz kwasu salicylowego w jego formule zawiera delikatnie złuszczające kwasy AHA.
Krem do twarzy z witaminą C Mixa Przeciw Przebarwieniom to krem, który został stworzony z myślą nie tylko o walce z przebarwieniami, ale również o długotrwałym nawilżeniu. W swojej formule zawiera witaminę Cg oraz niacynamid.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Niacynamid - właściwiści i działania na skórę.
W przypadku witaminy B3 należy przede wszystkim wspomnieć o właściwościach, jakie ta substancja wykazuje w przypadku skóry. Są to:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł: redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;
- zwężanie porów – regularne użycie witaminy B3 w kosmetykach zmniejsza widoczność porów
- działanie przeciwko oznakom starzeniowa – niacynamid to świetny antyoksydant, który przyczynia się do spowalnia procesów starzenia się skóry. Oprócz tego ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny
- działanie nawilżające – zapewnia właściwe nawilżenie skóry
- odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – niacynamid odgrywa istotną rolę przy syntezie ceramidów oraz lipidów, które z kolei wchodzą w skład ochronnego płaszcza hydrolipidowego
- rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień – bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą.
Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Czy niacynamid można stosować w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona;
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce;
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)