Pokrzywka – przyczyny, objawy, pielęgnacja skóry reaktywnej i alergicznej

Pokrzywka to często występujące schorzenie skórne, które charakteryzuje między innymi pojawienie się zmian skórnych, które przypominają te, które powstają na skutek poparzenia pokrzywą. Pokrzywka może wystąpić nagle i trwać nawet do kilku tygodni. Najczęściej związana jest z reakcją alergiczną skóry. Jakie są jej najczęstsze przyczyny, objawy i co robić, gdy się pojawi?

Pokrzywka – czym jest? Objawy pokrzywki

Pokrzywka to określenie grupy chorób skóry i tkanki podskórnej. O pokrzywce mówi się gdy dochodzi do nagłego pojawienia się charakterystycznych, swędzących bąbli, obrzęku naczynioruchowego lub obu objawów naraz. Szacuje się, że u połowy ludzi zmagających się z pokrzywką występują wyłącznie zmiany skórne, u 40% współistnieją bąble i obrzęk, a jedynie u 10% tylko obrzęk.

Pokrzywka występuje w postaci ostrej, w której objawy są widoczne poniżej 6 tygodni lub w postaci przewlekłej, czyli takiej, w której utrzymują się dłużej niż 6 tygodni. Ostra pokrzywka co najmniej raz w życiu wystąpiła u niemal 25% dorosłych, pokrzywka przewlekła jedynie u ok. 3%, a w populacji dziecięcej częstość pokrzywki waha się od 2,1% do 6,7%, z czego przewlekła pojawia się tylko u 0,1-0,3% populacji.

To, o czym należy pamiętać, to fakt, że pokrzywka nie jest chorobą zakaźną. Jest reakcją danego organizmu, więc nie może przenieść się z jednej osoby na drugą.

Pokrzywka może występować zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci, nastolatków, niemowląt.

Pokrzywka - objawy

Jakie są najczęstsze objawy pokrzywki?

  • Bąble pokrzywkowe
    Bąble pokrzywkowe pojawiające się na skórze to wypukłe zmiany często otoczone rumieniem o kolorze różowym lub jasnoczerwonym. Zmiany te są dość twarde. Mogą mieć od kilku milimetrów do kilku centymetrów wielkości.
  • Świąd lub pieczenie
    Występującym bąblom często towarzyszy świąd, rzadziej uczucie pieczenia. Świąd może również wystąpić samoczynnie, bez widocznych bąbli, przy zaczerwienionej skórze.
  • Obrzęk
    Pokrzywce może towarzyszyć obrzęk naczynioruchowy, który ma nagły początek i często znika do 72 godzin. Towarzyszy mu często uczucie swędzenia.

pokrzywka

Oprócz widocznych objawów pokrzywka ma również negatywny wpływ na komfort życia pacjentów, utrudniając im swobodne kontakty społeczne, wywołując często wstyd i chęć szybkiego pozbycia się widocznych zmian.

Gdzie najczęściej występują objawy? Objawy pokrzywki mogą wystąpić na całym ciele – na skórze twarzy, ciała, często w miejscu kontaktu skóry z alergenem.

Pokrzywka – najczęstsze przyczyny

Pokrzywka jest chorobą o bardzo zróżnicowanych przyczynach, więc trudno jest jednoznacznie wskazać, co ją wywołuje. Do najczęściej obserwowanych przyczyn jej wystąpienia zalicza się między innymi:

  • Alergie kontaktowe, czyli alergie występujące po kontakcie skóry z substancjami chemicznymi, substancjami, na które mamy uczulenie (np. lateks, barwniki, substancje konserwujące, kompozycje zapachowe);
  • Alergie wziewne, czyli wszelkie reakcje alergiczne na zarodniki pleśni, pyłki roślin, roztocza, sierść lub naskórek zwierząt;
  • Alergie pokarmowe, czyli reakcje alergiczne na alergeny takie jak białko mleka krowiego, gluten, orzechy, owoce morza, określone grupy owoców, etc.;
  • Reakcje alergiczne na leki;
  • Reakcje alergiczne na jad owadów (np. jad osy, szerszenia, mrówki);
  • Infekcje, podczas których skóra może wykazać się dużą reaktywnością;
  • Choroby, w których mogą towarzyszyć objawy skórne np. choroby autoimmunologiczne;
  • Reakcja na stres;
  • Reakcja na czynniki atmosferyczne i ich zmiany (np. reakcja na zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę lub nagłe jej zmiany).

Ze względu na przyczynę powstania pokrzywki, wyróżniamy następujące jej rodzaje:

  • POKRZYWKA ALERGICZNA, czyli taka, która pojawia się w wyniku kontaktu z alergenem,
  • POKRZYWKA IDIOPATYCZNA, czyli pokrzywka o nieznanym pochodzeniu, często jednak łączona ze współistniejącymi chorobami autoimmunologicznymi lub innymi;
  • POKRZYWKA CHOLINERGICZNA, czyli pokrzywka, która pojawia się po intensywnym wysiłku fizycznym, podczas sytuacji stresowych, w wyniku rozgrzania ciała lub spożycia bardzo ostrych dań.

pokrzywka na skórze

Diagnostyka i leczenie pokrzywki

Diagnostyka pokrzywki oraz odpowiedni dobór sposobu jej leczenia powinny być przeprowadzone przez lekarza dermatologa. O czym warto wiedzieć, obserwując u siebie objawy pokrzywki jeszcze przed wizytą u specjalisty?

Stawianie diagnozy polega między innymi na badaniu podmiotowym, czyli wywiadzie z pacjentem. Jej częścią jest również badanie przedmiotowe, czyli ocena zmian skórnych przez lekarza. O co może nas spytać dermatolog i co warto obserwować?

  • Czas trwania objawów i sposób ich zmieniania się
    Jeśli wystąpią na skórze bąble, którym będzie towarzyszyć uczucie świądu lub obrzęk, warto jest wnikliwie zaobserwować, w jakim momencie się pojawiły, w jaki sposób się zmieniały (np. czy szybko się powiększały), po jakim czasie obrzęk nasilił się lub zmalał, etc.
  • Okoliczności pojawienia się objawów
    Jeśli objawy pokrzywki wystąpiły, to czy być może w reakcji na konkretną substancję, stan zdrowia, w którym się znajdujemy, być może na konkretny alergen, który znamy.
  • Przyjmowane leki
    Lekarz może spytać o choroby przewlekłe, na które cierpimy, przebyte infekcje lub przyjmowane leki.
  • Alergie
    Lekarz z pewnością spyta, czy cierpimy na alergie, czy mieliśmy przeprowadzane badania pod kątem wykrycia alergenów, na które reaguje nasz organizm.
  • Wywiad rodzinny
    Lekarz może spytać o tendencje do występowania w najbliższej rodzinie wszelkiego rodzaju atopii skórnych, alergii, pokrzywki.

Lekarz po przeprowadzonym badaniu z pewnością dobierze odpowiednie środki, które pomogą w walce z pokrzywką. Często jest to leczenie objawowe, czyli takie, które ma na celu profesjonalne pozbycie się objawów – obrzęku, zaczerwienienia i w końcu bąbli.

badanie dermatologiczne

Pielęgnacja skóry alergicznej, reaktywnej

W związku z tym, że pokrzywka najczęściej występuje jako reakcja skóry na czynnik, który wywołuje w niej reakcję alergiczną, warto wiedzieć, w jaki sposób na co dzień możemy właściwie pielęgnować skórę reaktywną lub alergiczną. Czego potrzebuje ten rodzaj skóry?

Przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Każdy rodzaj skóry, w tym skóra alergiczna, potrzebuje nawilżenia, wzmocnienia bariery ochronnej skóry, w tym bariery hydrolipidowej, zadbania o właściwy mikrobiom skóry. Ponadto ten rodzaj skóry wyjątkowo mocno potrzebuje ukojenia i wspomagania procesów regeneracji.

Dlatego właśnie warto sięgnąć po produkty, które są:

  • hipoalergiczne, czyli posiadające formuły, które minimalizują ryzyko wystąpienia alergii skórnej;
  • stworzone z myślą o skórze wrażliwej i testowane na skórach wrażliwych, ponieważ zawierają one substancje, które mają na celu koić, łagodzić i regenerować skórę;
  • pozbawione kompozycji zapachowych, ponieważ substancje zapachowe mogą być potencjalnymi alergenami, na które skóra może zareagować objawami;
  • posiadające odpowiednie składniki aktywne, które mają udowodnione działanie w przypadku skóry reaktywnej i alergicznej.

kobieta nakładająca balsam do ciała

Jakie składniki aktywne mogą się sprawdzić przy pielęgnacji skóry wrażliwej, reaktywnej czy alergicznej?

  • PANTENOL, czyli prowitamina B5 (D-panthenol), który odznacza się działaniem kojącym, łagodzącym, głęboko nawilżającym. Nie tylko wygładza skórę, ale również przywraca jej elastyczność, wzmacnia funkcje ochronne i barierę ochronną, wspomaga w walce z objawami alergii skórnych.
  • KWAS HIALURONOWY to jeden z najczęściej wykorzystywanych nawilżających składników aktywnych. Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu skóry, wspiera jej procesy regeneracyjne, wspomaga naturalną barierę ochronną, pozwala łagodzić objawy związane z suchością.
  • CERAMIDY to naturalnie występujące w skórze tłuszcze (lipidy), które znane są nie tylko ze swoich właściwości nawilżających, ale również wspomagających prawidłowe działanie bariery hydrolipidowej, jej odbudowę, wspomagające regenerację skóry, kojące i redukujące świąd wynikający z podrażnienia lub przesuszenia skóry.
  • MOCZNIK to składnik aktywny, który znany jest między innymi z właściwości intensywnego nawilżania skóry, zmiękczania zrogowaciałego naskórka, wspomagania transportu innych składników aktywnych w głąb skóry.
  • WITAMINA C to składnik aktywny znany ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, przeciwstarzeniowych, wspomagających redukcję przebarwień. W przypadku skóry alergicznej, reaktywnej lub bardzo wrażliwej, doskonale sprawdzą się pochodne witaminy C (np. witamina Cg).
  • NIACYNAMID to pochodna witaminy B3, która znana jest ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, normalizowania pracy gruczołów łojowych oraz wspierania prawidłowego funkcjonowania bariery hydrolipidowej.
  • CYNK to składnik aktywny często wykorzystywany w leczeniu i pielęgnacji skóry skłonnej do dermatoz. Ma silne właściwości antyoksydacyjne, wzmacniające barierę ochronną skóry, regulujące ilość wydzielanego sebum.
  • ALANTOINA to bardzo silnie nawilżający składnik aktywny, który znany jest również ze zdolnościami kojącymi, łagodzącymi podrażnienia, zmiękczającymi i wspierającymi procesy regeneracyjne skóry.

Skóra skłonna do alergii – jakie produkty wybrać?

W codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej z pewnością doskonale sprawdzą się produkty z serii Mixa JAR. To trzy wyjątkowe kremy multifunkcyjne, których możemy używać do pielęgnacji skóry ciała, twarzy i rąk. Co sprawia, że są wyjątkowe? Wszystkie produkty są hipoalergiczne, stworzone z myślą o skórach wrażliwych i testowane na takich. W swoich formułach posiadają wyjątkowe składniki aktywne, które zaadresowane są do reaktywnych skór. Ich sposób użytkowania jest niezwykle prosty, bowiem szybko się wchłaniają, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu.

Krem z ceramidami Mixa Ceramide Protect to krem multifunkcyjny stworzony z myślą o intensywnym nawilżeniu skóry suchej, a nawet bardzo suchej. W swojej formule posiada między innymi ceramidy, skwalan i glicerynę. Dzięki temu połączeniu krem z ceramidami intensywnie nawilża skórę ciała, twarzy i dłoni, chroni i wspiera barierę ochronną skóry.

Krem z pantenolem Mixa Panthenol Comfort to wyjątkowy krem multifunkcyjny stworzony z myślą o pielęgnacji nie tylko skóry osób dorosłych, ale również dzieci i niemowląt. W swojej formule ma między innymi pantenol, kwasy omega 6 i omega 9 oraz glicerynę. Dzięki temu nie tylko nawilża, ale również wspiera procesy regeneracyjne naskórka, łagodzi cztery oznaki skóry skłonnej do atopii, czyli suchość, swędzenie, zaczerwienienie i szorstkość, zapewniając jej komfort i ukojenie.

Krem z mocznikiem Mixa Urea Cica Repair+ to krem regenerujący, który w swojej formule ma między innymi mocznik i niacynamid. Wspomaga od procesy regeneracyjne, nawilża i pozostawia skórę ukojoną i nawilżoną.

W kwestii pielęgnacji skóry ciała warto również sięgnąć po balsam do ciała. Wśród polecanych do skóry wrażliwej i reaktywnej z pewnością znajdują się:

Nawilżający balsam do ciała Mixa Allantoin Restore to wyjątkowy balsam, który w swojej formule posiada między innymi alantoinę i glicerynę. To balsam, który działa niczym opatrunek na skórę – koi ją, łagodzi, przywraca skórze komfort, silnie ją regenerując i nawilżając, tym samym działając przeciw jej łuszczeniu i podrażnieniom.

Balsam z pantenolem Mixa Panthenol Comfort w swojej formule posiada pantenol i glicerynę. Natychmiast łagodzi, przynosi skórze komfort i zapobiega jej swędzeniu spowodowanemu nadmierną suchością.

Balsam do ciała z ceramidami Mixa Ceramide Protect w swojej formule zawiera między innymi ceramidy, lipidy i glicerynę. Dzięki temu intensywnie nawilża skórę i wspiera jej naturalną barierę ochronną.

Balsam do ciała z mocznikiem Mixa Urea Cica Repair+ to balsam stworzony z myślą o skórze podrażnionej, skłonnej do alergii, przesuszonej. W swoim składzie posiada między innymi mocznik. Przywraca skórze komfort, odżywia ją, łagodzi szorstkość, suchość i niweluje łuszczenie się skóry oraz towarzyszące temu nieprzyjemne uczucie swędzenia lub ściągnięcia.

Nawilżające mleczko do ciała Mixa Hyalurogel to mleczko, które w swojej formule posiada między innymi nawilżający kwas hialuronowy. Intensywnie nawilża skórę, łagodzi podrażnienia, wzmacnia jej naturalną barierę ochronną i przywraca jej pożądany komfort, niwelując uczucie ściągnięcia.

Pielęgnacja wrażliwej skóry twarzy

Różnego rodzaju reakcje alergiczne skóry czy pojawiające się dermatozy, mogą występować na skórze ciała, ale również bardzo często na skórze twarzy. Jeśli wiemy, że nasza skóra jest reaktywna, z pewnością warto o nią świadomie zadbać podczas odpowiednio dobranej pielęgnacji.

kobieta podczas rutyny pielęgnacyjnej skóry twarzy

Pierwszym i podstawowym krokiem rutyny pielęgnacyjnej jest właściwe oczyszczenie skóry twarzy. Jest ona najbardziej eksponowaną częścią naszej skóry, dlatego narażona jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak między innymi zanieczyszczenia środowiskowe (pyły, metale ciężkie i inne substancje pochodzące ze smogu), kurz i roztocza, pyłki roślin mogące wywoływać reakcje alergiczne, resztki kosmetyków pielęgnacyjnych lub kosmetyków do makijażu. Dlatego szczególnie istotne jest pozbycie się ich z powierzchni skóry, by składniki aktywne z produktów pielęgnacyjnych nie miały żadnej dodatkowej bariery, by móc działać zgodnie z założeniem.

Jakie produkty polecamy?

Nasze żele do mycia twarzy zostały stworzone z myślą o wrażliwej i problematycznej skórze i przetestowane na wrażliwych skórach. Są hipoalergiczne, a ich formuły zostały dobrane tak, by w codziennej pielęgnacji wspierać skórę, która wymaga szczególnego podejścia.

Nawilżający żel do mycia twarzy Mixa Przeciw Przesuszenio, który został stworzony z myślą o suchej i bardzo suchej skórze. W swojej formule zawiera nawilżający kwas hialuronowy, dzięki czemu nie tylko dokładnie i delikatnie oczyszcza skórę, ale również nawilża ją.

Żel do mycia twarzy Mixa Przeciw Niedoskonałościom to łagodny, ale też bardzo skuteczny, żel, który został stworzony z myślą o skórze z widocznymi niedoskonałościami. W swojej formule posiada między innymi kwas salicylowy, który wspomaga normalizowanie ilości wydzielanego sebum oraz ma zdolności pobudzania naskórka do regeneracji.

Żel do mycia twarzy z witaminą C Mixa Przeciw Przebarwieniom to łagodny żel stworzony z myślą o skórze wrażliwej, matowej i borykającej się z przebarwieniami. W swojej formule zawiera między innymi pochodną witaminy C, czyli witaminę Cg.

Kolejnym krokiem rutyny pielęgnacyjnej jest aplikacja serum do twarzy. Dlaczego to wyjątkowy rodzaj produktu kosmetycznego? W swojej formule posiada najczęściej największą koncentrację składników aktywnych, które chcemy dostarczyć naszej skórze twarzy. Każde z serum z gamy Mixa LAB zostało stworzone z myślą o skórze wrażliwej i na takiej przetestowane. Co więcej, można je ze sobą dowolnie łączyć – stosować naprzemiennie, używać każdego z nich na inną partię skóry lub miksować ze sobą.

Nawilżające serum do twarzy Mixa Przeciw Przesuszeniom w swojej formule zawiera między innymi kwas hialuronowy oraz nawilżający kwas mlekowy. Dzięki temu odżywia i nawilża, ale również łagodzi objawy skóry wrażliwej związane z jej suchością.

Serum z kwasem salicylowym Mixa Przeciw Niedoskonałościom w swojej formule oprócz kwasu salicylowego zawiera między innymi niacynamid. To serum stworzone z myślą o wrażliwej skórze z widocznymi niedoskonałościami. Jak działa? Wspomaga procesy regeneracyjne naskórka, normalizuje ilość wydzielanego sebum, oraz wspiera uszczelnienie bariery hydrolipidowej naskórka.

Serum z witaminą C Mixa Przeciw Przebarwieniom zostało stworzone z myślą o skórze wrażliwej z widocznymi przebarwieniami, nierównomiernym kolorytem, skórze matowej i pozbawionej blasku. W swojej formule zawiera między innymi witaminę Cg oraz nawilżająco-złuszczający kwas glikolowy.

Kolejnym krokiem pielęgnacji jest krem do twarzy. Jakie produkty polecamy do pielęgnacji wrażliwej skóry?

Nawilżający krem do twarzy Mixa Przeciw Przesuszeniom w swojej formule zawiera między innymi kwas hialuronowy i skwalan. Nawilża, koi oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej.

Krem do twarzy z kwasem salicylowym Mixa Przeciw Niedoskonałościom to matujący krem, który wspomaga normalizację ilości wydzielanego przez skórę sebum i wspiera redukcję niedoskonałości. Oprócz kwasu salicylowego w jego formule zawiera delikatnie złuszczające kwasy AHA.

Krem do twarzy z witaminą C Mixa Przeciw Przebarwieniom to krem, który został stworzony z myślą nie tylko o walce z przebarwieniami, ale również o długotrwałym nawilżeniu. W swojej formule zawiera witaminę Cg oraz niacynamid.

Produkty powiązane z artykułem

  • HYALUROGEL Mleczko intensywnie nawilżające Sprawdź
  • Nawilżający balsam do ciała Sprawdź
  • CICA REPAIR Ultra bogaty balsam do ciała Sprawdź
  • Balsam do ciała Mixa Panthenol Comfort Sprawdź
  • Multifunkcyjny krem Mixa Panthenol Comfort Sprawdź
  • Serum nawilżające przeciw przesuszeniom MIXA LAB z kwasem hialuronowym i kwasem mlekowym Sprawdź
  • Serum przeciw niedoskonałościom MIXA LAB z kwasem salicylowym i niacynamidem Sprawdź
  • Serum przeciw przebarwieniom MIXA LAB z witaminą Cg i kwasem glikolowym Sprawdź
  • Żel matujący do twarzy Mixa Przeciw Niedoskonałościom - Kwas salicylowy + kwasy AHA Sprawdź
  • Żel oczyszczający do twarzy Mixa Przeciw Niedoskonałościom - Kwas salicylowy i Skwalan Sprawdź
  • Żel do mycia twarzy Mixa Przeciw Przesuszeniom- Kwas hialuronowy + Skwalan Sprawdź
  • Nawilżający krem do twarzy Mixa LAB Przeciw Przesuszeniom Sprawdź

Artykuły powiązane

  • Łojotokowe Zapalenie Skóry – czym jest ŁZS, pielęgnacja skóry Czytaj więcej
  • Skóra atopowa – czym jest, jakie są jej objawy i przyczyny, jak ją pielęgnować? Czytaj więcej
  • Mikrobiom skóry – czym jest, jakie pełni funkcje i jak o niego dbać? Czytaj więcej
  • Alergia skórna – czym jest, przyczyny, objawy, pielęgnacja skóry Czytaj więcej
  • Sucha skóra ciała – jak prawidłowo o nią zadbać? Czytaj więcej
  • Panthenol – właściwości i zastosowanie. Pielęgnacja dla dzieci i dorosłych Czytaj więcej