Alergia skórna – czym jest, przyczyny, objawy, pielęgnacja skóry

Skóra jest największym organem w naszym organizmie. Pełni dużo bardzo istotnych funkcji, do których należą funkcja ochronna, udział w termoregulacji organizmu, przekazywanie bodźców nerwowych z otoczenia. Jest również najbardziej wyeksponowana na czynniki zewnętrzne, na które może różnie reagować. Czym więc jest alergia skórna, skąd się bierze, czym różni się od skóry wrażliwej? Jak odpowiednio pielęgnować skórę skłonną do alergii?

Czym jest alergia skórna?

Skóra to niezwykły i skomplikowany organ naszego ciała. Chroni nasze organy wewnętrzne przed urazami mechanicznymi, bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej, dzięki zakończeniom nerwowym bierze udział w przekazywaniu bodźców z zewnątrz, które są interpretowane w mózgu. Na jej powierzchni znajduje się bariera ochronna, częścią której jest między innymi bariera hydrolipidowa czy mikrobiom skóry. Na ich stan i właściwe funkcjonowanie ma wpływ wiele czynników, wśród których są między innymi:

  • ZANIECZYSZCZENIA ZEWNĘTRZNE
    Należą do nich między innymi metale ciężkie i pyły pochodzące ze smogu i spalin, zanieczyszczenia chemiczne środowiska (np. nawozy sztuczne), kurz i roztocza, patogeny (wirusy, bakterie i grzyby).
  • PYŁKI ROŚLIN
    Pyłki drzew, kwiatów i krzewów, które mogą wywoływać reakcje alergiczne skóry.
  • KOSMETYKI I DETERGENTY
    Szczególnie niewłaściwie dobrane do potrzeb skóry produkty pielęgnacyjne, detergenty używane w środkach do prania, sprzątania, mycia naczyń. To również niewłaściwie usunięte z powierzchni skóry resztki produktów pielęgnacyjnych.

Te wszystkie czynniki mogą nie tylko osłabiać funkcje ochronne skóry, ale również naruszać stan bariery hydrolipidowej czy mikrobiomu skóry.

Czym zatem jest alergia? Alergia jest to zespół powtarzających się i nawracających objawów ze strony różnych organów, które powoduje kontakt z konkretnym alergenem. Alergen jest więc substancją, na którą osoby nie posiadające alergii reagują obojętnie (przy normalnej dawce alergenu). U alergika dochodzi do nadmiernej reakcji na alergen, przynoszącej szereg objawów. ALERGIA SKÓRNA jest więc reakcją skóry na kontakt z alergenem.

Choroby skóry a alergia skórna

Niektóre choroby skórne również mają podłoże alergiczne. W wyniku kontaktu z alergenem ich objawy mogą się pojawiać lub zaostrzać. Do takich chorób należą między innymi:

  • atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • alergiczne zapalenie skóry,
  • wyprysk łojotokowy,
  • pokrzywka alergiczna,
  • wyprysk kontaktowy,
  • osutki polekowe,
  • wyprysk łojotokowy,
  • wyprysk fotoalergiczny.

egzema

Związek między wystąpieniem reakcji alergicznej i stanami związanymi z chorobami skóry jest bardzo silny. Może również dojść do sytuacji, w których to stan chorobowy skóry, na przykład wynikający z AZS, sprawia, że dochodzi dodatkowo do reakcji alergicznych na niektóre substancje. Dlaczego? Stan zapalny skóry i osłabione funkcje ochronne mogą sprawiać, że alergeny i inne substancje mogą łatwiej przedostać się do głębszych warstw skóry.

Alergia skórna: objawy

Jak zatem objawia się alergia skórna? W jaki sposób skóra alergiczna reaguje na kontakt z alergenami? Objawy zależą od tego, do kontaktu z jakiego rodzajem alergenu doszło, natomiast do najczęstszych objawów alergii skórnej należą:

  • Świąd
    uczucie intensywnego, uporczywego swędzenia, które jest jednym z najczęstszych objawów alergii skórnej;
  • Pieczenie
    uczucie pieczenia skóry, które nie ustępuje samoistnie;
  • Zaczerwienienie
    skóra zmienia swój kolor, może dojść do miejscowych zaczerwień skóry lub możemy zaobserwować charakterystyczny rumień;
  • Wysypka
    na skórze mogą pojawić się różnego rodzaju grudki, pęcherze, a nawet niewielki obrzęk;
  • Przesuszenie
    może dojść do gwałtownego przesuszenia się skóry, która staje się szorstka i zrogowaciała.

Reakcja alergiczna skóry pleców

Zaobserwowanie tych objawów może wskazywać na alergię skórną, dlatego też, jeśli objawy nie ustępują, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który po wstępnej diagnostyce zaleci dalsze badania i testy pod kątem potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy alergii skórnej.

Należy pamiętać, że objawy alergii zależą od rodzaju alergenu. Do najczęściej występujących alergenów zaliczamy między innymi:

  • Alergeny wziewne, w tym na przykład roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni, sierść zwierząt, pyłki roślin
  • Alergeny pokarmowe, w tym na przykład dodatki do żywności (np. glutaminian sodu), białko mleka krowiego, gluten, owoce morza, orzechy, cytrusy
  • Składniki produktów pielęgnacyjnych i makijażowych, najczęściej barwniki, konserwanty czy substancje zapachowe
  • Detergenty zawarte w środkach piorących, niektórych kosmetykach, środkach do sprzątania
  • Niektóre leki
  • Jad owadów
  • Niektóre metale, w tym między innymi nikiel, chrom, kobalt, złoto
  • Naturalne olejki eteryczne

Leczenie alergii skórnych

Wystąpienie alergii skórnej powinno być skonsultowane z lekarzem. Specjalistą, do którego udajemy się w takich przypadkach powinien być dermatolog. To lekarz przy okazji wywiadu i przyjrzenia się objawom stwierdzi, czy wskazana jest dalsza diagnostyka pod kątem alergii, czy może objawy, które wystąpiły na skórze wiążą się z czymś zupełnie innym. Z pewnością ważną częścią leczenia jest leczenie objawowe. Należy przy tym pamiętać, że nie można podejmować go samodzielnie bez konsultacji medycznej.

testy alergiczne

Oprócz leczenia objawowego bardzo istotną kwestią będzie stwierdzenie, co jest alergenem, który wywołuje powstanie objawów skórnych. W tym celu pacjent najczęściej kierowany jest na takie badanie, jak testy płatkowe naskórka (wykrywają alergeny kontaktowe, wziewne i pokarmowe), próby prowokacyjne i oznaczenie swoistych przeciwciał IgE oraz ogólnej puli IgE.

Do leczenia objawowego należy między innymi stosowanie leków miejscowych na zmiany skórne. Podawane są one w postaci kremów, płynów lub maści. Często zawierają tak zwany kortykosteroidy, które należą do grupy sterydów. Należy pamiętać, że decyzję o ich zastosowaniu oraz dobraniu odpowiedniej dawki zawsze powinien podejmować lekarz. W przypadku, gdy w zmianach skórnych dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, w leczeniu stosuje się antybiotykoterapię. Proces leczenia w niektórych przypadkach może również obejmować leki doustne lub odczulanie.

Alergia skórna – czego potrzebuje nasza skóra?

Oprócz odpowiednio dobranego leczenia bardzo ważną kwestią jest również odpowiednia pielęgnacja skóry. Jeśli wiemy, że mamy skłonność do występowania alergii skórnej, z większą uważnością powinniśmy zadbać o rutynę pielęgnacyjną skóry twarzy i ciała, która będzie mieć na celu wzmacnianie naturalnej bariery ochronnej i utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry. Jeśli borykamy się z objawami lub konsekwencjami przebytej reakcji alergicznej skóry, wówczas z pewnością będzie potrzebować nawilżenia, ukojenia, regeneracji. Co jest istotne w doborze odpowiednich produktów do pielęgnacji?

Przede wszystkim powinny to być produkty:

  • hipoalergiczne, czyli takie, które minimalizują ryzyko wystąpienia alergii skórnej,
  • bezzapachowe, ponieważ substancje zapachowe obecne w kosmetykach mogą być potencjalnymi alergenami,
  • stworzone z myślą o skórze wrażliwej, ponieważ zawierają substancje, które mają na celu łagodzić, koić i regenerować skórę,
  • przebadane na skórze wrażliwej.

testy alergiczne

Te wszystkie cechy łączą się w naszych produktach, bowiem Mixa powstała w 1924 roku we francuskiej aptece. Pierwszymi produktami marki była gama produktów dedykowana wrażliwej i delikatnej skórze niemowląt. Nasze doświadczenie zdobywane przez 100 lat sprawiło, że portfolio naszych produktów pielęgnacyjnych rozszerzyło się, ale jego receptury zawsze są starannie dobierane, a formuły testowane na wrażliwej skórze pod kontrolą medyczną. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych i optymalizujemy skuteczność naszych produktów.

NA JAKIE SKŁADNIKI AKTYWNE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY PIELĘGNACJI SKÓRY SKŁONNEJ DO ALERGII?

  • PANTENOL
    Pantenol (panthenol) to składnik, którego właściwa nazwa brzmi D-panthenol. Jest to prowitamina B5. Charakteryzuje się działaniem głęboko nawilżającym, kojącym,, łagodzącym. Ponadto wygładza skórę, przywracając jej elastyczność i wzmacnia jej funkcje ochronne. Pantenol pomaga w regeneracji uszkodzonej bariery hydrolipidowej, wzmacnia naturalną barierę ochronną i pomaga w pozbyciu się nieprzyjemnych objawów towarzyszących skórze alergicznej.
  • CERAMIDY
    Ceramidy to lipidy (tłuszcze), które naturalnie występują w naszej skórze. Charakteryzują się takim działaniem, jak między innymi intensywne nawilżenie skóry, wspomaganie prawidłowego działania i odbudowy naruszonej bariery hydrolipidowej, kojącymi i redukującymi świąd wynikający z przesuszenia oraz podrażnienia.
  • MOCZNIK
    Mocznik to składnik, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Charakteryzuje się takimi właściwościami, jak: intensywne nawilżanie skóry, zmiękczanie zrogowaciałego naskórka, pomoc w transporcie składników aktywnych w głąb naskórka. Doskonale więc radzi sobie z szorstką, suchą, a nawet bardzo suchą skórą, która również może być jednym z objawów towarzyszących skórze alergicznej.
  • KWAS HIALURONOWY
    Kwas hialuronowy jest składnikiem intensywnie nawilżającym, a do jego głównych właściwości należą: intensywne nawilżenie skóry, wspieranie procesów regeneracyjnych skóry, poprawa elastyczności i napięcia skóry, wiązanie wody w naskórku i zapobieganie jej utracie.
  • NIACYNAMID
    Niacynamid jest pochodną witaminy B3. Do jego głównych właściwości należą między innymi: intensywne nawilżenie skóry, działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, normalizowanie pracy gruczołów łojowym, a tym samym ilości wydzielanego sebum, działanie antyoksydacyjne, wspomagające odbudowę i prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej.
  • WITAMINA C
    Witamina C jest jednym z najpopularniejszych składników aktywnych między innymi przez wzgląd na szerokie spektrum działania. Jakie ma właściwości? Charakteryzuje się działaniem antyoksydacyjnym, przeciwstarzeniowym, wspomagającym redukcję przebarwień różnego pochodzenia. W przypadku skóry wrażliwej i alergicznej warto szukać pochodnych witaminy C niż czystego kwasu askorbinowego.
  • ALANTOINA
    Alantoina jest silnie nawilżającym składnikiem, który charakteryzuje się między innymi właściwościami kojącymi i łagodzącymi podrażnienia, stymulowaniem wzrostu zdrowej tkanki, nawilżaniem i zmiękczaniem skóry, przywracaniem skórze gładkości.
  • CYNK
    Cynk jest substancją pochodzenia mineralnego i często wykorzystywany jest w leczeniu różnego rodzaju dermatoz i alergii skórnych. Charakteryzuje się właściwościami antyoksydacyjnymi, wspierającymi właściwe funkcjonowanie naturalnej bariery ochronnej skóry, regulującymi ilość wydzielanego sebum.

Pielęgnacja skóry skłonnej do alergii

W pielęgnacji skóry skłonnej do alergii szukamy między innymi wzmocnienia lub odbudowy naturalnej bariery ochronnej skóry, ale również odpowiedniego jej nawilżenia, ukojenia, regeneracji.

nawilżanie skóry ciała

Właśnie z myślą o wrażliwej skórze z wyjątkowymi potrzebami zostały stworzone multifunkcyjne kremy Mixa JAR. Każdy z nich doskonale nadaje się do skóry ciała, twarzy i dłoni. Zawierają składniki aktywne, które charakteryzują się nawilżeniem, ukojeniem i regeneracją suchej, bardzo suchej skóry, by skutecznie wzmocnić barierę hydrolipidową i pomóc pozbyć się niekomfortowych objawów.

Krem z pantenolem Mixa JAR Panthenol Comfort to wyjątkowy krem multifunkcyjny stworzony z myślą o każdego rodzaju skórze, w tym skórze wrażliwej. Stworzono go dla całej rodziny, bowiem zadba o skórę niemowląt, dzieci i dorosłych.

W swojej formule zawiera między innymi:

  • Pantenol
  • Glicerynę znaną ze swoich właściwości głęboko nawilżających
  • Omega 6 i Omega 9, które znane są z właściwości łagodzących skórę i przywracających jej komfort.

To krem, który łagodzi 4 oznaki skóry skłonnej do atopii:

  • Suchość
  • Swędzenie
  • Zaczerwienienie
  • Szorstkość

Krem z ceramidami Ceramide Protect to z kolei multifunkcyjny krem, który został stworzony z myślą o bardzo suchej skórze i skórze wrażliwej.

W swojej formule zawiera między innymi:

  • Ceramidy
  • Skwalan znany ze swoich właściwości poprawiających barierę ochronną skóry i mocno nawilżających
  • Glicerynę

Już od pierwszego użycia intensywnie nawilża skórę twarzy, ciała i dłoni, chroni i wspiera barierę ochronną skóry.

Krem z mocznikiem Mixa Urea Cica Repair+ to multifunkcyjny krem, którego zadaniem jest redukcja szorstkości skóry i łuszczenia się, regeneracja i ochrona każdego rodzaju skóry, w tym skóry wrażliwej.

W swojej formule zawiera między innymi:

  • Mocznik
  • Niacynamid

Wszystkie kremy z tej serii są bezzapachowe, hipoalergiczne i testowane pod kontrolą medyczną.

Znajdziemy również balsamy do ciała z tej samej serii:

Jeśli borykamy się z objawami skórnymi pojawiającymi się na dłoniach, te ulegają znacznemu przesuszeniu i bardzo szybko może dojść do naruszenia ich naturalnej bariery ochronnej. Chcąc móc mieć przy sobie wygodny, poręczny krem do rąk, warto sięgnąć po nawilżający krem do rąk Mixa Ceramide Protect. W swojej 10% formule zawiera między innymi ceramidy i glicerynę, dzięki czemu nie tylko nawilża i regeneruje, ale również chroni skórę dłoni.

Kolejnym produktem, który doskonale sprawdzi się w regeneracji i ukojeniu skóry ciała jest nawilżający balsam do ciała Mixa Allantonin Restore. Ten balsam działa jak opatrunek dla suchej, a nawet ekstremalnie suchej skóry mającej skłonność do łuszczenia się i podrażnień. W swojej formule zawiera między innymi alantoinę i glicerynę. Przynosi długotrwałe nawilżenie, przywracając skórze komfort i ukojenie. Sprawia, że jest silnie zregenerowana.

W przypadku skłonności do występowania objawów na skórze twarzy również należy przede wszystkim zadbać o jej prawidłowe nawilżenie i ukojenie. W tym celu doskonale sprawdzą się produkty zawierające głęboko nawilżający kwas hialuronowy:

Serum nawilżające Mixa LAB Przeciw Przesuszeniom w swojej formule oprócz kwasu hialuronowego zawiera kwas mlekowy, czyli głęboko nawilżający składnik poprawiający elastyczność i jędrność skóry. Oprócz nawilżenia serum redukuje uczucie ściągnięcia skóry oraz odczuwalnie redukuje podrażnienia skóry.

Krem nawilżający Hyalurogel Bogaty Krem Intensywnie Nawilżający został stworzony z myślą o wrażliwej i odwodnionej skórze. Szybko się wchłania, a jego bogata konsystencja nie pozostawia na skórze białych śladów. W jego formule oprócz kwasu hialuronowego znajduje się gliceryna. Krem nawilża, łagodzi uczucie podrażnienia, przynosi ulgę suchej skórze i wzmacnia prawidłowe działanie bariery ochronnej skóry dzięki jej intensywnemu nawilżeniu i odżywieniu.

O czym jeszcze warto pamiętać przy skórze alergicznej?

Oprócz wdrożenia odpowiedniego leczenia pod okiem lekarza i właściwie dobranej pielęgnacji warto pamiętać między innymi o:

  • Unikaniu kontaktu z alergenem, jeśli ten jest już nam znany i jeśli jest to możliwe. W przypadku alergii pokarmowej, będzie to wyeliminowanie alergenu z diety.
  • Nie tylko odpowiednio dobrana pielęgnacja, ale również pranie ubrań, pościeli i ręczników w hipoalergicznych, delikatnych środkach piorących może ograniczyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.
  • W przypadku wystąpienia objawów alergii skórnej, warto zadbać o noszenie takiej odzieży, która dodatkowo nie będzie podrażniać skóry- luźnej, wykonanej z naturalnych materiałów.
  • Utrzymywanie czystości w najbliższym otoczeniu, czyli dbanie o to, by regularnie pozbywać się kurzu, regularnie wymieniać pościel i ręczniki.

Skóra alergiczna a skóra wrażliwa (reaktywna)

Często objawy towarzyszące skórze alergicznej i skórze wrażliwej są bardzo podobne. Czym więc różni się reakcja alergiczna od zwiększonej reaktywności skóry wrażliwej?

W przypadku skóry alergicznej obserwujemy reakcję skórną na konkretny alergen, po zetknięciu z którym pojawiają się objawy i który możemy w procesie diagnostyki odnaleźć i określić. W przypadku skóry wrażliwej następuje wzmożona, nienaturalna reakcja na wiele czynników, więc ryzyko podrażnień i wystąpienia objawów jest znacznie większe (dlatego właśnie taką skórę określamy jako reaktywną).

Artykuły powiązane

  • Kosmetyki do cery wrażliwej – na co zwrócić uwagę przy ich doborze? Czytaj więcej
  • Mikrobiom skóry – czym jest, jakie pełni funkcje i jak o niego dbać? Czytaj więcej
  • Sucha skóra ciała – jak prawidłowo o nią zadbać? Czytaj więcej
  • Panthenol – właściwości i zastosowanie. Pielęgnacja dla dzieci i dorosłych Czytaj więcej
  • Mocznik – właściwości i zastosowanie w kosmetykach Czytaj więcej
  • Ceramidy – czym są, jaką rolę pełnią w skórze, kosmetyki z ceramidami Czytaj więcej