Kosmetyki do cery wrażliwej – na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Skóra wrażliwa to często spotykane określenie w kontekście pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Co więcej, wiele kobiet wskazując na to, jakiego rodzaju skórę posiadają, bez wahania wskazuje, że jest cera wrażliwa. Co jednak oznacza to określenie, czym charakteryzuje się skóra wrażliwa i jak odpowiednio ją pielęgnować?

Skóra wrażliwa – charakterystyka

Określenie „skóra wrażliwa” jest niezwykle pojemne, ponieważ mówiąc o skórze jako wrażliwej często mamy na myśli albo konkretne objawy związane ze skórą twarzy lub ciała, albo sposób jej reagowania na czynniki zewnętrzne, albo stany związane z występowaniem dermatoz, czyli chorób skóry. O takiej skórze mówimy również jako o nadwrażliwej lub reaktywnej.

Co więcej, skóra nadwrażliwa lub skóra reaktywna nie stanowi osobnego rodzaju skóry, ponieważ z jej objawami mogą mieć do czynienia zarówno skóra sucha, tłusta, skłonna do trądziku, skóra mieszana.

Czym zatem charakteryzują się skóra wrażliwa? Gdybyśmy chcieli ująć to możliwie jak najkrócej, powiedzielibyśmy, że jest to skóra ze zwiększoną reaktywnością na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Ta reaktywność może się wiązać z takimi objawami, jak między innymi:

  • szczypanie,
  • uczucie napięcia i ściągnięcia;
  • świąd,
  • uczucie pieczenia skóry;
  • odczuwanie zwiększonego ciepła na powierzchni skóry;
  • uczucie mrowienia skóry;
  • łuszczenie;
  • przesuszenia skóry;
  • zaczerwienienie (rumień);
  • obrzęk.

swędząca skóra ciała

Choć są to objawy, które często kojarzą się nam ze skórą alergiczną, to między skórą reaktywną a alergiczną istnieje bardzo istotna różnica. Skóra alergiczna reaguje na konkretne alergeny, po kontakcie z którymi mogą pojawiać się na niej wymienione objawy. Skóra reaktywna zwykle daje takie objawy po kontakcie z bardzo różnymi czynnikami. Dlatego też ryzyko podrażnień w przypadku skóry wrażliwej jest większe.

Nadwrażliwość skóry – przyczyny

Choć nie można wskazać konkretnej przyczyny reaktywności skóry, to istnieje szereg czynników, które mają wpływ na wrażliwość tego istotnego organu. Skóra, której bariera ochronna działa prawidłowo, zatem prawidłowo funkcjonuje zarówno bariera hydrolipidowa, jak i mikrobiom wyposażona jest w szereg mechanizmów, które pomagają jej uchronić się przed podrażnieniami, stanami zapalnymi, zaczerwienieniem, przesuszeniem i pozostałymi objawami skóry wrażliwej. Dzięki zachowaniu odpowiedniej równowagi mikrobiomu, właściwego pH skóry, jej prawidłowego poziomu nawilżenia, skóra w znacznym stopniu jest w stanie uruchomić mechanizmy ochronne.

Jakie czynniki zewnętrzne są zatem w stanie negatywnie wpływać na barierę ochronną skóry i powodować jej reaktywność?

  • CZYNNIKI ŚRODOWISKOWE
    Do czynników środowiskowych mogących wywoływać reaktywność skóry, a co za tym idzie pojawienie się lub zaostrzenie się objawów zaliczamy między innymi:

    - promieniowanie UV, które nie tylko przesusza skórę, przyspiesza jej procesy starzeniowe, ale może uszkodzić barierę hydrolipidową naskórka,
    - nagłe zmiany temperatury,
    - mróz,
    - wiatr,
    - nadmierne ciepło,
    - zanieczyszczenia środowiskowe, a wśród nich między innymi metale ciężkie i pyły pochodzące ze smogu i spalin, zanieczyszczenia chemiczne, pyłki roślin mogące wywoływać reaktywność skóry, kurz i roztocza.

kobieta w mroźnym dniu

  • CZYNNIKI MECHANICZNE
    Do czynników mechanicznych należą między innymi:

    - zbyt intensywne pocieranie skóry na przykład podczas jej osuszania ręcznikiem czy oczyszczania,
    - zbyt intensywny nacisk na skórę,
    - mechaniczne uszkodzenia naskórka,
    - golenie i brak pielęgnacji skóry tuż po nim.
  • CZYNNIKI KONTAKTOWE
    Jak sama nazwa wskazuje, są to substancje, które po zetknięciu ze skórą, wywołują objawy skóry wrażliwej i jej zwiększoną reaktywność. Mogą należeć do nich między innymi:

    - nieodpowiednio dobrane produkty pielęgnacyjne, czyli takie, które posiadają składniki nieodpowiednie do naszego rodzaju skóry lub niesprawdzone kosmetyki niewiadomego pochodzenia,
    - detergenty, czyli substancje obecne między innymi w środkach czyszczących, piorących, niektóre mydła,
    - twarda woda.

detergenty

  • CZYNNIKI WEWNĘTRZNE
    Do czynników wewnętrznych mogących zwiększać reaktywność skóry należą między innymi:

    - przewlekły stres,
    - nerwowość,
    - intensywne przeżywanie różnego rodzaju emocji,
    - wahania nastrojów.
  • CZYNNIKI HORMONALNE
    Czynniki hormonalne mogące wpływać na zdolności skóry do chronienia się przed nadmierną reakcją na czynniki zewnętrzne występują między innymi w takich sytuacjach, jak:

    - choroby endokrynologiczne,
    - okres ciąży,
    - menopauza,
    - niektóre momenty cyklu miesiączkowego.

Na objawy skóry wrażliwej może mieć również wpływ spożywanie ostrych potraw czy picie alkoholu, które to wpływają na osłabienie naczyń krwionośnych.

Skóra wrażliwa a składniki aktywne

Dobór odpowiednich składników aktywnych w pielęgnacji wrażliwej skóry twarzy i ciała jest kwestią indywidualną, bowiem będzie zależeć od takich czynników, jak:

  • Rodzaj skóry, jaką posiadamy – czy jest to skóra sucha, tłusta, mieszana, a może skłonna do powracających dermatoz takich jak atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczycowe zapalenie skóry, trądzik.
  • Objawy, jakie daje wzmożona reaktywność. W przypadku przesuszenia będziemy potrzebować składników nawilżających i odżywiających, w przypadku szorstkości i uczucia pieczenia czy swędzenia składników kojących i regenerujących.
  • Produkty z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną, czyli z filtrami SPF.

kobieta rozprowadzająca balsam do ciała po ramieniu

Jakie składniki mogą sprawdzić się w pielęgnacji wrażliwej skóry twarzy i ciała?

  • Pantenol Pantenol (INCI: Panthenol) to składnik, którego nazwa brzmi D-panthenol. Jest prowitaminą B5. Posiada silne działanie głęboko nawilżające, kojące, łagodzące i przeciwpodrażnieniowe, wygładzające, przywracające skórze elastyczność, ochronne. Panthenol pomaga w regeneracji uszkodzonej bariery hydrolipidowej, wzmacnia naturalną barierę ochronną i pomaga w pozbyciu się nieprzyjemnych objawów towarzyszących skórze wrażliwej.
  • CERAMIDY Ceramidy są tłuszczami (lipidami), które naturalnie występują w naszej skórze. Kiedy jednak dochodzi do nadreaktywności skóry, ich dostarczenie jej z zewnątrz w odpowiednio dobranym produkcie pielęgnacyjnym może ją intensywnie nawilżyć, wspomóc prawidłowe działanie i odbudowę naruszonej bariery hydrolipidowej, ukoić i zredukować świąd wynikający z przesuszenia i podrażnienia.
  • MOCZNIK Mocznik to również składnik, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Wchodzi w skład NMF (Natural Moisturizing Factor), czyli Naturalnego Czynnika Nawilżającego, który odpowiada za właściwy poziom nawilżenia. Mocznik wykazuje również takie właściwości, jak: zmiękczanie zrogowaciałego naskórka, pomaga w transporcie pozostałych składników aktywnych w głąb naskórka, intensywne nawilżenie skóry, ogranicza nadmierną utratę wody przez naskórek.
  • KWAS HIALURONOWY Kwas hialuronowy jest składnikiem intensywnie nawilżającym, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Jego poziom zaczyna jednak spadać po 25. roku życia. Do jego głównych właściwości należą: intensywne nawilżenie skóry, poprawa elastyczności i napięcia skóry, wiązanie wody w naskórku i zapobieganie jej utracie, wspieranie procesów regeneracyjnych skóry.
  • NIACYNAMID To wyjątkowy składnik aktywny o szerokim spektrum działania. Często wykorzystywany jest w produktach mających na celu wspomaganie redukcji przebarwień, przeznaczonych do skóry z niedoskonałościami czy skóry suchej i pozbawionej blasku. Wszystko to dzięki jego właściwościom: intensywnie nawilża skórę, wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, normalizuje pracę gruczołów łojowym, działanie antyoksydacyjne, wspomaga odbudowę i prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej.
  • WITAMINA C Witamina C jest jednym z najpopularniejszych składników aktywnych również przez wzgląd na szerokie spektrum działania, do którego należą między innymi: działanie antyoksydacyjne, a tym samym przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe, regulowanie ilości produkowanej melaniny (działanie redukujące przebarwienia i zapobiegające powstawaniu nowym).
  • ALANTONINA Alantonina jest humektantem, który często używany jest to utrzymania odpowiedniego poziomu wilgoci w produktach kosmetycznych. Do jej najważniejszych właściwości dla skóry należą między innymi: właściwości kojące i łagodzące podrażnienia, stymulowanie wzrostu zdrowej tkanki, nawilżanie i zmiękczanie skóry, właściwości przeciwzapalne, przywracanie skórze gładkości.

Pielęgnacja wrażliwej skóry twarzy

Najważniejsze w pielęgnacji skóry twarzy będzie dobranie odpowiednich produktów zawierających składniki aktywne, które będą wspierać naturalną barierę ochronną skóry, odpowiednio ją nawilżać i wspomagać regenerację, przy okazji łagodząc objawy towarzyszące skórze reaktywnej.

kobieta myjąca skórę twarzy

KROK 1. : OCZYSZCZANIE

Podstawą każdej rutyny pielęgnacyjnej skóry twarzy, w przypadku każdego rodzaju cery, jest jej prawidłowe oczyszczanie. Dzięki niemu pozbywamy się z powierzchni skóry wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które się na niej gromadzą (zanieczyszczenia środowiskowe, resztki produktów pielęgnacyjnych i make-upu, kurz i roztocza). Tym bardziej powinniśmy pamiętać o tym kroku w przypadku skóry wrażliwej, by pozbyć się zanieczyszczeń, które mogą nasilać objawy takie jak swędzenie, pieczenie, szorstkość.

Żel do mycia twarzy z kwasem hialuronowym Mixa Przeciw Przesuszeniom to produkt stworzony z myślą o łagodnych, ale skutecznym oczyszczaniu skóry suchej, bardzo suchej i wrażliwej. W swojej formule oprócz kwasu hialuronowego zawiera skwalan, czyli jeden z lipidów, które naśladują naturalnie występujące w naszej skórze, a który wykazuje właściwości nawilżające, kojące i wzmacniające barierę ochronną skóry. Żel do mycia twarzy jest hipoalergiczny.

Żel do mycia twarzy z witaminą C to kolejny hipoalergiczny żel do skutecznego, ale łagodnego oczyszczania skóry twarzy. Doskonale sprawdzi się nie tylko w przypadku skóry wrażliwej, ale również skóry z przebarwieniami i skóry matowej. W swojej formule zawiera witaminę Cg oraz skwalan.

Żel do mycia twarzy z kwasem salicylowym Mixa Przeciw Niedoskonałościom to hipoalregiczny żel dla skóry wrażliwej, ale również skóry z widocznymi niedoskonałościami. Zawarty w formule kwas salicylowy znany jest z właściwości takich jak między innymi normalizowanie ilości wydzielanego sebum,, zdolności pobudzania naskórka do regeneracji. Często wykorzystywany jest w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej.

KROK 2. : SERUM DO TWARZY

Serum do twarzy to wyjątkowy produkt, który charakteryzuje się większą koncentracją składników aktywnych i bardzo charakterystyczną konsystencją. Dzięki temu wyróżnia go zdolność do szybkiego działania, szczególnie, jeśli odpowiednio dobierzemy składniki do potrzeb naszej skóry i wesprzemy jego działanie dzięki dokładnemu oczyszczeniu skóry, a tuż po nim na domknięcie pielęgnacji kremem do twarzy.

Serum z kwasem hialuronowym Mixa LAB to wyjątkowe serum nawilżające stworzone z myślą o walce z przesuszeniami. W swojej formule oprócz nawilżającego kwasu hialuronowego zawiera kwas mlekowy, który głęboko nawilża, wpływając na poprawę jędrności i elastyczności skóry. Serum Mixa LAB Przeciw Przesuszeniom redukuje uczucie ściągnięcia skóry oraz odczuwalnie redukuje jej podrażnienia.

Serum z witaminą C Mixa LAB Przeciw Przebarwieniom to serum, które znakomicie sprawdzi się między innymi w walce z przebarwieniami, nierównym kolorytem skóry, ale również w przypadku skóry wrażliwej i pozbawionej blasku. W swojej formule zawiera witaminę Cg oraz kwas glikolowy, który znany jest ze swoich właściwości intensywnie nawilżających i delikatnie złuszczających.

Serum z niacynamidem Mixa LAB Przeciw Niedoskonałościom to serum, które w swojej formule zawiera aż dwa składniki, czyli niacynamid i kwas salicylowy. Oprócz tego niacynamid wykazuje zdolności wspomagające odbudowę skóry, uszczelniające barierę hydrolipidową skóry i antyoksydacyjne. Z kolei kwas salicylowy normalizuje ilość wydzielanego sebum, wspomaga procesy regeneracyjne naskórka.

Wszystkie sera Mixa LAB zostały stworzone tak, by móc je bezpiecznie ze sobą miksować i dowolnie łączyć!

KROK 3. : KREM DO TWARZY DO SKÓRY WRAŻLIWEJ

Idealnym domknięciem każdej rutyny pielęgnacyjnej jest użycie odpowiednio dobranego kremu do twarzy, który dzięki zawartym składnikom aktywnym uzupełni pielęgnację i sprawi, że ilość dostarczonych wrażliwej skórze składników sprawi, że ta będzie nawilżona, ukojona i będzie znacznie szybciej się regenerować.

kobieta aplikująca krem do twarzy

Krem z kwasem hialuronowym z serii Mixa Hyalurogel to doskonałe rozwiązanie dla wrażliwej cery potrzebującej odpowiedniego poziomu nawilżenia i odżywienia. W zależności od jej indywidualnych potrzeb możemy sięgnąć po krem intensywnie nawilżający Hyalurogel z 7% kompleksem kwasu hialuronowego i gliceryny, czyli kolejnego składnika, który intensywnie nawilża i regeneruje. Posiada kremowo-żelową konsystencję, dzięki czemu szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Bogaty krem intensywnie nawilżający Hyalurogel to krem o bogatej konsystencji i 10% kompleksie kwasu hialuronowego i gliceryny.

Wszystkie kremy do twarzy z tej serii głęboko nawilżając, koją i zapewniają uczucie komfortu i doskonale sprawdzą się w przypadku skóry wrażliwej, odwodnionej, suchej, a nawet bardzo suchej.

Krem SPF50 Mixa Przeciw Przesuszeniom to doskonałe połączenie właściwości pielęgnacyjnych i chroniących skórę twarzy przed szkodliwym działaniem promieni UV. Krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną SPF50 powinien stać się niezbędnym elementem rutyny pielęgnacyjnej osób ze skórą wrażliwą.
Krem Mixa Przeciw Przesuszeniom z kwasem hialuronowym i SPF50 ma ultralekką i przyjemną, szybko wchłaniającą się formułę z kwasem hialuronowym, dzięki czemu nie tylko chroni skórę przed promieniami UV, ale również nawilża ją, przyśpiesza procesy regeneracyjne skóry i poprawia jej jędrność.

W zależności od indywidualnych potrzeb swojej wrażliwej skóry i towarzyszącym jej dolegliwości, polecamy również krem-żel matujący do twarzy Mixa Przeciw Niedoskonałościom z kwasem salicylowym i kwasami AHA oraz krem do twarzy z witaminą C Mixa Przeciw Przebarwieniom, który w swojej formule zawiera witaminę C w formie glukozydowej i niacynamid.

Wszystkie kremy z serii posiadają hipoalergiczną formułę, która nie podrażni skóry wrażliwej, przynosząc jej przy tym ulgę i ukojenie.

Pielęgnacja wrażliwej skóry ciała

Równie istotna jak pielęgnacja skóry twarzy jest właściwa pielęgnacja wrażliwej skóry ciała. Naszym celem w odpowiednio dobranej rutynie pielęgnacyjnej jest przede wszystkim:

  • Złagodzenie objawów towarzyszących wrażliwej skórze ciała
  • Przyniesienie wrażliwej skórze komfortu i ukojenia
  • Nawilżenie skóry ciała i pobudzenie oraz przyśpieszenie procesów regeneracyjnych skóry
  • Dobór produktów, które nie tylko będą pomagać, ale również nie będą zaostrzać nadmiernej reaktywności skóry, stąd potrzeba sięgania po formuły hipoalergiczne
  • Wsparcie naturalnej bariery ochronnej skóry

Jakie produkty do pielęgnacji skóry wrażliwej polecamy?

Krem z pantenolem (https://www.mixa.pl/produkt/mixa-panthenol-comfort-kojacy-krem-do-twarzy-dloni-i-ciala) Mixa Panthenol Comfort to wyjątkowy krem multifunkcyjny do twarzy, ciała i dłoni. Jego formuła przeznaczona jest do każdego rodzaju skóry, w tym do skóry wrażliwej nie tylko dorosłych, ale również niemowląt i dzieci.

Jego bezzapachowa i hipoalergiczna 13% formuła zawiera takie składniki aktywne, jak:

  • Pantenol – znany z właściwości przyśpieszających procesy regeneracyjne naskórka, nawilżających i łagodzących podrażnienia,
  • Gliceryna – silnie nawilżający składnik,
  • Omega 6 i Omega 9 – czyli składniki znane z właściwości łagodzących i przywracających skórze komfort.

Ten wyjątkowy multifunkcyjny krem łagodzi 4 oznaki skóry skłonnej do atopii, czyli suchość, swędzenie, zaczerwienienie i szorstkość.

Krem z ceramidami Mixa Ceramide Protect to produkt stworzony z myślą o skórze wrażliwej, suchej, a nawet bardzo suchej. W swojej 10% formule zawiera:

  • Ceramidy – składnik aktywny, który naturalnie wchodzi w skład bariery hydrolipidowej, wspiera ją, wspomaga jej odbudowę, nawilża wrażliwą i suchą skórę, wspomaga redukcję podrażnień
  • Skwalan
  • Gliceryna

Multifunkcyjny krem Ceramide Protect przeznaczony jest nie tylko do skóry ciała, ale również skóry twarzy i dłoni. Jeden produkt do zadań specjalnych? Intensywnie nawilża, nie pozostawiając tłustego filmu, szybko się wchłania i przynosi ukojenie.

Krem z mocznikiem Mixa Urea Cica Repair+ to multifunkcyjny krem do twarzy, ciała i dłoni, który w swojej 10% formule zawiera między innymi:

  • Mocznik – znany ze swoich właściwości zmiękczających, regenerujących, nawilżających i wzmacniających barierę ochronną skóry
  • Niacynamid

Multifunkcyjny krem Urea Cica Repair+ widocznie redukuje szorstkość i łuszczenie się skóry, przyśpiesza procesy regeneracyjne i nawilża skórę.

Wszystkie multifunkcyjne kremy Mixa JAR są:

  • Hipoalergiczne
  • Bezzapachowe
  • Testowane na skórze wrażliwej
  • Odpowiednie dla skóry twarzy, ciała i dłoni

Zarówno Panthenol Comfort, Ceramide Protect jak I Urea Cica Repair+ znajdziesz również w postaci bogatych balsamów do ciała.

Balsam do ciała z panthenolem Panthenol comfort zawiera 10% formułę z panthenolem i gliceryną, balsam do ciała z ceramidami Ceramide Protect to z kolei 6% formuła z gliceryną, lipidami i ceramidami, natomiast balsam do ciała z mocznikiem Urea Cica Repair+ to 5% formuła zawierająca mocznik i pantenol.

Nawilżający balsam do ciała Mixa Allantonin Restore to wyjątkowy balsam, który działa na suchą i ekstremalnie suchą skórę skłonną do łuszczenia i podrażnień niczym opatrunek. Jego bogata konsystencja szybko się wchłania, a w swojej 10% formule zawiera takie składniki, jak:

  • Alantoina – składnik aktywny, który jest pochodną mocznika. Jest silnie nawilżającym humektantem, który wykazuje właściwości kojące, łagodzące podrażnienia, stymulujące procesy regeneracyjne i wzrost zdrowej tkanki, przywraca skórze gładkość
  • Gliceryna

Balsam testowano na skórze wrażliwej i ekstremalnie suchej. Jego skład został dobrany tak, by minimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

Skóra wrażliwa – czego unikać?

Odpowiednia pielęgnacja skóry wrażliwej z pewnością pomoże złagodzić jej objawy, a nawet się ich pozbyć (wszystko zależy od indywidualnego przypadku i przyczyn występowanie zwiększonej reaktywności skóry). Warto jednak pamiętać o tym, by w miarę możliwości unikać czynników, które mogą wzmagać objawy wrażliwości i nadwrażliwości skóry. Do tych czynników należą między innymi:

  • Ekspozycja skóry na działanie promieni UV bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej
  • Narażenie skóry na czynniki atmosferyczne, na które może zareagować objawami, czyli bardzo niskie temperatury, intensywny wiatr, duże wahania temperatur (na przykład przy wchodzeniu z ciepłego do zimnego pomieszczenia i na odwrót)
  • Nadmierne pocieranie skóry twarzy i ciała ręcznikiem, zbyt częste wykonywanie peelingów (szczególnie odradza się peelingów mechanicznych przy skórze wrażliwej)
  • Niewłaściwie dobrane produkty pielęgnacyjne
  • Gorące kąpiele i sauna
  • Ostre potrawy, spożywanie alkoholu

Artykuły powiązane

  • Kosmetyki do cery wrażliwej – na co zwrócić uwagę przy ich doborze? Czytaj więcej
  • Mikrobiom skóry – czym jest, jakie pełni funkcje i jak o niego dbać? Czytaj więcej
  • Sucha skóra ciała – jak prawidłowo o nią zadbać? Czytaj więcej
  • Panthenol – właściwości i zastosowanie. Pielęgnacja dla dzieci i dorosłych Czytaj więcej
  • Mocznik – właściwości i zastosowanie w kosmetykach Czytaj więcej
  • Ceramidy – czym są, jaką rolę pełnią w skórze, kosmetyki z ceramidami Czytaj więcej