Sucha skóra ciała – jak prawidłowo o nią zadbać?

Skóra to największy organ występujący w ludzkim organizmie. Pełni wiele funkcji, w tym między innymi stanowi naturalną barierę ochronną mającą na celu ochronę organizmu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Często jednak zauważamy, że skóra ciała zaczyna się przesuszać. Suchej skórze towarzyszy wówczas rogowacenie naskórka, szorstkość, utrata elastyczności i jędrności czy nieprzyjemne uczucie ściągnięcia oraz napięcia. Jak prawidłowo zadbać o suchą skórę, by ją nawilżyć i poprawić jej wygląd, tym samym wspierając jej funkcje ochronne?

Sucha skóra ciała – po czym ją rozpoznać?

Suchość skóry ciała jest stanem, któremu towarzyszą różnego rodzaju objawy. Należą do nich między innymi:

  • Wyraźna utrata jędrności i elastyczności
    Odpowiednie nawilżenie skóry ciała sprawia, że skóra jest bardziej jędrna i elastyczna. W momencie, gdy dochodzi do jej przesuszenia, można gołym okiem zauważyć spadek tej elastyczności. Skóra po wgnieceniu znacznie wolniej „wraca” do swojego stanu.
  • Świąd lub pieczenie
    Sucha skóra jest znacznie bardziej podatna na podrażnienia, drobne uszkodzenia. Tym z kolei może towarzyszyć uczucie pieczenia lub swędzenia, tzw. świądu.
  • Zaczerwienienie
    Sucha skóra często daje o sobie znać miejscowym zaczerwienieniem wynikającym z jej drobnych podrażnień.
  • Szorstkość i rogowacenie naskórka
    Sucha skóra często staje się szorstka. Dochodzi do rogowacenia zbyt suchego naskórka, który objawia się zmianą struktury skóry, łuszczeniem.

sucha, podrażniona skóra na plecach

Przyczyny suchej skóry ciała

Sucha skóra ciała może wystąpić niezależnie od wieku i płci. Do jej głównych przyczyn zaliczamy:

  • Wiek
    Wraz z wiekiem w naszym organizmie spada poziom składników odpowiedzialnych za dobry stan bariery hydrolipidowej, między innymi kwasy hialuronowego, który jest jednym ze związków organicznych, które odpowiadają za właściwe nawilżenie skóry, jej jędrność, elastyczność.
  • Zaburzenia hormonalne
    Hormony w naszym organizmie odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie wielu organów, mając przy tym wpływ na stan naszej skóry. Przykładowo damskie hormony płciowe, czyli estrogeny, w dużym stopniu odpowiadają również za uelastycznienie i jędrność skóry. Kiedy z wiekiem ich poziom zaczyna spadać, możemy zaobserwować suchość skóry i zmianę jej struktury. Sucha skóra towarzyszy również różnego rodzaju zaburzeniom i chorobom o podłożu hormonalnym np. niedoczynności tarczycy, (sucha i szorstka skóra, często przesuszenie objawiające się w okolicach łokci, stóp czy kolan), insuloinooporności, cukrzycy typu 2, nadczynność tarczycy, choroba Cushinga.
  • Działanie niektórych leków
    Zażywanie niektórych leków może zwiększać ryzyko wystąpienia suchości skóry. Należą do nich między innymi kortykosteroidy i retinoidy doustne.
  • Zanieczyszczenia środowiskowe
    Zanieczyszczenia zewnętrzne obecne w powietrzu mają ogromny wpływ na barierę ochronną skóry (między innymi na tak zwany płaszcz wodno-lipidowy, a także na barierę hydrolipidową). Metale ciężkie, pyły, kurz mogą prowadzić do uszkodzenia wspomnianej bariery, która w dużym stopniu odpowiada za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry.
  • Uwarunkowania genetyczne
    W wielu przypadkach występująca tendencja do przesuszania się skóry jest dziedziczna.
  • Duże zmiany temperatury powietrza
    Suchość skóry może wystąpić podczas dużych zmian temperatury powietrza, w której przebywamy. Przykładowo kiedy przechodzimy z upalnego dnia do klimatyzowanego pomieszczenia.
  • Zbyt częsta ekspozycja na działanie promieni słonecznych
    Promienie UV, w szczególności UVA oraz UVB mogą mieć szkodliwy wpływ na stan naszej skóry. Osłabiają jej właściwości ochronne skóry, doprowadzając do jej znacznego przesuszenia.
  • Niedobory witamin w diecie
    Suchość skóry może się objawiać, jeśli w naszej codziennej diecie brakuje odpowiednich składników odżywczych lub witamin, na przykład kwasów tłuszczowych czy witaminy A.
  • Niewłaściwa pielęgnacja skóry
    Stosowanie niewłaściwych, wysuszających produktów pielęgnacyjnych, niestosowanie żadnych produktów nawilżających skórę ciała, ale również zbyt częste stosowanie nieodpowiednio dobranego peelingu, nadmierne pocieranie skóry podczas jej wycierania.
  • Przewlekły stres
    Nie od dziś wiadomo, że odczuwanie silnego stresu negatywnie wpływa na wiele różnych narządów naszego ciała. Podniesiony poziom kortyzolu (hormon stresu) może prowadzić również do przesuszania skóry.
  • Zbyt długie i częste kąpiele
    Zbyt częsty i długi kontakt skóry ciała szczególnie z ciepłą lub chlorowaną wodą może być przyczyną wystąpienia suchości skóry.

Sucha skóra i skóra odwodniona – czym się od siebie różnią?

Często pojęcia „sucha skóra” i „skóra odwodniona” występują wymiennie, jednak nie oznaczają tego samego problemu skóry. Czym się różnią?

Pojęcie „sucha skóra” odnosi się do stałego stanu skóry. Najczęściej wiąże się z brakiem odpowiedniego poziomu lipidów w skórze. Problem ten często pojawia się w wyniku naruszenia bariery hydrolipidowej. Występowaniu suchej skóry towarzyszy uczucie ściągnięcia skóry, jej szorstkość i łuszczenie naskórka. Suchą skórę najczęściej się “ma”, często jej dziedziczona.

sucha, podrażniona skóra na plecach

Z kolei „odwodniona skóra” dotyczy stanu chwilowego, który dość łatwo można poprawić odpowiednią pielęgnacją.. Skóra może stać się matowa, zdecydowanie mniej elastyczna, a na jej powierzchni mogą pojawia się drobne zmarszczki. Może również zacząć się przetłuszczać, ponieważ skóra pozbawiona odpowiedniego poziomu nawilżenia, próbuje sobie zrekompensować ten stan poprzez zwiększenie produkcji sebum.

Niemniej jednak uczucie swędzenia, ściągnięcia, utrata jędrności to wspólne cechy skóry suchej i odwodnionej. Myśląc o pielęgnacji skóry suchej i wybierając odpowiednie produkty nawilżające, jesteśmy w stanie jednocześnie zadbać zarówno o suchą, jak i pozbawioną odpowiedniego poziomu nawilżenia skórę.

Sucha skóra a składniki aktywne

Świadoma pielęgnacja suchej skóry ciała powinna opierać się o odpowiedni dobór składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Jakie składniki wybierać? Zdecydowanie te, które mają właściwości nawilżające, kojące, wiążące i zatrzymujące wodę w naskórku, łagodzące podrażnienia i wpływające na jędrność skóry.

Do najpopularniejszych składników aktywnych polecanych w pielęgnacji skóry suchej należą między innymi:

  • KWAS HIALURONOWY
    Kwas hialuronowy (INCI: Hyaluronic Acid) to organiczny związek chemiczny, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Z wiekiem jednak jego poziom zaczyna spadać. Charakteryzują go właściwości głęboko nawilżające, chroniące skórę przed utratą wody, ale również zdolność do łagodzenia stanów zapalnych i podrażnień, wspieranie procesów regeneracyjnych skóry. Posiada również właściwości przeciwzmarszczkowe (wpływa na produkcję białek budulcowych skóry takich jak elastyna i kolagen).
  • CERAMIDY
    Ceramidy to rodzaj tłuszczów (lipidów), które naturalnie występują w naszej skórze. Wchodzą między innymi w skład bariery hydrolipidowej naskórka, która ma za zadanie utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia skóry oraz chronić ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
  • PANTENOL
    Pantenol (Panthenol) jest prowitaminą B5, która znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przyspieszających procesy regeneracyjne naskórka, łagodzących i kojących oraz nawilżających.
  • GLICERYNA
    Gliceryna to organiczny związek chemiczny znany między innymi z takich właściwości jak: nawilżanie,, zmniejszanie napięcia skóry. Jest świetnym humektantem (pochłania wodę) i ma małą cząsteczkę, dzięki czemu łatwo penetruje w głąb naskórka.
  • MOCZNIK
    Mocznik to organiczny związek chemiczny, który stosuje się w produktach do pielęgnacji skóry przez wzgląd na jego właściwości nawilżające, zmiękczające naskórek, łagodzące. W bardzo wysokich stężeniach ok. 30% mocznik ma właściwości złuszczające.. Pomaga również w przenikaniu innych składników aktywnych do głębszych warstw skóry.

Sucha skóra ciała – nawilżające kosmetyki do pielęgnacji ciała

Jak wybrać odpowiednie produkty pielęgnacyjne do suchej skóry ciała? Oprócz wyboru nawilżających i regenerujących składników aktywnych o odpowiedniej koncentracji, warto zwrócić uwagę na to, że suchej skórze często towarzyszą podrażnienia, uczucie pieczenia lub świądu. Warto więc sięgnąć po produkty łagodzące, hipoalergiczne, które zminimalizują ryzyko wystąpienia dodatkowych podrażnień.

Krem nawilżający Mixa Body Jar Ceramide Protect to multifunkcyjny krem ochronny. Został on stworzony z myślą o bardzo suchej skórze oraz skórze wrażliwej. W swojej 10% formule zawiera między innymi ceramidy, skwalan, czyli znany emolient charakteryzujący się właściwościami natłuszczającymi oraz , glicerynę.

 Mixa Jar Ceramide Protect

Ten wyjątkowy multifunkcyjny krem z ceramidami może być stosowany do skóry twarzy, ciała i dłoni. Już od pierwszego użycia intensywnie nawilża skórę, chroni i wspiera barierę ochronną skóry, bardzo dobrze i szybko się wchłania, nie pozostawiając na powierzchni skóry tłustego filmu. Krem testowany był na skórze wrażliwej.

Nawilżający balsam do ciała (https://www.mixa.pl/produkt/mixa-ceramide-protect-ochronny-balsam-do-ciala) Mixa Ceramide Protect to balsam do ciała stworzony z myślą o suchej, bardzo suchej i wrażliwej skórze. W swojej formule oprócz ceramidów zawiera również natłuszczające i nawilżające lipidy oraz glicerynę.

Jego formuła jest bezzapachowa, hipoalergiczna. Powstała pod kontrolą medyczną, a testowana była na skórze wrażliwej.

Krem z pantenolem Mixa Jar Panthenol Comfort to multifunkcyjny krem do twarzy, ciała i rąk stworzony z myślą o potrzebach skóry całej rodziny, w tym również skóry niemowląt. W swojej formule zawiera między innymi pantenol, glicerynę oraz kwasy Omega 6 i Omega 9 znanych ze swoich właściwości przywracających skórze komfort i przynoszących ukojenie.

Multifunkcyjny krem Mixa Panthenol Comfort łagodzi cztery objawy skóry skłonnej do atopii:

  • suchość,
  • swędzenie wynikające z przesuszenia,
  • zaczerwienienie,
  • szorstkość.

Krem z mocznikiem Mixa Jar Urea Cica Repair+ to multifunkcyjny krem do twarzy, ciała i stóp stworzony z myślą o suchej skórze. W jego 10% formule znajduje się między innymi mocznik oraz niacynamid, czyli forma witaminy B3 znana ze swoich właściwości nawilżających oraz regenerujących.

Bezzapachowy, hipoalergiczny, testowany pod kontrolą medyczną multifunkcyjny krem Mixa Jar Urea Cica Repair+ widocznie redukuje szorstkość i łuszczenie się skóry, regeneruje i chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jego aplikacja jest niezwykle prosta i przyjemna, ponieważ jego zbita, łatwo rozprowadzająca się formuła, szybko się wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu.

Nawilżające mleczko do ciała Mixa Hyalurogel to produkt, w którego formule znajdziemy między innymi intensywnie nawilżający kwas hialuronowy, glicerynę i masło shea. Mleczko intensywnie nawilża suchą skórę, sprawia, że jest odświeżona i gładka, łagodzi podrażnienia i wzmacnia barierę ochronną.

Sucha skóra rąk – jak odpowiednio ją nawilżyć?

Skóra dłoni jest wyjątkowo narażona na wiele szkodzących jej czynników zewnętrznych. Do częstych przyczyn suchości skóry ciała takich jak działanie wysokich i niskich temperatur, niedobory witamin w codziennej diecie, zaburzenia hormonalne, dochodzą takie czynniki jak częsty kontakt z różnego rodzaju detergentami (pranie, mycie naczyń, środki do sprzątania) czy patogenami (otwieranie drzwi, częsty kontakt z różnorodnymi powierzchniami).

Żeby odpowiednio nawilżyć suchą skórę dłoni możemy sięgnąć po jeden z trzech multifunkcyjnych kremów Mixa Jar: Ceramide Protect, Panthenol Comfort lub Urea Cica Repair+. Jeśli jednak szukamy bardziej kompaktowego rozwiązania w postaci kremu do rąk, który możemy swobodnie i wygodnie ze sobą zabierać, warto wybrać jeden z kremów:

Nawilżający krem do rąk Mixa Ceramide Protect w swojej formule zawiera między innymi ceramidy oraz glicerynę. Natychmiast nawilża suchą skórę dłoni, łagodzi ją, wzmacnia jej barierę ochronną.

Lipidowy krem do rąk Mixa Regeneracja w swojej formule zawiera aż 30% gliceryny oraz odżywcze i nawilżające mleko owsiane. Stworzony z myślą o regeneracji i ukojeniu zniszczonej i suchej skóry dłoni działa jak regenerujący opatrunek na drobne pęknięcia oraz silnie wysuszoną skórę.

Krem do bardzo suchych rąk Mixa Shea Nourish to krem do bardzo suchej skóry dłoni, który w swojej formule zawiera między innymi glicerynę oraz masło shea. Są to nawilżające, regenerujące i zmiękczające skórę składniki, które dodatkowo zabezpieczają ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas pielęgnacji suchej skóry ciała?

Nie tylko odpowiednio dobrane produkty pielęgnacyjne sprawią, że będziemy mogli odpowiednio zadbać o komfort i nawilżenie suchej skóry ciała. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Ochrona SPF – podczas ekspozycji skóry ciała na działanie promieni słonecznych, warto zadbać o odpowiednią ochronę skóry przez użycie produktów z filtrem SPF. Promienie słoneczne przyspieszają wysuszanie skóry, procesy starzeniowe. Ryzyko poparzeń i podrażnień jest znacznie większe, więc ochrona skóry przed działaniem promieni UV powinno być jednym z obowiązkowych punktów pielęgnacji skóry.
  • Picie wody – odpowiednie nawadnianie organizmu jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Regularne spożywanie wody wpływa również na poziom nawilżenia skóry, chroniąc ją przed odwodnieniem i suchością.
  • Jeśli posiadamy suchą skórę, warto zwrócić uwagę na detergenty, których używamy do prania odzieży. Wybór tych, które nie zawierają substancji mogących potencjalnie podrażnić skórę sprawi, że znacznie szybciej uda nam się uzyskać pożądane efekty pielęgnacyjne.