Ceramidy – czym są, jaką rolę pełnią w skórze, kosmetyki z ceramidami

Z pewnością niejednokrotnie spotkaliśmy się z pojęciem „ceramidy” zarówno w kontekście naszej skóry, jak i kosmetyków zawierających je. Nie zawsze jednak wiemy, czym właściwie są, jaką rolę pełnią, jakie funkcje spełniają, występując w produktach pielęgnacyjnych. Czas to zmienić i dowiedzieć się wszystkiego o ceramidach!

Czym są ceramidy?

Ceramidy to lipidy (substancje tłuszczowe), które naturalnie występują w zewnętrznej warstwie skóry, czyli naskórku. Są jednymi z najważniejszych składników cementu międzykomórkowego. Dlaczego? Stanowią około 30% składu cementu międzykomórkowego, tworząc specyficzną barierę ochronną, dzięki której możemy zachować dobrą kondycję naszej skóry. Ich unikalna struktura molekularna pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry niezależnie od jej typu. W ten sposób przyczynia się do tego, że jest ona bardziej nawilżona, miękka i elastyczna.

Rodzaje ceramidów

Ceramidy ze względu na ich pochodzenie dzielimy na dwa rodzaje:

  • ceramidy endogenne
    Są to ceramidy, które są syntetyzowane przez organizm, a dokładniej przez główne komórki naskórka, czyli keratynocyty. Ich synteza przebiega dzięki złożonym reakcjom enzymatycznym lub dzięki odłączeniu specyficznego cukru od większej cząsteczki (glukozyloceramidu). Istotne jest to, że mamy różne sposoby biosyntezy ceramidów, które pozwalają keratynocytom na produkcję takiego poziomu ceramidów, który jest niezbędny do utrzymania funkcji bariery skóry i zapewniania jej właściwego poziomu nawilżenia. Co więcej, w keratynocytach zdrowej skóry, blisko powierzchni, gromadzony jest “zapas” glukozyloceramdów na wypadek konieczności szybkiej naprawy uszkodzonej bariery.
  • ceramidy egzogenne
    Są to ceramidy dostarczane naszej skórze z zewnątrz, czyli na przykład z produktów pielęgnacyjnych do skóry lub włosów. Mogą być pozyskiwane z roślin (na przykład z ryżu, pszenicy lub lucerny) lub produkowane syntetycznie w laboratoriach do profesjonalnego użytku w kosmetykach. Produkty do pielęgnacji skóry zawierają syntetyczne ceramidy.

U człowieka występuje 9 podklas ceramidów, które umiejscowione są w warstwie rogowej naskórka. Różnią się od siebie między innymi strukturą chemiczną. tej grupie znajdują się ceramidy, które są absolutnie cennymi sojusznikami dla każdej skóry:

  • Ceramidy 1 – to grupa ceramidów, które są odpowiedzialne za utrzymanie integralności funkcji bariery skóry i utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry,
  • Ceramidy 3 – mają kluczowe znaczenie dla utrzymania funkcji bariery naskórkowej,
  • Ceramidy 6 – rodzaj ceramidów, które przyczyniają się do regulacji sygnalizacji stanów zapalnych i ochrony przed szkodliwymi, drażniącymi czynnikami zewnętrznymi.

Te niezbędne ceramidy działają ze sobą oraz innymi składnikami cementu międzykomórkowego w znakomitej synergii, by utrzymać naszą skórę w jak najlepszej kondycji, zapewniając skuteczną ochronę i odpowiednie nawilżenie.

Rola ceramidów w skórze

uśmiechnięci kobieta i mężczyzna z kremem z ceramidami na twarzy

Rola ceramidów w skórze jest nieoceniona. To zbawienny składnik dla każdego rodzaju skóry, w szczególności zaś dla skóry suchej, problematycznej, podrażnionej. Za co odpowiadają ceramidy?

  • Intensywne nawilżenie
    Jedną z najważniejszych ról ceramidów w skórze jest jej intensywne nawilżenie. Ich niedobór często powoduje znaczne przesuszenie naskórka, który zaczyna tracić swoją elastyczność, a my odczuwamy wyraźny dyskomfort. Ceramidy pomagają w utrzymaniu właściwego poziomu nawilżenia i przeciwdziałają nadmiernej utracie wody.

    Właśnie dzięki temu ceramidy pomagają zapobiegać problemom skórnym spowodowanym jej przesuszeniem, nadają skórze gładki, miękki wygląd, redukując szorstkość, łuszczenie, napięcie i swędzenie skóry, które powoduje jej suchość.
  • Naprawa i regeneracja skóry
    Naprawa i regeneracja skóry to jedne z najważniejszych korzyści płynących z ceramidów, które naprawiają i wzmacniają uszkodzoną barierę skórną. Pomagają one stymulować produkcję nowych komórek i przyspieszać procesy regeneracyjne, co wyraźnie poprawia teksturę i wygląd skóry. Dzięki temu, że ceramidy uczestniczą w regeneracji uszkodzonej bariery ochronnej, tym samym pomagają zapobiegać przedostawaniu się do skóry szkodliwych substancji takich jak alergeny. Naprawa bariery pozwala na zmniejszenie świądu a tym samym chęci drapania i pocierania skóry, co sprzyja mechanicznym uszkodzeniom bariery, które mogą otworzyć dostęp bakteriom. Zmniejsza to ryzyko powstawania podrażnień i infekcji, co jest szczególnie istotne dla skóry suchej, bardzo wrażliwej i delikatnej.

    Stymulując odnowę komórkową, ceramidy pomagają również zmniejszyć widoczne oznaki starzenia się skóry takie jak drobne linie, zmarszczki czy plamy starcze.
  • Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi
    Ceramidy są jednym z najważniejszych składników bariery hydrolipidowej skóry. To ona stanowi pierwszą linię obrony naszej skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w tym czynnikami środowiskowymi takimi jak różnego rodzaju zanieczyszczenia. Poprzez współtworzenie bariery hydrolipidowej i utrzymywanie jej w dobrym stanie ceramidy zapobiegają przedostawaniu się szkodliwych substancji do głębszych warstw skóry.
  • Redukcja swędzenia i podrażnień
    Kolejnym działaniem ceramidów jest redukowanie swędzenia i podrażnień, łagodzenie i przynoszenie ulgi podrażnionej skórze. Ceramidy odpowiadają między innymi za utrzymanie stanu homeostazy (równowagi) w skórze. Ich właściwośc pomagają uspokoić stany zapalne, redukować zaczerwieniania, łagodzić podrażnienia. Ich zdolność do przyspieszania procesów gojenia się skóry, szczególnie często występujących w przypadku skóry suchej, wrażliwej, ze skłonnością do podrażnień, sprawia, że przyspieszają naprawę drobnych uszkodzeń i zapobiegają potencjalnym infekcjom.
  • Utrata ceramidów w skórze – objawy

    Po czym możemy poznać, że powinniśmy pomyśleć o dostarczeniu naszej skórze dobroczynnych ceramidów? Zbyt mały poziom ceramidów w skórze może objawiać się w następujący sposób:

    • znaczne przesuszenie skóry, które prowadzi do jej zaczerwienienia, szorstkości, swędzenia lub poczucia napięcia skóry wiążącego się z dyskomfortem,
    • skóra pozbawiona blasku, szara,
    • zwiększona tendencja do powstawania zmarszczek,
    • zwiększona reaktywność skóry na czynniki zewnętrzne.

    Ceramidy a bariera hydrolipidowa skóry

    wizualne przedstawienie ceramidów

    Nie sposób powiedzieć o tym, czym są ceramidy i nie wspomnieć o tak ważnym pojęciu, jakim jest bariera hydrolipidowa skóry.

    Czym jest bariera hydrolipidowa? Bariera hydrolipidowa to ochronna warstwa skóry, która zbudowana jest z wody, lipidów i innych składników, między innymi są to: tłuszcze (ceramidy, cholesterol, wolne kwasy tłuszczowe), naturalny czynnik nawilżający, sebum i pot. Do jej głównych zadań należą:

    • ochrona skóry przed utratą wody,
    • ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (m.in. gazami, bakteriami i wirusami, smogiem, metalami ciężkimi, pestycydami, alergenami),
    • regulacja pH skóry,
    • wspomaganie procesów regeneracyjnych,
    • utrzymanie elastyczności i jędrności skóry.

    Kiedy dochodzi do naruszenia bariery hydrolipidowej skóry, co wiąże się na przykład ze spadkiem ilości ceramidów w barierze, najczęściej skóra staje się sucha, ściągnięta, podrażniona, zaczerwieniona. Uszkodzona bariera może prowadzić do nadmiernej produkcji sebum, więc mogą pojawić się problemy z wypryskami, zaskórnikami czy nawracającym trądzikiem. Do pozostałych objawów uszkodzonej bariery hydrolipidowej należą również nadwrażliwość skóry, infekcje i stany zapalne, przebarwienia, ziemisty kolor skóry, zmniejszenie elastyczności skóry.

    Ceramidy – dla kogo?

    Ceramidy w kosmetykach przeznaczone są dla każdego rodzaju skóry. W sposób szczególny powinny pomyśleć o ich włączeniu w rutynę pielęgnacyjną osoby, które posiadają:

    • suchą skórę ze skłonnościami do podrażnień,
    • skórę wrażliwą, reaktywną,
    • skórę pozbawioną blasku,
    • przebarwienia skórne, zaczerwienienia, łuszczącą się skórę,
    • skórę dojrzałą (z wiekiem spada ilość ceramidów w naskórku, dlatego warto je dostarczać z zewnątrz),
    • skórę tłustą i trądzikową.

    Krem z ceramidami

    krem z ceramidami na wierzchu dłoni

    Najprostszym sposobem na dostarczenie naszej skórze dobroczynnych ceramidów jest włączenie do naszej rutyny pielęgnacyjnej kremu z ceramidami.

    Krem ochronny Mixa Ceramide Protect

    Krem ochronny Mixa Ceramide Protect to multifunkcyjny krem do twarzy, ciała i dłoni. To krem nawilżający, który został stworzony z myślą o suchej i wrażliwej skórze. W swojej formule zawiera 10% skutecznych składników aktywnych, w tym:

    • ceramidy
    • skwalan – naturalny składnik, który wchodzi w skład sebum, jest emolientem, który mocno nawilża i wygładza skórę, ma właściwości antyoksydacyjne, reguluje produkcję sebum i poprawia barierę ochronną skóry,
    • glicerynę – humenktant, czyli składnik, który przyciąga i zatrzymuje wodę w naskórku, dzięki czemu zapewnia jej odpowiedni poziom nawilżenia.

    Dlaczego warto wybrać Mixa Ceramide Protect? Ten multifunkcyjny krem już od pierwszego użycia intensywnie nawilża skórę twarzy, dłoni i ciała, chroni i wspiera barierę ochronną skóry, doskonale sprawdza się przy cerze bardzo suchej i wrażliwej, nie pozostawiając tłustego filmu i szybko się wchłaniają. To jeden produkt o wyjątkowo nawilżającej formule z ceramidami, który zapewni skórze całego ciała nawilżenie, ukojenie i ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi poprzez wzmocnienie bariery ochronnej.

    Warto wiedzieć, że marka Mixa narodziła się w 1924 roku we francuskiej aptece. Zadebiutowała gamą produktów dedykowaną wrażliwej i delikatnej skórze niemowląt, jednak na przestrzeni ostatnich 100 lat w oparciu o to doświadczenie, stworzyła pełne portfolio produktów, których receptury są starannie dobierane, a formuły testowane na wrażliwej skórze pod kontrolą medyczną.

    Jak stosować kosmetyki z ceramidami?

    Produkty z ceramidami działają przede wszystkim nawilżająco i pomagają w utrzymaniu właściwej bariery ochronnej skóry. Dlatego też warto stosować je regularnie i często. Możemy nakładać je obficie, szczególnie, gdy mamy do czynienia z dobrze wchłaniającą się formułą. Włączenie ich do codziennej rutyny pielęgnacyjnej jest wskazane i nie koliduje z używaniem innych składników aktywnych.

    Ceramidy w kremie jako składnik nawilżający i regenerujące mogą być doskonałym uzupełnieniem kuracji retinolem. Doskonale uzupełniają się również z witaminą C, kwasem hialuronowym, skwalanem, składnikami wspierającymi skórę trądzikową czy wrażliwą.

    Ceramidy w dermatologii

    Ceramidy często wykorzystuje się we wsparciu leczenia dermatologicznego różnego rodzaju problemów i chorób skórnych. Najczęściej specjaliści rekomendują ich stosowanie w przypadku takich dolegliwości, jak:

    • Sucha, odwodniona skóra
      Ceramidy są często używane w produktach nawilżających, by kompensować brak naturalnych ceramidów w dojrzałej, suchej lub odwodnionej skórze. Pomagają one odbudować barierę hydrolipidową. Zatrzymują wodę, przeciwdziałając jej utracie z naskórka, zapewniając odpowiedni poziom nawilżenia.
    • Starzenie się skóry
      W procesie starzenia się skóry produkcja ceramidów spada, co prowadzi do zwiększenia wrażliwości skóry oraz pojawiania się kolejnych zmarszczek. Ceramidy, które nazywane są cementem międzykomórkowym, wzmacniają, uelastyczniają i wygładzają skórę, działając antyoksydacyjnie, nawilżająco i regeneracyjnie. Dlatego tak chętnie sięgają po nie osoby z cerą dojrzałą, by móc przeciwdziałać przyspieszonym procesom starzenia.
    • Atopowe Zapalenie Skóry
      Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) jest jedną z najczęściej występujących dermatoz, czyli chorób skóry. Nazywane jest również egzemą i może dotykać zarówno dorosłych, jak i dzieci. Do najczęstszych objawów AZS należą między innymi zaczerwienienia skóry, pojawiające się na niej grudki, świąd, suchość skóry, nadreaktywność skóry, a nawet jej rogowacenie.

      Użycie kosmetyków z ceramidami wspomaga odbudowę bariery hydrolipidowej skóry, zmniejszając swędzenie, zaczerwienienie i suchość. Właściwości, przyśpieszające gojenie i procesy regeneracyjne oraz właściwości nawilżające ceramidów sprawiają, że są one składnikiem, który doskonale uzupełnia codzienną pielęgnację skóry atopowej i wspomaga jej leczenie.

Produkty powiązane z artykułem

  • Balsam do ciała Mixa Ceramide Protect Sprawdź
  • Krem ochronny Mixa Ceramide Protect Sprawdź

Artykuły powiązane

  • Bariera hydrolipidowa - czym jest, jak o nią dbać, uszkodzenie i odbudowa Czytaj więcej
  • Skóra odwodniona – charakterystyka, przyczyny, objawy Czytaj więcej
  • Pielęgnacja w Atopowym Zapaleniu Skóry Czytaj więcej