Skóra twarzy jest najbardziej wyeksponowaną na działanie czynników zewnętrznych częścią skóry. Niezależnie od panującej aury czy pory roku, jest wystawiona na promieniowanie słoneczne, które między innymi przyśpieszają procesy starzenia się skóry. Czym więc jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna i SPF50? Dlaczego jest tak ważna?
Promieniowanie słoneczne: promienie UV
Promieniowanie słoneczne to strumienie fal elektromagnetycznych, które każdego dnia, niezależnie od pory roku i poziomu nasłonecznienia, docierają do powierzchni Ziemi. Składa się na nie między innymi promieniowanie UV (promieniowanie ultrafioletowe), w tym promienie UVA, UVB i UVC, światło widzialne i podczerwień. Największy udział w promieniowaniu słonecznym mają promienie UV.
- Promieniowanie UVA
Jest to promieniowanie, które stanowi większość promieniowania UV docierającego do ziemi. Powoduje między innymi powstawanie przebarwień, przyśpieszenie procesów starzeniowych skóry i powstawanie zmarszczek, utratę elastyczności skóry. Może również prowadzić do uszkodzeń DNA, które w rezultacie mogą stać się przyczyną wystąpienia nowotworów skóry. - Promieniowanie UVB
To promieniowanie, którego jest zdecydowanie mniej niż promieniowania UVA, natomiast jest to bardziej aktywne biologicznie promieniowanie. To ono sprawia, że w skórze zachodzą mechanizmy ochronne poprzez wytwarzanie zwiększonej ilości melaniny, jest więc odpowiedzialne za pojawianie się opalenizny. Może jednak powodować powstawanie oparzeń słonecznych, przebarwień czy nowotworów skóry. - Promieniowanie UVC
Jest najbardziej szkodliwym rodzajem promieniowania UV, jednak jest pochłaniane przez atmosferę ziemską, czyli nie dociera do powierzchni Ziemi.
Promieniowanie słoneczne: wpływ na skórę
Promieniowanie słoneczne ma istotny wpływ na nasz organizm. Do pozytywnych aspektów jego działania z pewnością należą:
- Synteza witaminy D w organizmie;
- Rozszerzanie się naczyń krwionośnych, a tym samym poprawa krążenia krwi;
- Pozytywny wpływ na samopoczucie;
- Łagodzenie objawów niektórych chorób skóry (wyłącznie dzięki kontrolowanej i bezpiecznej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych!).
Mówiąc o tym, jak promieniowanie UV może wpływać na skórę, należy pamiętać o szkodliwym działaniu promieni słonecznych.
- Oparzenia słoneczne
To najczęstszy skutek nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Szczególnie często zdarza się latem, kiedy to aktywność słońca jest zdecydowanie bardziej odczuwalna. Jak dochodzi do oparzeń słonecznych? Wyeksponowana na słońce skóra zaczyna się bronić przed promieniami UV. Zawarte w skórze komórki pigmentowe (melanocyty) zaczynają produkować większe ilości melaniny, czyli pigmentu naturalnie występującego w organizmie. Początkowo na skórze pojawia się opalenizna, jednak zbyt długa ekspozycja skóry na słońce bez właściwej ochrony może skończyć się poparzeniem słonecznym.
W zależności od stopnia oparzenia, na skórze mogą pojawić się bolesne i niekomfortowe objawy. W przypadku oparzenia słonecznego I stopnia zwykle jest to pieczenie i rumień, natomiast oparzenia słoneczne II stopnia objawiają się bąblami i pęcherzami, które wymagają już interwencji lekarskiej.
- Przyspieszone procesy starzenia się skóry
Szacuje się, że działanie promieni słonecznych przyśpiesza procesy starzeniowe zachodzące w skórze aż o 80%. W jaki sposób?
- Działanie promieni UV sprawia, że zwiększa się ilość wolnych rodników, które uszkadzają komórki skóry. W wyniku ich nagromadzenia może dojść do tak zwanego stresu oksydacyjnego, który prowadzi do degradacji białek budulcowych skóry (elastyny i kolagenu), które odpowiadają za jędrność, gęstość i integralność skóry.
- Intensywne działanie promieni UV przesusza skórę i narusza jej barierę hydrolipidową . Skóra staje się bardziej podatna nie tylko na powstawanie, ale również za utrwalanie się zmarszczek. - Reakcje alergiczne („alergia na słońce”)
Gdy myślimy o tak zwanej „alergii na słońce”, tak naprawdę chodzi o reakcje alergiczne skóry na promienie UV, które często wynikają z jej nadwrażliwości. Wówczas na skórze zaczynają pojawiać się zaczerwienienia, swędząca wysypka, małe pęcherze, pokrzywka. Wystąpienie reakcji alergicznych często wymagają interwencji lekarza. - Przebarwienia
Niezależnie od podłoża przebarwień skórnych, do których należą między innymi zmiany hormonalne, zmiany zapalne związane z trądzikiem, niewłaściwie zagojone zmiany ciągłości skóry (np. rany lub oparzenia), mechanizm powstawania przebarwień jest dla nich wspólny- przebarwienia powstają w wyniku kontaktu skóry z promieniowaniem słonecznym. Wówczas również skóra zaczyna się bronić przed potencjalnymi uszkodzeniami poprzez zwiększoną produkcję melaniny. Gdy ta zaczyna się miejscowo gromadzić i nierównomiernie rozkładać, powstają przebarwienia.
- Przesuszenie i zmiany struktury skóry
Długotrwały kontakt skóry z promieniami UV może prowadzić do jej przesuszenia objawiającego się uczuciem ściągnięcia, matową i szorstką skórą. Skóra z czasem może stać się zrogowaciała, pogrubiona, nierówna w dotyku. - Nowotwory skóry
W wyniku długotrwałej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej w dłuższej perspektywie może dojść do uszkodzenia DNA w komórkach skóry. Uszkodzenia te mogą doprowadzić do powstania mutacji nowotworowych, a w rezultacie do raka skóry.
SPF 50 – czym jest?
Na produktach kosmetycznych stworzonych z myślą o ochronie przeciwsłonecznej widnieje oznaczenie SPF. Co oznacza? Jest to skrót angielskiego Sun Protection Factor, czyli oznaczenie stopnia ochrony przeciwsłonecznej. Dotyczy on ochrony przed promieniowaniem UVB. Zwykle widnieje przy nim liczba, która znajduje się tam nie bez powodu.
- SPF10 i mniejszy
Oznacza bardzo niską ochronę przeciwsłoneczną. Według zaleceń Komisji Europejskiej w produkcie nie powinien znajdować się mniejszy filtr SPF niż SPF6. Z kolei SPF10 zwykle znajduje się w produktach nieprzeznaczonych do opalania, czyli takich, których nie można używać podczas długiej ekspozycji na słońce - są to np. podkłady, pudry. - SPF15
Jest to filtr przeciwsłoneczny, który zatrzymuje około 93% promieniowania UVB. - SPF20
Filtr ten zatrzymuje około 95% promieniowania UVB. - SPF30
Ten filtr przeciwsłoneczny zatrzymuje około 97% promieni UVB. - SPF50 i SPF50+
To najskuteczniejsze filtry przeciwsłoneczne, ponieważ zatrzymują około 98% promieniowania UVB.
Na rynku kosmetycznym można spotkać kremy SPF, których wartości przekraczają 50+ - są to np. SPF100 - zwróć uwagę, że są to wyroby medyczne, które podlegają innym regulacjom prawnym niż kosmetyki.
Krem SPF50 – dlaczego warto go stosować przez cały rok i jaki wybrać?
Skóra jest niezwykle ważnym organem w naszym ciele. Nie tylko zajmuje największą powierzchnię, ale również pełni funkcje ochronne- chroni organizm przed urazami, zanieczyszczeniami pochodzącymi z zewnątrz (metale ciężkie i pyły pochodzące ze smogu i spalin, kurz i roztocza, drobnoustroje, pyłki mogące wywoływać reakcje alergiczne i wiele innych). Biorąc pod uwagę to, w jaki sposób promienie słoneczne mogą negatywnie wpływać na skórę i pełnione przez nią funkcje, warto zadbać o właściwą ochronę słoneczną przez cały rok. Nawet, jeśli pamiętamy o niej latem, pamiętajmy, że promienie UV docierają do powierzchni ziemi przez cały rok.
Właściwa ochrona przeciwsłoneczna twarzy przez cały rok pozwoli nam zminimalizować ryzyko przyspieszenia procesów starzenia skóry (pojawienia się i utrwalania zmarszczek), pojawienia się przebarwień posłonecznych, potrądzikowych, hormonalnych, zmianom struktury skóry, oparzeniom słonecznym. Jaki krem SPF50 wybrać?
Nawilżający krem SPF50 Mixa Przeciw Przesuszeniom to wyjątkowy krem do twarzy, który został stworzony z myślą o skutecznej ochronie skóry przed promieniami UVA i UVB, ale również o długotrwałym nawilżeniu skóry (24h).
W swojej formule zawiera:
- SPF50, czyli filtr ochronny o bardzo wysokim stopniu ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Tym samym jest to filtr, który zwiększa ochronę przed fotostarzeniem skóry, przesuszeniami, przebarwieniami, stresem oksydacyjnym.
- Kwas hialuronowy, czyli składnik aktywny, który znany jest między innymi ze swoich właściwości nawilżających, poprawy jędrności i elastyczności skóry, zdolności do utrzymania w skórze prawidłowego poziomu nawilżenia.
Krem SPF50 Mixa Przeciw Przesuszeniom z kwasem hialuronowym nadaje się do każdego rodzaju skóry, w tym skóry bardzo suchej i wrażliwej. Jest hipoalergiczny i nie pozostawia na skórze białych śladów.
Ochrona przeciwsłoneczna skóry – o czym jeszcze warto pamiętać?
- Ochrona skóry ciała
Warto pamiętać nie tylko o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej skóry twarzy, ale również skóry ciała. Jeśli jednak zauważymy, że skóra ciała pod wpływem ekspozycji na słońce zaczyna robić się sucha i szorstka, warto sięgnąć po głęboko nawilżające i regenerujące produkty do jej pielęgnacji. Doskonale sprawdzą się tutaj multifunkcyjne kremy Mixa. Są to kremy przeznaczone nie tylko do skóry ciała, ale również twarzy i dłoni! Każdy z nich przyniesie jej ukojenie i nawilżenie. W ich formułach, w zależności od rodzaju kremu, który wybierzemy, znajdziemy między innymi: łagodzący pantenol, glicerynę, kwasy omega, ceramidy, skwalan, mocznik, niacynamid.
- Jeśli w czasie ekspozycji na słońce po aplikacji kremu SPF50 korzystamy z kąpieli w morzu, basenie, jeziorze, należy pamiętać o jego reaplikacji każdorazowo po zmoczeniu twarzy.
- W okresie szczególnie intensywnej aktywności promieni słonecznych warto również zadbać o dodatkowe środki ochrony takie jak kapelusz, czapka, okulary przeciwsłoneczne, odzież z filtrami UPF (odpowiednik filtrów SPF tylko używany w kontekście ubrań).
- Jeśli mamy taką możliwość, zawsze warto nie eksponować skóry na działanie promieni słonecznych w upalne dni w godzinach południowych.
- Krem z filtrem warto nałożyć na skórę twarzy przed jej ekspozycją na słońce (najlepiej najpóźniej na około 20-30 minut przed).
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Niacynamid - właściwiści i działania na skórę.
W przypadku witaminy B3 należy przede wszystkim wspomnieć o właściwościach, jakie ta substancja wykazuje w przypadku skóry. Są to:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł: redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;
- zwężanie porów – regularne użycie witaminy B3 w kosmetykach zmniejsza widoczność porów
- działanie przeciwko oznakom starzeniowa – niacynamid to świetny antyoksydant, który przyczynia się do spowalnia procesów starzenia się skóry. Oprócz tego ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny
- działanie nawilżające – zapewnia właściwe nawilżenie skóry
- odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – niacynamid odgrywa istotną rolę przy syntezie ceramidów oraz lipidów, które z kolei wchodzą w skład ochronnego płaszcza hydrolipidowego
- rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień – bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą.
Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Czy niacynamid można stosować w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona;
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce;
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)