Serum do twarzy to jeden z kluczowych elementów pielęgnacji skóry. Zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników świadomej i ukierunkowanej na indywidualne potrzeby skóry pielęgnacji. Wysoka koncentracja składników aktywnych, skuteczna pomoc w walce o osiągnięcie upragnionych efektów, doskonałe przygotowanie skóry do kolejnych kroków pielęgnacji - to tylko niektóre z zalet serum. Wybór tego idealnie dopasowanego do potrzeb naszej skóry może być wyzwaniem, jednak może przynieść dokładnie takie korzyści, jakich oczekujemy. Czym zatem jest serum, czym się różni od kremu i jak wybrać to właściwe dla potrzeb skóry?
Serum do twarzy – czym jest?
Serum do twarzy to jeden z najpopularniejszych rodzajów produktów kosmetycznych. Przeznaczony jest do intensywnej i ukierunkowanej pielęgnacji skóry. Czym się charakteryzuje?
- Wysoka koncentracja składników aktywnych
W serum do twarzy bardzo często zawarte są większe stężenia składników aktywnych niż w pozostałych rodzajach kosmetyków np. w kremach. Do najczęściej spotykanych rodzajów składników w serach należą między innymi: witaminy, antyoksydanty, kwasy, peptydy czy ceramidy.
- Lekka konsystencja
Konsystencja serum jest z reguły dużo lżejsza niż kremów. Najczęściej spotykamy serum wodne o bardzo lekkiej konsystencji, serum olejowe o oleistej konsystencji i nieco bogatszą konsystencję w serum emulsyjnym.
- Sprecyzowane przeznaczenie
Najczęściej serum do twarzy ukierunkowane jest na bardzo konkretne działanie (np. serum nawilżające, serum łagodzące, serum oczyszczające) i przeznaczenie (np. serum przeciw przebarwieniom, serum do suchej skóry, serum do skóry z przebarwieniami). Pomaga to w odpowiednim doborze produktu do indywidualnych potrzeb naszej skóry.
- Sposób użycia
Serum do twarzy polecane jest jako krok rutyny pielęgnacyjnej do nałożenia przed kremem pielęgnacyjnym. Zarówno w pielęgnacji porannej, jak i w pielęgnacji wieczornej używa się go najczęściej po dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy z resztek makijażu, zanieczyszczeń zewnętrznych, pozostałości po produktach pielęgnacyjnych użytych wcześniej (np. kremy z filtrem SPF). Serum najczęściej nakłada się po oczyszczeniu twarzy, po toniku lub przed kremem pielęgnacyjnym (wieczornym lub kremem SPF).
- Szybkość działania
Dzięki wysokiej koncentracji składników aktywnych, włączenie serum do codziennej pielęgnacji może znacznie przyśpieszyć pojawienie się upragnionych efektów. Najważniejsze, aby serum było dostosowane do potrzeb naszej skóry - wtedy rezultaty będą najlepsze.
Kiedy stosować serum do twarzy?
Odpowiednio dobrane do potrzeb naszej skóry warto przede wszystkim stosować regularnie. Zwiększy to prawdopodobieństwo osiągnięcia zamierzonych efektów. O czym warto pamiętać?
- Serum do twarzy stosujemy wyłącznie na dobrze oczyszczoną skórę twarzy. Dlaczego? Jeśli nie pozbędziemy się ze skóry resztek makijażu, różnego rodzaju zanieczyszczeń (zanieczyszczenia środowiskowe, nadmiar sebum, kurz, roztocza) czy pozostałości produktów pielęgnacyjnych, mogą one stanowić barierę dla właściwego wchłaniania się składników aktywnych pochodzących z serum oraz kolejnych produktów (np. kremu do twarzy).
- Serum stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta, ale często warto stosować dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem. Stosujemy je przed nałożeniem kremu. Jeśli danego dnia decydujemy się wykonać peeling, wówczas stosujemy produkt eksfoliujący po oczyszczeniu twarzy. Po tym etapie można użyć również toniku. Zasada jest więc prosta - przygotowujemy skórę twarzy do „przyjęcia” składników aktywnych, których później dostarczamy kolejno dzięki serum oraz kremowi.
- Ile serum nałożyć na skórę twarzy? Z pewnością producent serum poinformuje nas na opakowaniu, ile kropel lub pompek zaleca stosować podczas danego etapu pielęgnacji. Ważne jest to, by produkt równomiernie pokrył skórę twarzy (chyba, że stosujemy serum punktowe).
- To, jakie serum w danym momencie chcemy użyć, powinno być zależne od tego, jak wygląda nasza skóra twarzy i z czym się aktualnie zmaga. Jeśli jest wyraźnie sucha, sięgamy po serum o właściwościach nawilżających, jeśli pragniemy zminimalizować widoczność przebarwień, wówczas warto postawić na składniki, które wyrównują koloryt skóry.
- Stosując więcej niż jedno serum, warto sprawdzić, czy składniki aktywne zawarte w poszczególnych produktach można ze sobą łączyć, czy lepiej stosować je osobno (i w jakich odstępach czasu). Warto stosować różne sera w inne dni pielęgnacyjne, niż kilka mocnych produktów w jednej rutynie pielęgnacyjnej.
Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego serum dla naszej skóry?
Najważniejszym kryterium przy wyborze odpowiedniego dla naszej skóry serum do twarzy jest to, jaki rodzaj skóry posiadamy i jakie są jej specyficzne potrzeby w danym momencie. Jak jednak to rozpoznać? Najdokładniejszym sposobem na diagnozę skóry i określenie jej potrzeb jest konsultacja z dermatologiem, kosmetologiem lub zrobienie specjalnego badania skóry. Często jednak nasza wnikliwa obserwacja może ułatwić nam dobór właściwego produktu.
- SUCHA SKÓRA TWARZY
Sucha skóra twarzy zwykle charakteryzuje się ziemistym kolorem, jest delikatna i cienka, uczuciem ściągnięcia. Może towarzyszyć jej uczucie napięcia, szorstkości, rogowacenie naskórka czy drobne pęknięcia. Potrzebuje również nieco więcej czasu na gojenie drobnych zmian, bowiem wydłużają się procesy jej regeneracji. To, czego potrzebuje najbardziej to odpowiednie nawilżenie, które ją wzmocni, łagodząc wspomniane objawy i kojąc ją. W tym przypadku doskonale sprawdzi się serum z takimi składnikami aktywnymi, jak kwas hialuronowy, kwas mlekowy, gliceryna czy skwalan.
- SKÓRA Z PRZEBARWIENIAMI
Na skórze twarzy mogą pojawiać się plamy pigmentacyjne, czyli potocznie zwane przebarwienia. Niezależnie od ich podłoża (przebarwienia potrądzikowe, przebarwienia związane z wiekiem, przebarwienia wynikające z reakcji fotouczulających), powstają w wyniku nagromadzenia melaniny w danym miejscu skóry na skutek reakcji na promieniowanie UV. W walce z przebarwieniami z pewnością może pomóc serum, w którym znajdziemy takie składniki aktywne, jak witamina C, niacynamid, kwas salicylowy.
- SKÓRA Z NIEDOSKONAŁOŚCIAMI
Zwykle nazywamy tak skórę zmagającą się ze zmianami trądzikowymi czy skórę, na której znajdują się widoczne zaskórniki, wypryski i innego rodzaju zmiany związane z funkcjonowaniem gruczołów łojowych. Dotyczy to również skóry tłustej i mieszanej. W tym przypadku możemy sięgnąć po serum z takimi składnikami aktywnymi, jak kwas salicylowy, niacynamid, witamina E, mocznik czy skwalan.
- SKÓRA Z WIDOCZNYMI ZMARSZCZKAMI
Procesy starzeniowe skóry są związane z wieloma czynnikami (np. szkodliwe działanie promieni UV, stres oksydacyjny, przesuszenie skóry), więc w serum przeciwzmarszczkowym możemy znaleźć składniki wpływające na redukcję zmarszczek np. antyoksydanty (witamina C, witamina E, niacynamid) czy składniki nawilżające np. kwas hialuronowy.
Wybierając odpowiednie dla naszej skóry twarzy serum, warto zwrócić uwagę nie tylko na składniki aktywne, które zawiera, ale również pozostałe cechy produktu takie jak:
- deklarowane przez producenta działanie poparte badaniami i testami,
- to, czy serum jest hipoalergiczne, czy jednak jakieś jego składniki mogą potencjalnie nas uczulić,
- na jakiego rodzaju skórze dane serum było testowane.
Kolejnym czynnikiem mogącym mieć wpływ na wybór odpowiedniego serum do twarzy jest jego konsystencja - niektórzy zdecydowanie wolą, gdy serum ma wodnistą, bardzo płynną konsystencję, zaś inni chętniej sięgają po serum olejowe lub emulsyjne. Jest to jednak kwestia osobistych preferencji.
Czy istnieje zatem uniwersalne serum odpowiednie dla każdego rodzaju skóry? Absolutnie każdy rodzaj skóry potrzebuje jednego - odpowiedniego nawilżenia. Serum nawilżające zawierające na przykład kwas hialuronowy, zadba zatem zarówno o skórę suchą, jak i tłustą, mieszaną, problematyczną czy wrażliwą, zaspokajając tę podstawową potrzebę skóry. To dzięki odpowiedniemu nawilżeniu bariera hydrolipidowa może prawidłowo funkcjonować. Tak więc serum nawilżające będzie dobrym punktem wyjścia dla każdego. Do niego możemy więc dołączyć ukierunkowane działanie innego rodzaju serum.
Serum z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy (Hyaluronic Acid) to związek organiczny, który występuje naturalnie w naszym organizmie. Jest jedną z substancji budulcowych skóry, dzięki któremu nasza skóra jest jędrna, gładka i odpowiednio nawilżona. Z wiekiem jednak jego poziom zaczyna spadać, co może objawiać się utratą elastyczności skóry, pojawieniem się pierwszych zmarszczek i drobnych linii.
Jak działa kwas hialuronowy?
- Nawilża skórę i dba o utrzymanie jej odpowiedniego poziomu nawilżenia,
- Sprawia, że skóra jest jędrna i elastyczna,
- Pomaga zachować jednolitą strukturę skóry (efekt gładkości),
- Wspomaga redukcję drobnych zmarszczek,
- Zapobiega utracie wody przez naskórek, wpływając tym samym na prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry,
- Przyśpiesza procesy regeneracyjne skóry.
Serum nawilżające Mixa LAB to serum przeciw przesuszeniom, w którego formule znajdują się między innymi kwas hialuronowy oraz nawilżający kwas mlekowy. Zostało stworzone z myślą o suchej oraz bardzo suchej skórze i skórze wrażliwej. Nie tylko nawilża, ale również koi, redukuje podrażnienia i uczucie ściągnięcia skóry.
Formuła serum testowana była pod kontrolą lekarzy. Jest hipoalergiczna i testowana na skórze wrażliwej. Jak działa?
- Natychmiast zmniejsza nieprzyjemne uczucie napięcia, ściągnięcia skóry,
- Każdego dnia skóra staje się bardziej nawilżona, bardziej miękka.
Serum nawilżające Mixa Hyalurogel to serum, w którego formule znajduje się wysokie stężenie składników aktywnych. Wśród nich oprócz kwasu hialuronowego znajduje się 5% niacynamidu oraz pantenol (prowitamina B5). Już po 4 tygodniach stosowania serum skóra staje się miękka, bardziej gładka, nawilżona i ukojona. Jego formuła była tworzona i testowana pod kontrolą medyczną.
Serum z witaminą C
Witamina C (INCI: Ascorbic Acid) to organiczny związek chemiczny nazywany przez wielu „witaminą młodości”. Jak wpływa na skórę twarzy?
- Działa przeciwstarzeniowo i przeciwzmarszczkowo, pobudzając fibroblasty (komórki tkanki łącznej skóry) do produkcji białek budulcowych, czyli kolagenu i elastyny. Ponadto jest silnym antyoksydantem, więc poprzez zwalnianie wolnych rodników zapobiega wystąpieniu stresu oksydacyjnego przyspieszającego procesy starzenia.
- Wspomaga redukcję przebarwień skóry poprzez regulację produkcji melaniny.
- Łagodzi stany zapalne skóry dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym.
- Przywraca skórze naturalny blask.
Czysta witamina C musi spełniać jednak szereg zaleceń w recepturze i nie zawsze jest dobrze tolerowana przez skórę wrażliwą. Dlatego w kosmetykach często stosuje się pochodne witaminy C, jak np. Ascorbyl Glucoside - tzw. witamina Cg.
Serum z witaminą C Mixa LAB to serum przeciw przebarwieniom, które w swojej formule oprócz witaminy C (a dokładniej witaminy Cg) zawiera również kwas glikolowy znany ze swoich właściwości delikatnie złuszczających i nawilżających.
Serum z witaminą C Mixa Lab zostało stworzone z myślą o skórze zmęczonej o nierównomiernym kolorycie, z przebarwieniami i o skórze wrażliwej. Jego formuła została stworzona i testowana pod kontrolą medyczną. Jak działa?
- Widoczna redukcja przebarwień o 23%**.
- Skóra bardziej rozświetlona, pełna naturalnego blasku.
Serum z niacynamidem
Niacynamid to forma witaminy B3. Jak niacynamid działa na skórę twarzy?
- Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, dzięki czemu wykorzystywana jest w pielęgnacji skóry trądzikowej,
- Redukuje ilość wydzielanego sebum, co sprawia, że sprawdza się przy pielęgnacji skóry mieszanej i tłustej,
- Redukuje widoczne zaskórniki oraz wpływa na zwężanie porów,
- Działa przeciwstarzeniowo,
- Zapobiega powstawaniu przebarwień,
- Nawilża skórę i wspomaga odbudowę naruszonej bariery hydrolipidowej.
Serum z niacynamidem Mixa Lab to serum przeciw niedoskonałościom, które w swojej formule oprócz niacynamidu zawiera między innymi kwas salicylowy znany ze swoich właściwości peelingujących, oczyszczających oraz przeciwzapalnych i antybakteryjnych.
Serum zostało stworzone i testowane pod kontrolą medyczną na skórze wrażliwej. Jak działa?
- Redukuje widoczne zaskórniki otwarte aż do 90%***
- Redukuje zaskórniki zamknięte o 34%***
- Aż 77% konsumentów twierdzi, że po 4 tygodniach stosowania serum z niacynamidem i kwasem salicylowym Mixa LAB widoczność zaskórników jest mniejsza.
Serum do twarzy – czy można je ze sobą łączyć?
Czy można łączyć ze sobą różnego rodzaju sera do twarzy? Odpowiedź brzmi: tak, ale wówczas, jeśli zawarte w nich składniki aktywne nie oddziałują ze sobą w sposób mogący podrażnić skórę twarzy. Czy zatem używanie więcej niż jednego serum do twarzy to dobry pomysł? Jak najbardziej! Nasza skóra ma różnego rodzaju potrzeby. Oprócz intensywnego nawilżenia, którego potrzebuje każdy rodzaj skóry, możemy chcieć działać przeciwzmarszczkowo, zredukować przebarwienia lub borykać się z nadmiarem sebum prowadzącym do powstawania zaskórników. Wówczas będziemy potrzebować działania różnych składników aktywnych.
Wszystkie rodzaje serum od Mixy zostały stworzone tak, by móc:
- mieszać je ze sobą na dłoni i nakładać na skórę razem,
- stosować różne rodzaje serów na różne partie skóry twarzy,
- nakładać sera warstwowo.
Odpowiednie do
Mieszania na dłoni i nakładnia na skórę
Stosowania różnych serów na różne partie twarzy
Serum i krem do twarzy – dlaczego to połączenie idealne?
Często w kontekście stosowania serum do twarzy pojawia się pytanie o to, czy serum do twarzy może zastąpić krem. Krem i serum do twarzy to dwa zupełnie inne produkty pielęgnacyjne: różnią się konsystencją, stężeniem składników aktywnych, często przeznaczeniem. Zwykle jednak stanowią idealny duet i w taki sposób specjaliści polecają ich stosowanie - jedno po drugim. Wiele serum ma konsystencję żelową, a ta w przypadku wielu cer może nie być wystarczająca do pełnego nawilżenia skóry. Dlatego krem do twarzy potrzebny jest, aby na serum stworzyć warstwę okluzyjną, która dodatkowo zminimalizuje TEWL, czyli ucieczkę naszego naturalnego nawilżenia ze skóry.
*Wizualizacja przeciętnych rezultatów w testach klinicznych na 43 respondentach
po 4 tygodniach stosowania. Rezultaty mogą się różnić od przedstawionych.
**Test kliniczny na 43 respondentach po 4 tygodniach stosowania.
** Test kliniczny na 43 respondentach po 4 tygodniach stosowania.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Niacynamid - właściwiści i działania na skórę.
W przypadku witaminy B3 należy przede wszystkim wspomnieć o właściwościach, jakie ta substancja wykazuje w przypadku skóry. Są to:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł: redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;
- zwężanie porów – regularne użycie witaminy B3 w kosmetykach zmniejsza widoczność porów
- działanie przeciwko oznakom starzeniowa – niacynamid to świetny antyoksydant, który przyczynia się do spowalnia procesów starzenia się skóry. Oprócz tego ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny
- działanie nawilżające – zapewnia właściwe nawilżenie skóry
- odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – niacynamid odgrywa istotną rolę przy syntezie ceramidów oraz lipidów, które z kolei wchodzą w skład ochronnego płaszcza hydrolipidowego
- rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień – bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą.
Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Czy niacynamid można stosować w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona;
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce;
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)