Przebarwienia na twarzy – przyczyny i rodzaje przebarwień. Jak sobie z nimi radzić?

Przebarwienia skóry, szczególnie przebarwienia na twarzy, to jeden z najczęściej występujących problemów estetycznych. Choć mają różne podłoże i różnią się od siebie, mechanizm ich powstawania jest bardzo podobny. Jakie są najczęstsze rodzaje i przyczyny przebarwień na skórze, czym właściwie są i czy możemy je skutecznie zredukować?

Przebarwienia – czym są? Najczęstsze rodzaje przebarwień

Przebarwienia to widoczne, lokalne zabarwienia skóry ciemniejszego koloru. Nazywamy je również plamami pigmentacyjnymi lub hiperpigmentacją, co wskazuje na mechanizm ich powstawania. Pojawiają się bowiem w wyniku nadmiernej produkcji melaniny, czyli komórek pigmentacyjnych, które naturalnie występują w naszej skórze. Są produkowane przez komórki pigmentowe, czyli melanocyty. Do zwiększonej produkcji melaniny dochodzi między innymi w wyniku kontaktu skóry z promieniami UV- wówczas melanocyty zaczynają wytwarzać jej więcej, by w skórze mogły zajść naturalne procesy obronne przed szkodliwymi promieniami UVA i UVB (tak właśnie się opalamy).

Najwięcej przebarwień skórnych pojawia się na skórze twarzy. Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie skóra twarzy jest najbardziej wyeksponowaną na działanie czynników zewnętrznych częścią skóry ciała. Częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Dzieje się tak, ponieważ mężczyźni mają więcej komórek pigmentowych w skórze, więc z natury mają nieco ciemniejszą karnację oraz przez wzgląd na większą częstotliwość zmian hormonalnych w ciele kobiet, które to mają wpływ na powstawanie przebarwień. Najwięcej przebarwień pojawia się po 50. roku życia, jednak mogą pojawić się wcześniej, ponieważ już w okolicach 30. roku życia.

Do najczęstszych rodzajów przebarwień należą między innymi:

  • PRZEBARWIENIA POSŁONECZNE
    Objawiają się w postaci ciemniejszych plam na czole, policzkach, szyi i dekolcie, grzbietach dłoni, przedramionach, czyli w miejscach, które są najbardziej wyeksponowane na działanie promieni słonecznych.

    Jak powstają? Promienie UV, w szczególności promienie UVA i UVB, mogą mieć szkodliwy wpływ na skórę. Prowadzą do zaburzenia bariery hydrolipidowej skóry, powodują przesuszenie, przyśpieszenie procesów starzenia skóry, a co za tym idzie pojawianie i utrwalanie się zmarszczek, mogą powodować poparzenia słoneczne. Skóra w kontakcie z promieniami UV zaczyna się bronić poprzez zwiększoną produkcję melaniny. W wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce i nieodpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej może dojść do nadmiernego gromadzenia się melaniny i tak powstają przebarwienia.

kobieta z przebarwieniami na twarzy

  • RZEBARWIENIA POTRĄDZIKOWE
    Są to ciemniejsze plamy, które powstają w miejscach, w których był lub jest obecny stan zapalny związany z trądzikiem. One również powstają głównie w wyniku nadmiernej ekspozycji nieodpowiednio chronionej skóry twarzy na działanie promieni słonecznych. I w tym przypadku skóra zaczyna produkować więcej melaniny, która zaczyna się lokalnie gromadzić, powodując powstanie przebarwień potrądzikowych.
  • PRZEBARWIENIA HORMONALNE
    Najbardziej charakterystyczne dla przebarwień hormonalnych są zmiany, które pojawiają się w górnej części twarzy nazywane ostudą. Co ciekawe, przebarwienia hormonalne mogą pojawić się i zniknąć nagle- przykładem są przebarwienia powstające w trakcie ciąży, kiedy w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych i które ustępują jakiś czas po urodzeniu dziecka. Mogą jednak po nich pozostać przebarwienia resztkowe, których jest ciężej się pozbyć.

    Przebarwienia hormonalne powstają w wyniku ekspozycji skóry na słońce. Pod wpływem zmian hormonalnych obecnych w wyniku chorób endokrynologicznych, przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, ciąży, menopauzy skóra staje się uwrażliwiona na działanie promieni UV.
  • PRZEBARWIENIA GENETYCZNE
    Do najczęściej spotykanych przebarwień genetycznych zaliczamy między innymi piegi. Są to takie rodzaje przebarwień, do których tendencję do powstawania możemy odziedziczyć. One również pojawiają się na skórze twarzy w wyniku kontaktu skóry z promieniami UV.
  • PRZEBARWIENIA ZWIĄZANE Z WIEKIEM
    Przebarwienia związane z procesami starzenia się skóry są również nazywane plamami starczymi. Pojawiają się w postaci ciemnych plamek, często na skroniach i dłoniach. Skąd się biorą? Ich pojawienie się często wynika z nadmiernej ekspozycji na słońce przez wiele lat bez odpowiednich ochrony przeciwsłonecznej.

Przebarwienia mogą również powstać w wyniku przyjmowania niektórych leków, które zawierają składniki fotouczulające. Należą do przebarwień chemicznych. Spotykamy również przebarwienia pourazowe, które powstają w miejscach, w których doszło do oparzenia, rozdrapania lub nieprawidłowego leczenia rany pourazowej.

Redukcja przebarwień: składniki aktywne

Naturalną będzie chęć pozbycia się nieestetycznych przebarwień na skórze, szczególnie skórze twarzy. Jednym z najważniejszych elementów redukcji przebarwień jest odpowiednio dobrana rutyna pielęgnacyjna, w której obecne będą składniki aktywne wspierające zminimalizowanie ich widoczności.

Po jakie składniki aktywne warto więc sięgnąć w takim przypadku?

  • WITAMINA C
    Witamina C (INCI: Ascorbic Acid) to witamina, która uczestniczy w wielu bardzo ważnych procesach w naszym organizmie. Jest jednak niezwykle istotne dla naszej skóry. Jakie jej właściwości sprawiają, że jest jednym z najpopularniejszych składników aktywnych produktów do pielęgnacji skóry twarzy

    - REDUKCJA PRZEBARWIEŃ
    Witamina C wpływa na regulację procesu produkcji melaniny, dzięki czemu ma wpływ na redukcję już istniejących przebarwień.

    - DZIAŁANIE PRZECIWSTARZENIOWE
    Witamina C pobudza do pracy komórki białek budulcowych skóry, czyli między innymi kolagenu i elastyny. Dzięki temu nie tylko poprawia strukturę skóry, wpływając pozytywnie na jej jędrność i elastyczność, ale również pomaga w redukcji drobnych linii i zmarszczek. Witamina C wykazuje również silnie działanie antyoksydacyjne, czyli ma zdolność zwalczania szkodliwych wolnych rodników, które mogą prowadzić do powstania tak zwanego stresu oksydacyjnego, który przyśpiesza procesy starzeniowe zachodzące w skórze.

witamina C

  • NIACYNAMID
    Niacynamid (INCI: Niacinamide), czyli pochodna witaminy B3 to również składnik aktywny, który często jest spotykany w produktach przeznaczonych do wspierania redukcji przebarwień. Dzieje się tak dzięki jego zdolności redukowania nadmiernej produkcji melaniny. Jakie jeszcze posiada właściwości?

    - REGULOWANIE ILOŚCI WYDZIELANEGO SEBUM
    Niacynamid wpływa na normalizowanie pracy gruczołów łojowych, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza, dzięki czemu pojawia się na niej mniej zaskórników.

    - DZIAŁANIE PRZECIWSTARZENIOWE
    Niacynamid, podobnie jak Witamina C, wykazuje właściwości antyoksydacyjne, a więc przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe.
  • KWAS SALICYLOWY
    Kwas salicylowy (INCI: Salicylic Acid) to jeden z kwasów BHA (beta-hydrokwasów), który dzięki swoim właściwościom złuszczającym aktywnie wspomaga skuteczną redukcję przebarwień. Jakie jeszcze właściwości posiada?

    - REDUKCJA ZASKÓRNIKÓW
    Dzięki zdolności do przenikania w głębsze warstwy naskórka i oczyszczania ujść gruczołów łojowych kwas salicylowy wpływa na redukcję widocznych zaskórników i zwężanie porów.

    - DZIAŁANIE ZŁUSZCZAJĄCE
    Kwas salicylowy rozpuszcza i złuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka, dzięki czemu ma pozytywny wpływ na poprawę struktury skóry i zdolność wchłaniania przez nią składników aktywnych pochodzących z produktów pielęgnacyjnych.

Do innych składników aktywnych wspomagających redukcję przebarwień należą między innymi retinoidy (np. retinol i retinal), ceramidy i peptydy (wspierają barierę hydrolipidową skóry i intensywnie nawilżają skórę twarzy).

Serum na przebarwienia

Serum do twarzy do wyjątkowy produkt kosmetyczny, który w swojej formule zawiera najczęściej największą koncentrację składników aktywnych. Jakie serum do twarzy wesprze nas w redukcji przebarwień?

Serum na przebarwienia Mixa Lab to serum stworzone z myślą o redukcji przebarwień różnego pochodzenia. W swojej formule zawiera między innymi takie składniki aktywne, jak:

  • Witamina Cg – pochodna witaminy C, która charakteryzuje się nie tylko zdolnością do wyrównywanie kolorytu skóry i redukcją przebarwień, ale ma również właściwości antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowee;
  • Kwas glikolowy – jeden z kwasów AHA znany ze swoich właściwości silnie nawilżających oraz właściwości złuszczających.

Jak działa serum przeciw przebarwieniom Mixa LAB?

  • Redukcja przebarwień: -23% widocznych przebarwień na skórze po 4 tygodniach stosowania*
  • Wyrównanie kolorytu skóry
  • Widoczne rozświetlenie skóry twarzy

*Test kliniczny na 55 respondentach po 4 tygodniach stosowania

Wszystkie sera z linii Mixa LAB zostały stworzone z myślą o łączeniu ich i miksowaniu ze sobą! Doskonałym wyborem będzie również serum przeciw niedoskonałościom Mixa LAB. W swojej formule zawiera między innymi:

  • Kwas salicylowy
  • Niacynamid

Oczyszczanie twarzy a przebarwienia

Podstawą każdej rutyny pielęgnacyjnej i jej podstawowym krokiem jest dokładne oczyszczanie skóry twarzy z resztek produktów pielęgnacyjnych, makijażu, zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz. To również niezwykle istotne w kontekście skutecznej redukcji przebarwień. Jakie produkty do oczyszczanie skóry twarzy warto więc wybrać?

Żel do mycia twarzy przeciw przebarwieniom został stworzony z myślą o skutecznym oczyszczaniu skóry wrażliwej, matowej i skóry z przebarwieniami. W swojej formule zawiera między innymi:

  • Witaminę Cg
  • Skwalan – jeden z lipidów, podobny do naturalnie występującego w naszej skórze skwalenu, znany z właściwości nawilżających, wzmacniających barierę ochronną skóry oraz właściwości kojących.

Żel do mycia twarzy delikatnie, ale skutecznie usuwa makijaż, poprawiając teksturę skóry i nadając jej zdrowego blasku, wspomaga pozbycie się martwych komórek naskórka.

Z kolei żel do mycia twarzy przeciw niedoskonałościom to delikatny, ale skutecznie oczyszczający żel, który w swojej formule zawiera między innymi:

  • Kwas salicylowy
  • Skwalan

Krem do twarzy na przebarwienia

Kolejnym elementem rutyny pielęgnacyjnej jest odpowiednio dobrany krem do twarzy. Jaki krem sprawdzi się w przypadku redukcji przebarwień?

Krem do twarzy przeciw przebarwieniom Mixa to krem stworzony z myślą o skutecznej walce z przebarwieniami oraz długotrwałym nawilżeniu. W swojej formule zawiera między innymi takie składniki aktywne, jak:

  • Witamina Cg
  • Niacynamid

Krem zawiera również ochronę przeciwsłoneczną SPF20. Nie tylko wspomaga redukcję przebarwień, ale również ogranicza powstawanie nowych.

Niezwykle istotnym elementem pielęgnacji przeciw przebarwieniom jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. To właśnie działanie promieni UV jest główną przyczyną powstawania plam pigmentacyjnych, dlatego użycie kremu z filtrem SPF50 jest filtrem o bardzo wysokim stopniu ochrony, który skutecznie chroni przed szkodliwym działaniem UVA i UVB. Krem SPF50 Mixa Przeciw Przesuszeniom to nie tylko skuteczna ochrona przed powstawaniem nowych przebarwień, ale również długotrwałe nawilżenie skóry twarzy dzięki obecności kwasu hialuronowego.

Artykuły powiązane

  • SPF50 – czym jest i dlaczego ochrona przeciwsłoneczna twarzy jest tak ważna? Czytaj więcej
  • Serum do twarzy – jak wybrać najlepsze dla swojej skóry? Czytaj więcej
  • Niacynamid – właściwości, działanie, zastosowanie Czytaj więcej