Wyprysk potnicowy – leczenie i objawy

Choroby skórne wiążą się z wieloma niedogodnościami. Nierzadko towarzyszą im wypryski na twarzy i ciele, ból i silny dyskomfort, a do tego – jeśli ślady są szczególnie widoczne – jest to duże obciążenie psychiczne, ponieważ budzi sporo kompleksów. Dlatego tak ważna jest świadomość tego, w jaki sposób walczyć z danym schorzeniem i jak mu zapobiegać. Do najczęściej występujących należy wyprysk potnicowy. Jak rozpoznać tę chorobę oraz jaką metodę leczenia należy zastosować, żeby poradzić sobie z objawami?

Co to jest wyprysk potnicowy?

Wyprysk potnicowy to nawracające, choć niezaraźliwe zapalenie skóry, który obejmuje jedynie dłonie oraz stopy. Przyjmuje postać swędzących grudek i pęcherzyków wypełnionych płynem. Zmiany są szczególnie widoczne na palcach rąk oraz na podeszwach stóp, co sprawia, że są bardzo uciążliwe - bywają również bolesne.
Niestety wyprysk potnicowy jest diagnozowany całkiem często – może dotyczyć nawet 20% osób, które borykają się z wypryskami na dłoniach. Rzadko pojawia się wśród osób starszych i dzieci (choć i takich przypadków nie brakuje), zazwyczaj dotyka dorosłych w średnim wieku.

Wyprysk potnicowy – objawy

Osoby, które przechodzą wyprysk potnicowy bardzo łagodnie, będą miały do czynienia jedynie z widocznym złuszczeniem naskórka. Choroba w pełnej krasie ujawnia się jednak poprzez wspomniane grudki i pęcherzyki, z których po pęknięciu wydobywa się surowicza wydzielina. W wyjątkowo ostrym przebiegu wyprysk potnicowy może skutkować powstawaniem nadżerek ulegających nadkażeniu bakteryjnemu.
Zmiany na skórze są z reguły rozłożone symetrycznie. W przypadku dłoni bardzo typowym miejscem, w którym pojawia się świąd oraz ślady, to drugi i piąty palec. Z kolei w przypadku nóg grudki i pęcherze obejmują częściej sam łuk stopy, aniżeli palce.
Kiedy wypryski zaczynają się goić, łuszczą się i przyjmują postać rumienia. Swędzenie stopniowo zanika, a rumienie ustępują miejsca ogniskom zapalnym.

Skąd bierze się wyprysk potnicowy?

Nie ma jednej konkretnej przyczyny powstawania wyprysku potnicowego - jest on reakcją alergiczną organizmu na skutek kontaktu z niepożądanymi substancjami. Nadwrażliwość skóry może prowadzić właśnie do powstawania swędzących, bolesnych zmian. Najczęściej wyprysk potnicowy pojawia się w wyniku zetknięcia z metalami, takimi jak nikiel, chrom czy kobalt. Objawy mogą się pogorszyć, jeśli metal trafi bezpośrednio do układu pokarmowego - dlatego tak ważne jest sprawdzanie produktów, z których korzystamy podczas przygotowywania codziennych posiłków.
Reakcja alergiczna, która stoi u podłoża wyprysku potnicowego, może być jednak wywołana również przez inne czynniki: mowa tu zarówno o barwnikach, bakteriach, jak i niektórych lekach. Tym sposobem chorobę mogą spowodować nawet drobnoustroje, które odpowiadają za infekcję górnych dróg oddechowych.
W wielu przypadkach niestety nie udaje się ustalić, co jest bezpośrednią przyczyną wyprysku potnicowego. Nie da się jednak ukryć, że występuje on szczególnie często u osób z grzybicą stóp oraz z atopowym zapaleniem skóry.

Wyprysk potnicowy – leczenie

Jak się pozbyć wyprysków na dłoniach i stopach, które mogą naprawdę utrudnić codzienne życie? Jak tylko zauważymy na dłoniach lub stopach grudki i pęcherzyki, a na dodatek niedawno mieliśmy kontakt z którąś ze szkodliwych substancji, powinniśmy jak najszybciej zasięgnąć porady wykwalifikowanego dermatologa. Tylko lekarz będzie w stanie postawić właściwą diagnozę i poprowadzić nas przez cały proces leczenia.
Diagnostyka opiera się przede wszystkim na szczegółowym wywiadzie z pacjentem oraz obrazie klinicznym zmian skórnych. Często towarzyszą temu testy alergiczne, które mogą pomóc ustalić przyczynę i odróżnić tę chorobę od innych, które objawiają się w podobny sposób.
Leczenie wyprysku potnicowego opiera się przede wszystkim na stosowaniu preparatów ze steroidami: przede wszystkim kremy i maści. Dodatkowo przyjmuje się doustnie leki przeciwalergiczne oraz leki przeciwhistaminowe, które mają za zadanie redukować świąd. Ponadto, jeśli pęcherze na skórze są bardzo duże, dermatolog przetnie je i osuszy. Z kolei nadżerki wymagają dezynfekcji. Jeśli obok wyprysku potnicowego została stwierdzona również grzybica, to konieczne będzie przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych.
Oczywiście to nie wszystko, co możemy zrobić w walce z wypryskiem potnicowym. Pomóc może obcinanie paznokci na bardzo krótko oraz oczyszczanie ich pastą z sody - to jeden z domowych sposobów, który możemy stosować dwa razy dziennie przez trzy dni. Całkiem skuteczne okazują się też okłady z białego octu, z roztworu soli czy też z roztworu nadmanganianu potasu.
Nie bez znaczenia mogą się także okazać nasze nawyki żywieniowe: z pewnością powinniśmy uważać na zbyt dużą ilość węglowodanów w naszej diecie, ponieważ sprzyjają one rozwojowi drobnoustrojów.
Pamiętajmy także, by unikać ekspozycji na szkodliwe substancje, szczególnie na metale. Jest to bardzo ważne nawet wtedy, kiedy uda nam się wygrać walkę z chorobą – niestety objawy mogą powracać.

Wyprysk potnicowy a pielęgnacja

Po udanym leczeniu wyprysku potnicowego nasza skóra może być bardzo przesuszona. Jednocześnie wciąż pozostaje wrażliwa i nie powinna być narażona na kontakt z drażniącymi składnikami. Dlatego musimy bardzo uważać na to, jakie kosmetyki wybieramy do codziennej pielęgnacji.
Produkty marki Mixa są dedykowane właśnie skórze wrażliwej. Formuły są oparte wyłącznie na bezpiecznych substancjach, które nie podrażniają, tylko pielęgnują i chronią przed uszkodzeniami. Dlatego po kąpieli możemy zastosować nawilżający balsam do ciała dla skóry bardzo wrażliwej, dzięki któremu osiągniemy efekt niemal pełnej regeneracji. Balsam jest niczym opatrunek, który koi i przywraca komfort. O dłonie możemy z kolei zadbać, stosując krem do rąk Intensywne Odżywienie. Formuła wzbogacona gliceryną i alantoiną otula skórę, tworząc nietłustą warstwę ochronną. W ten sposób nasze dłonie będą odżywione, a przede wszystkim zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych.

Produkty powiązane z artykułem

Artykuły powiązane