Wyprysk dziecięcy - objawy i leczenie

Pochodzenie pojawiających się wyprysków na twarzy i ciele nie zawsze jest nam znane. Nowe wykwity mogą być skutkiem jednakowo nieodpowiedniej pielęgnacji, zaburzeń hormonalnych, alergii, ale także różnych chorób. Ale co jeżeli zmiany skórne pojawiają się u dziecka? Najczęściej jest to tak zwany wyprysk dziecięcy, który posiada charakterystyczne objawy i pojawia się jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia. Leczenie może być trudne, ale w połączeniu z odpowiednią dietą oraz pielęgnacją – niezwykle skuteczne.

Czym jest wyprysk dziecięcy?

Wyprysk dziecięcy występuje także pod inną nazwą – często w ten sposób określa się wyprysk atopowy. To nic innego jak egzema, która pojawia się przeważnie u noworodków oraz niemowląt. Zazwyczaj nie jest trudna do rozpoznania, ze względu na charakterystyczne objawy takie jak zaczerwienienie, pęcherzyki, obrzęk czy łuszczenie skóry. Następstwem jest powierzchowny stan zapalenia, który utrudnia codzienne życie, tym bardziej, jeżeli dotyka małych dzieci.
Częstotliwość występowania atopowego zapalenia skóry u obu płci jest bardzo podobna – a przynajmniej dzieje się tak w pierwszych latach rozwoju dziecka. To właśnie wtedy najczęściej wykrywa się AZS, którego objawy pojawiają się u prawie 45% przypadków w pierwszych miesiącach życia, a u 50% – przed ukończeniem pierwszego roku.
Pierwszą oznaką choroby może być pojawiająca się na policzkach egzema, która z czasem obejmuje także skronie i czoło. Niekiedy ukazuje się również na owłosionym obszarze, gdzie występująca wydzielina powoduje powstawanie strupków. Niestety – w wyniku częstego drapania istnieje ryzyko, że zmiany zapalne pojawią się także na innych obszarach ciała.
Zdarza się jednak, że choroba ustąpi jeszcze przed 5. rokiem życia, natomiast w niektórych przypadkach może to być choroba, która będzie towarzyszyć nam już zawsze. Niepokojące zmiany na ciele u dzieci mogą zwiastować wyprysk dziecięcy, ale nie muszą: dzieci posiadają bardzo wrażliwą skórę, a bariera ochronna nie działa tak dobrze, jak u osób dorosłych. Jeżeli nawet pojawi się wyprysk dziecięcy – wcale nie jest to dowód na to, że do końca życia będzie nam towarzyszyć AZS, co potwierdzają statystyki. Wyprysk dziecięcy to tylko wczesna postać atopowego zapalenia skóry, które jednak może zniknąć lub wyciszyć się wraz z upływem lat.

dziecięcy – objawy i zapobieganie Mixa

Wyprysk dziecięcy – jakie są objawy?

Pojawiający się wyprysk dziecięcy zazwyczaj nie występuje bezobjawowo. U swojej pociechy można zauważyć m.in. zaczerwienienie na policzkach, któremu towarzyszą swędzące pęcherzyki. Egzema może rozprzestrzeniać się na skronie, czoło oraz owłosione partie głowy. Charakterystyczne jest także powstawanie strupów. Warto pamiętać, że atopowe zapalenie skóry może wiązać się ze współistnieniem innych chorób: mogą to być m.in. alergiczny nieżyt dróg oddechowych i spojówek, astma oskrzelowa czy alergia pokarmowa. Dlatego jeżeli u Twojej pociechy zostanie zdiagnozowany wyprysk dziecięcy, można wykonać dodatkowe badania w celu wykluczenia innych dolegliwości.
Objawy mogą nasilać się w danym czasie – szczególnie trudny bywa okres jesienno-zimowy, podczas którego w naszym domu bądź mieszkaniu korzystamy z dodatkowego ogrzewania. Przegrzanie nie jest zdrowe dla skóry dziecka, dlatego należy zrezygnować z długich kąpieli w zbyt ciepłej wodzie. Niekiedy wyprysk dziecięcy ujawnia się podczas ząbkowania bądź infekcji, z którymi zmaga się nasza pociecha.

Jak leczyć wyprysk atopowy?

Leczenie wyprysku atopowego – zwanego też dziecięcym – nie powinno odbywać się na własną rękę. Można oczywiście wspomóc się domowymi sposobami, ale tylko za zgodą specjalisty. Wyprysk musi być bezwzględnie zdiagnozowany przez lekarza, ponieważ istnieje możliwość pojawienia się nieoczekiwanych powikłań.
Jak leczyć? Zazwyczaj jest to przede wszystkim postępowanie profilaktyczne. Podstawową kwestią jest wprowadzenie odpowiedniej diety, która obejmuje dziecko, ale niekiedy także matkę – o ile wciąż karmi piersią. Eliminuje się kakao, czekoladę, jaja, tłuste mleko, niektóre owoce oraz wywary mięsne.
Lekarz może przepisać makrolidowe środki przeciwzapalne, do których zaliczamy takrolimus i pimekrolimus. Poprosi również o wykluczenie z otoczenia innych alergenów, nie tylko tych zawartych w jedzeniu. Przy wyprysku atopowym trzeba unikać kurzu, naturalnej wełny czy zwierzęcej sierści.
A co w przypadku, gdy wyprysk dziecięcy przechodzi w atopowe zapalenie skóry? U dzieci poniżej 10 roku życia częstą praktyką leczenia są mokre opatrunki. Metoda ta to nic innego, jak nakładanie dwóch warstw opatrunków – pierwszy nasączony jest substancjami leczniczymi, natomiast drugi pozostaje suchy. Niekiedy stosuje się również fototerapię, która jest bezpieczną i skuteczną metodą, ale wybiera się ją raczej w przypadku średniego i ciężkiego atopowego zapalenia skóry, które występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci w wieku szkolnym.

Codzienna pielęgnacja a wyprysk dziecięcy

W przypadku tak delikatnej skóry, jaka występuje u dziecka, podczas codziennej pielęgnacji trzeba niezwłocznie pozbyć się drażniących substancji. Składy kosmetyków dla najmłodszych odbiegają znacząco od tych, które przeznaczone są dla dorosłych. Nasza bariera ochronna jest odpowiednio wykształcona i rzadziej pojawiają się niechciane i nieprzewidziane reakcje.
U noworodków czy niemowląt kontakt z nowymi substancjami może przebiegać bardzo różnie. Taka skóra potrzebuje bardzo delikatnych środków myjących, jak np. emulsji łagodzącej do twarzy i ciała ATOPIANCE Mixa Baby. Podstawową zaletą tego kosmetyku jest długotrwałe i intensywne nawilżenie oraz łagodzenie swędzenia, natomiast kremowa formuła chroni skórę atopową.
Nie tylko kosmetyki są tutaj ważną kwestią: pranie dziecięcych ubranek w drażniących detergentach potrafi przyczynić się do zaostrzenia występujących objawów. Materiał ma stały kontakt z ciałem, dlatego używanie płynów zmiękczających czy nieodpowiednich proszków jest wręcz zakazane. Dobrze, aby same ubranka były neutralne dla skóry, dlatego w tym przypadku często polecanym materiałem jest bawełna – najlepiej taka, która podczas obróbki nie miała styczności z toksycznymi chemikaliami.

Domowe sposoby łagodzenia wyprysku dziecięcego

Jeżeli zostały podjęte pierwsze próby leczenia, a pielęgnacja została odpowiednio dobrana do atopowej skóry dziecka – można jeszcze skorzystać z dodatkowych sposobów, które wspomogą powyższe działania. Warto spróbować kilku domowych porad, które przyczynią się do złagodzenia występujących objawów.
Stosowanie okładów z wywaru z bratka jest jednym z prostych rozwiązań, które warto wprowadzić w życie. Okłady dostępne są w aptece i stosuje się je zazwyczaj u dorosłych, jednak za zgodą lekarza można dołączyć je do codziennej pielęgnacji malucha. Bratek naturalnie przyspiesza gojenie.
Podczas kąpieli dziecka dobrze jest zrezygnować z używania mydła – nie jest ono środkiem, który powinno się stosować przy wrażliwej skórze. W tym przypadku – także jeżeli będzie to skonsultowane z lekarzem prowadzącym – można skorzystać z prostego połączenia wody z dodatkiem rumianku albo otrąb.
Drażniące detergenty równie dobrze zastąpi łagodzący olejek do mycia ciała i włosów ATOPIANCE Mixa Baby. Posiada on neutralne dla skóry dziecka pH, a dodatkowo bez podrażnień umyje zarówno ciało, jak i włosy. Jego główna zaleta to natychmiastowe łagodzenie oraz ochrona lipidowej bariery skóry.
Wyprysk dziecięcy jest stosunkowo trudny w leczeniu, ale możliwe jest wyeliminowanie objawów i zapobieganie występowaniu kolejnych. Należy jedynie stosować się do zaleceń lekarza, pilnować wyznaczonej diety, unikać środków drażniących oraz stosować taką pielęgnację, która przyniesie ulgę wrażliwej i suchej skórze dziecka.

Produkty powiązane z artykułem

  • Bardzo delikatny szampon micelarny Sprawdź

Artykuły powiązane