Wyprysk krwiopochodny - objawy i leczenie

Na skórze pojawiają się niekiedy wypryski, które mogą powodować odczuwalny dyskomfort. W zależności od ich umiejscowienia i formy, można w pewnym stopniu rozpoznać powód ich występowania, zanim jeszcze skonsultujemy się z lekarzem. Wyprysk krwiopochodny jest prosty do rozróżnienia i pozostaje charakterystycznym objawem znanej choroby skóry, która dotyka większości z nas. Jakie są objawy tego wyprysku i jak najlepiej dobrać odpowiednie leczenie?

Czym jest wyprysk krwiopochodny?

Aby jak najlepiej rozróżnić objawy i poznać najlepszy sposób leczenia wyprysku krwiopochodnego, warto zgłębić przyczynę powstania oraz jego pochodzenie, które jest już w większości dobrze znane lekarzom. O wyprysku tym mówimy wtedy, gdy występują w naszym organizmie zaburzenia związane z układem krążenia krwi.
Niekiedy można spotkać się również z terminem syndromu pawiana, ponieważ występujące zaczerwienienie pojawia się w okolicy pośladków. Obecność na podudziach to najprostszy sposób do zdiagnozowania występującej choroby i przystąpienia do odpowiedniego leczenia. Wyprysk krwiopochodny jest tylko jednym z wielu rodzajów wyprysków, które pojawiają się najczęściej przy chorobie zwanej egzemą.
Jest to swego rodzaju stan zapalny, który występuje na wierzchniej warstwie skóry i który powoduje występowanie widocznych rumieni bądź wyprysków. Te natomiast mogą powodować odczuwalny dla chorego dyskomfort. Warto jednak powiedzieć, że egzema nie jest chorobą zakaźną, dlatego nie musimy przejmować się kontaktem z drugim człowiekiem.

Czym jest egzema?

Egzema to nic innego jak wyprysk skórny, który pojawia się po wystąpieniu reakcji zapalnej – w przypadku wyprysku krwiopochodnego jest to zaczerwienienie w obrębie pośladków. Egzemę powoduje kontakt z czynnikiem drażniącym, który może uszkodzić warstwę skóry zwaną barierą ochronną. Choroba ta ma prawo wystąpić u każdego – niezależnie od wieku lub płci, a już szczególnie wtedy, gdy w otoczeniu pojawia się substancja wywołująca stan zapalny.
W zaostrzonej fazie egzema przyjmuje charakter rumieniowo-grudkowy. Na skórze pojawiają się bolące i trudne do zwalczenia pęcherzyki, świąd oraz nadżerki. Jeżeli mowa o objawach przewlekłych – tutaj występują zmiany rumieniowo-złuszające, czego efektem jest zrogowaciały i twardy w dotyku naskórek. W przypadku wyprysku krwiopochodnego – dolegliwości pozostają takie same.

Podstawowe rodzaje egzemy

Wiedząc już, że wyprysk krwiopochodny można zaliczyć do egzemy, warto poznać także inne rodzaje widocznych na skórze zmian, które oznaczają jedną i tę samą chorobę, ale z nieco innymi objawami. Wyprysk alergiczny pojawia się najczęściej po styczności skóry z substancją alergiczną. Nasz organizm może zareagować w sposób gwałtowny i obronny, dlatego też widoczne jest miejscowe zapalenie.
Wyprysk kontaktowy najłatwiej poznać po tym, że alergia występuje tylko i wyłącznie w miejscu, w którym dany alergen zetknął się ze skórą, natomiast wersja potnicowa pojawia się tylko na dłoniach w postaci bardzo nieprzyjemnego świądu. Jeżeli u chorego występuje nadmierna produkcja łoju – najpewniej w jego przypadku wystąpi łojotokowe zapalenie skóry. Wyróżnia je miejsce występowania, czyli owłosiona część głowy bądź obecność przy gruczołach łojowych.

Jak leczyć wyprysk krwiopochodny?

Występujące na skórze zmiany potrafią uprzykrzyć życie. Każdy z nas chciałby w miarę możliwości uniknąć uporczywych oznak choroby i nie pozwolić na to, by stały się one bardziej dotkliwe i widoczne dla innych. W przypadku wyprysku krwiopochodnego leczenie jest znacznie prostsze ze względu na to, że objawy nie są zazwyczaj widoczne dla osób postronnych.
Jak pozbyć się wyprysków na twarzy i ciele? Leczenie nie powinno odbywać się na własną rękę, a jedynie po konsultacji z lekarzem – ponieważ może ono odbywać się zarówno miejscowo, jak i ogólnoustrojowo. Najczęściej wiąże się to jednak z przyjmowaniem doustnych leków. Niestety – proces ten polega przede wszystkim na ograniczeniu występowania objawów i jedynie ich złagodzeniu. Egzema jest chorobą nawracającą, ale dobrze dobrane leki, maści oraz zalecenia lekarskie powinny przywrócić odpowiedni komfort życia. Niekiedy zalecane są również naświetlania światłem UV.
W leczeniu wyprysku pochodnego postępuje się bardzo podobnie, jak w przypadku leczenia innych dolegliwości występujących przy egzemie. W pierwszej kolejności należy wykluczyć czynnik drażniący – odnalezienie przyczyny jest tutaj konieczne i najważniejsze. Oprócz odpowiednio dobranego leczenia, lekarz powinien wskazać także inne sposoby walki z chorobą.

Pielęgnacja i domowe sposoby wspomagające leczenie

Podczas leczenia wyprysku krwiopochodnego warto zwrócić uwagę na codzienną pielęgnację skóry – i to nie tylko w miejscu występowania widocznych zmian. Dobór odpowiednich kosmetyków wcale nie musi być trudny. Przy egzemie najczęściej doskwiera uczucie suchości, swędzenie i widoczne zaczerwienie. Jest to wystarczająca podpowiedź do tego, aby w domowym zaciszu ułożyć swoją własną, indywidualną pielęgnację.
Najlepsze okażą się produkty mocno nawilżające oraz takie, które dobrze współgrają z wrażliwą skórą – w końcu mamy tutaj styczność z uszkodzoną barierą ochronną. Skoro codzienna pielęgnacja twarzy także powinna być odpowiednio dobrana – warto zastosować odpowiedni krem. Wybór jest niemały, ponieważ możemy dokonać selekcji spośród formuł lekkich i idealnych pod makijaż, jak i tych jeszcze bardziej nawilżających, jak np. Mixa, bogaty, kojący krem nawilżający PRO−TOLERANCE.
Ze względu na występowanie zmian w części pośladkowej – konieczny jest wybór kosmetyku przeznaczonego do całego ciała. Produkt musi posiadać mocne właściwości nawilżające. Do porannego użytku lepszym wyborem może się okazać lekkie mleczko do ciała przeciw przesuszeniu. Szybko się wchłania i pozostawia skórę idealnie odżywioną oraz gładką.
Wieczorem natomiast dobrze jest wybrać inny produkt o znacznie bogatszym składzie, czyli krem do ciała Multi-komfort. Zastosowano w nim kompleks Cold Cream + Gliceryna, który pomaga odbudować osłabioną warstwę hydrolipidową skóry oraz tworzy dodatkową, skuteczną barierę ochronną. Nocna regeneracja jest bardzo ważna i nie należy o niej zapominać.
Chociaż wyprysk krwiopochodny to uciążliwa dolegliwość – można z nią jednak walczyć poprzez dobór odpowiednich leków oraz pielęgnacji. Kluczowe jest jednak – w miarę możliwości – odnalezienie czynnika drażniącego i wykluczenie go z codziennego życia. Dzięki temu objawy z czasem ustąpią i prawdopodobnie mogą wracać znacznie rzadziej.

Artykuły powiązane