Wyprysk kontaktowy

Wyprysk kontaktowy zaliczany jest do alergicznych chorób skóry. Jest to najczęściej występująca postać wyprysku na twarzy i ciele, której cechami charakterystycznymi są zmiany skórne, powstające wskutek bezpośredniego kontaktu z alergenem lub w wyniku reakcji skóry na związki o właściwościach drażniących. Właśnie ze względu na odmienny proces powstawania, wyróżniamy jego dwa rodzaje: alergiczny oraz niealergiczny. Dowiedz się, jakie są przyczyny jego powstawania oraz w jaki sposób prawidłowo pielęgnować zmienioną chorobowo skórę.

Wyprysk kontaktowy alergiczny

Wyprysk kontaktowy alergiczny nazywany jest także alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry. To właśnie najczęstsza forma wyprysku, charakteryzująca się zmianami zapalnymi w skórze w efekcie kontaktu z alergenem. Najczęściej dotyka on osoby dorosłe, przy czym częstotliwość występowania jest jednakowa u obu płci. Niektóre źródła podają, że częściej na tę chorobę zapadają kobiety, ze względu na większą ilość używanych kosmetyków, w których alergeny także mogą występować. U niemowląt wyprysk kontaktowy praktycznie nie występuje.

Wyprysk kontaktowy – leczenie Mixa

Przyczyny powstawania

W przypadku wyprysku kontaktowego alergicznego przyczyna jego powstawania leży w układzie immunologicznym chorego, a dokładniej związana jest z IV typem reakcji nadwrażliwości według Coombsa. Ten typ reakcji odpowiada za nadwrażliwość na związki drobnocząsteczkowe, nazywane haptenami.
Mechanizm powstawania choroby dzieli się na dwie fazy: indukcji oraz pełnoobjawową. W fazie indukcji dochodzi do kontaktu alergenu z układem odpornościowym, co wywołuje odpowiedź immunologiczną organizmu ‒ wspomnianą już indukcję. Na jej przebieg może mieć wpływ kilka czynników takich jak: stan naszej skóry, stężenie oraz czas ekspozycji alergenu, a także jego właściwości chemiczne. Czas, który upływa od momentu pierwszego kontaktu do czasu wystąpienia widocznych zmian skórnych nazywany jest okresem wylęgania. Im krótszy okres wylęgania, tym bardziej niekorzystny będzie przebieg choroby.
W fazie pełnoobjawowej (ujawniania) ponowna ekspozycja nawet na niewielkie ilości antygenu może wywołać tzw. reakcję nadwrażliwości opóźnionej, która zazwyczaj pojawia się do 48 godzin od momentu wniknięcia alergenu.
Do bardzo częstych czynników alergicznych wyprysku kontaktowego zaliczamy:

  • nikiel ‒ pierwiastek chemiczny, który bardzo często jest składnikiem sztucznej biżuterii, dlatego też alergia na ten metal w większości przypadków występuje u kobiet,
  • kobalt ‒ ten metal bardzo często występuje w guzikach, ozdobach, paskach czy nawet w elementach armatury łazienkowej oraz kuchennej,
  • wełnę ‒ ten bardzo popularny składnik odzieży również może wywoływać zmiany kontaktowe. Ze względu na to, że ubrania, w których znajduje się wełna przykrywają większe powierzchnie ciała, można zaobserwować rozległe wysiewy na skórze,
  • kosmetyki oraz środki stosowane jako ich podłoża ‒ wiele składników zawartych w kosmetykach jest przyczyną powstawania wyprysku kontaktowego alergicznego. Ma to również związek z coraz większą ilością osób z nadwrażliwością skóry,
  • gumę ‒ główny składnik rękawic ochronnych, które stosujemy w domu czy pracy,
  • barwniki ‒ najczęściej zalicza się do nich te występujące w farbach do włosów.

Wyprysk kontaktowy alergiczny ‒ objawy

W jaki sposób rozpoznać tę chorobę? W jej przebiegu charakterystyczne jest zajęcie skóry rąk i palców przez stan zapalny, przy czym jego nasilenie zazwyczaj występuje po grzbietowej stronie. Natomiast zmiany skórne są zazwyczaj ograniczone do miejsca kontaktu z substancjami uczulającymi, dlatego też możemy zaobserwować je na skórze twarzy, pleców, dłoni czy ramion.
Wyprysk kontaktowy w zależności od stopnia nasilenia zmian zapalnych może mieć przebieg ostry lub podostry. W zmianach tych niezwykle charakterystyczny jest rumień, bardzo duża ilość grudek i pęcherzyków, a także świąd zajętych chorobowo okolic.
Z kolei czas trwania wykwitów skórnych zależy od długości kontaktu z alergenem. U niektórych osób zmiany mogą występować tylko przez kilka tygodni, u innych mogą nawracać przez wiele lat.

Wyprysk kontaktowy alergiczny ‒ leczenie

Z pewnością wszystkie osoby cierpiące na tę chorobę mogą zastanawiać się, jak się pozbyć wyprysków? W przypadku podejrzenia wystąpienia wyprysku kontaktowego alergicznego, warto udać się do lekarza dermatologa, który dokładnie zbada naszą skórę i postawi odpowiednią diagnozę oraz dobierze prawidłowe leczenie.
Jeśli mamy do czynienia z wypryskiem ostrym, w którym dominują zmiany sączące oraz obrzęk, powinno się stosować preparaty o działaniu przeciwobrzękowym oraz odkażającym w postaci roztworów.
Do leczenia miejscowego stosuje się także maści i kremy zawierające glikokortykosteroidy, które osłabiają aktywność komórek układu immunologicznego i zmniejszają stan zapalny. Natomiast w leczeniu ogólnym chorego stosowane są leki antyhistaminowe, które redukują świąd poprzez blokowanie konkretnych receptorów.

Wyprysk kontaktowy niealergiczny

Wyprysk kontaktowy niealergiczny, nazywany także wypryskiem kontaktowym z podrażnienia, to pierwotna reakcja skóry będąca skutkiem ekspozycji na egzogenne (zewnętrzne) czynniki drażniące. Zmiany skórne występujące w przypadku tego rodzaju wyprysków mogą wystąpić u każdej osoby narażonej na działanie substancji drażniącej. Bardzo często występuje on u kobiet, a także u niemowląt ‒ wyprysk pieluszkowy.

Wyprysk kontaktowy niealergiczny ‒ przyczyny i czynniki alergiczne

Zmiany skórne wywołane tą chorobą powstają na skutek działania substancji drażniących, co nie wymaga wstępnego uczulenia. Wypryski mogą pojawić się u każdego człowieka, ich wystąpienie zależy od predyspozycji danej osoby, stężenia czynnika drażniącego oraz czasu działania.
Do najczęstszych czynników drażniących możemy zaliczyć:

  • wodę,
  • mydła i detergenty,
  • oleje i rozpuszczalniki,
  • skórki owoców cytrusowych,
  • cebulki kwiatów,
  • warzywa: cebulę i czosnek.

Wyprysk kontaktowy niealergiczny ‒ objawy

W przypadku wyprysku kontaktowego niealergicznego zmiany skórne ograniczone są jedynie do miejsca kontaktu z czynnikiem drażniącym. Objawy mają charakter rumienia, któremu może towarzyszyć pojawienie się nadżerek, strupów, pęcherzy, a także wykwitów pokrzywkowych. W zależności od stopnia nasilenia choroby może wystąpić także świąd, ból i pieczenie.

Wyprysk kontaktowy niealergiczny ‒ leczenie

W trakcie leczenia tej dolegliwości powinniśmy unikać kontaktu z wodą oraz innymi substancjami drażniącymi. Zazwyczaj stosuje się miejscowe leczenie analogiczne do leczenia alergicznego zapalenia skóry.

Wyprysk kontaktowy ‒ pielęgnacja skóry

Po poprawnym rozpoznaniu wyprysku kontaktowego, dobraniu odpowiednich leków nie możemy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji, która jest niezbędna w przypadku tak wymagającej skóry. Ponadto odpowiednie kosmetyki, zawierające składniki dopasowane do potrzeb takiej skóry mogą znacząco przyczynić się do poprawy jej stanu.
Podobnie jak w przypadku wyprysku atopowego, warto zadbać o prawidłowe natłuszczenie oraz regenerację skóry. W tym celu fenomenalnie sprawdzą się produkty marki Mixa, przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej: seria ATOPIANCE Mixa Baby Łagodzący olejek do ciała i włosów oraz Emulsja łagodząca do twarzy i ciała. Te produkty natychmiastowo i długotrwale nawilżają skórę i łagodzą jej swędzenie.
Zmagając się z wypryskiem kontaktowym warto także zwrócić uwagę na serię Pro Tolerance marki Mixa oraz wchodzące w jej skład: Bogaty kojący krem nawilżający, Lekki kojący krem nawilżający oraz Mleczko do demakijażu. Produkty te są stworzone dla osób podatnych na reakcje alergiczne. Zawierają one formułę stworzoną do tego, aby dogłębnie nawilżać, łagodzić oraz zmniejszać zaczerwienienia jak i reaktywność suchej, nadwrażliwej skóry. Dzięki regularnemu stosowaniu tych kosmetyków skóra staje się mniej reaktywna i mniej podatna na działanie czynników zewnętrznych.

Artykuły powiązane