Jak pozbyć się wyprysków na twarzy i ciele

Wypryski na twarzy oraz ciele to problem, który większość osób uznaje jedynie za przejściową fazę dojrzewania. Tymczasem sytuacja wygląda zupełnie inaczej: tego typu chorobowe zmiany na skórze mogą pojawić się u nas bez względu na wiek, a ich przyczyną może być coś zupełnie innego niż zmiany hormonalne. Problem wyprysków dotyczy ogromnej ilości populacji, dlatego też powstało wiele sposobów na to, jak pozbyć się wykwitów na skórze. Z nami dowiesz się, które z nich są najbardziej skuteczne oraz w jaki sposób powinniśmy pielęgnować naszą skórę, aby na dobre pozbyć się wyprysków z twarzy.

Wypryski na twarzy ‒ skąd się biorą?

Wypryski na twarzy mogą mieć różne pochodzenie, w zależności od tego, w jakiej partii się znajdują. Mogą mieć też różną wielkość oraz częstotliwość występowania. Wypryski na czole, brodzie, linii szczęki czy policzkach mogą być poważnym sygnałem ostrzegawczym i sygnalizować poważne zaburzenia wewnętrzne.

Wypryski na twarzy mogą pojawić się w każdym okresie naszego życia, niezależnie od tego czy dopiero wchodzimy w okres dojrzewania, czy jesteśmy już 30-letnim rodzicem.

Wypryski na twarzy i ciele – jak się pozbyć?

Trądzik pospolity

Wypryski na twarzy to bardzo często objaw trądziku pospolitego, który jest chorobą zapalną wywoływaną przez bakterie. Te zmiany umiejscowione są przede wszystkim tam, gdzie występuje znaczne nagromadzenie gruczołów łojowych, czyli: czoła, nosa i brody, inaczej nazywanych strefą T.

Wypryski na czole

Obecność czerwonych wyprysków na czole może być także skutkiem złej diety, która powoduje, że pory skóry mogły zostać zablokowane. Przyczyną powstawania wyprysków na czole mogą być zaburzenia trawienia (niewłaściwa dieta lub zbyt późna pora spożywania posiłków) – w takiej sytuacji warto sprawdzić, jaką ilość tłuszczów i produktów przetworzonych spożywamy.

Wypryski wokół ust

Ten typ wyprysków to bardzo częsty objaw niedoboru witamin z grupy B. W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, jakie produkty spożywamy i wprowadzić pokarmy z pełnego ziarna, produkty zawierające dużą ilość warzyw liściastych oraz chude mięso.

Wypryski na policzkach

Wypryski na policzkach to także bardzo często skutek złej diety. Zazwyczaj są o wiele większe niż te występujące na czole czy okolicach nosa oraz sprawiają o wiele większy dyskomfort oraz ból. W tej sytuacji warto ograniczyć ilość spożywanego przez nas cukru i przetworzonego jedzenia. Wypryski na policzkach mogą pojawiać się także w wyniku zanieczyszczenia powietrza oraz przedmiotów, które mają częsty kontakt ze skórą. Telefon komórkowy, poduszki, brudne pędzle do makijażu ‒ to miejsca, w których namnaża się ogromna ilość bakterii, które przenosimy na naszą skórę.

Wypryski na brodzie i żuchwie

Regularnie co kilka tygodni zauważasz na swoim podbródku wypryski? Może mieć to związek z Twoim cyklem owulacyjnym oraz wahaniami hormonów. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku żuchwy: występujące tam wypryski są duże, zaczerwienione i bolące. Często mogą przechodzić także na obszar szyi. Nieleczone mogą pozostawić szpecące blizny.

Wypryski na żuchwie oraz wypryski na szyi mogą być także skutkiem zaburzeń pracy jelita grubego: to skutek diety bogatej w potrawy smażone oraz wysoko przetworzone. Fast foody, słodkie gazowane napoje, sztuczne barwniki ‒ to wszystko ma wpływ na wygląd Twojej skóry!

Wypryski na ciele ‒ dolegliwość, która spędza sen z powiek

Trądzik jest chorobą, która dotyka nie tylko skórę naszej twarzy. Może pojawiać się na plecach, ramionach, dekolcie, nogach, a nawet pośladkach. Przyczyna powstawania krost na plecach i pozostałych częściach ciała jest bardzo podobna do tej, która wywołuje trądzik na naszej twarzy. Oprócz zapchania gruczołów potowych wpływ mają także zmiany hormonalne, źle dobrane kosmetyki czy ponownie ‒ niewłaściwa dieta.

Wypryski na plecach

Zmiany skórne w okolicach pleców oraz wypryski na ramionach często są spowodowane potem oraz podrażnieniem wywołanym przez tkaniny. Niewłaściwa dieta, zbyt obcisłe, nieprzepuszczające powietrza ubrania ‒ wszystkie te czynniki mogą powodować powstawanie trądziku na plecach i ramionach.

Wypryski na dekolcie

Trądzik, który możemy zaobserwować na dekolcie to bardzo często efekt zapchanych gruczołów potowych. Jego pojawianie się bardzo często możemy zaobserwować po intensywnym treningu. Zapchane gruczoły potowe tworzą bolesne, czerwone guzki, bardzo często wypełnione ropą.

Jak pozbyć się wyprysków na twarzy i ciele?

Chociaż wypryski na twarzy i ciele mogą spędzać nam sen z powiek, wpływać negatywnie na nasze samopoczucie oraz to, w jaki sposób funkcjonujemy w społeczeństwie, trądzik nie jest sytuacją bez wyjścia. W sieci istnieje niezliczona ilość „cudownych” sposobów na pokonanie trądziku, jednak to, o czym przede wszystkim należy pamiętać to cierpliwość i konsekwencja. Rozpoczynając naszą walkę z trądzikiem powinniśmy być świadomi tego, że wypryski nie znikną z naszej twarzy po upływie jednej nocy. Trądzik to choroba, dlatego też przede wszystkim powinniśmy udać się do lekarza dermatologa lub endokrynologa, który po dogłębnym wywiadzie i badaniu określi stan naszej skóry i dobierze odpowiednie leczenie.

Prawidłowo dobrana pielęgnacja

Odpowiednio dobrana pielęgnacja cery z niedoskonałościami to, oprócz prawidłowo dobranego leczenia, klucz do skutecznej walki z wypryskami.

Skóra trądzikowa powinna być dokładnie oczyszczana, jednak musimy pamiętać o tym, aby nie używać kosmetyków zawierających w składzie alkohol czy mydło i jego pochodne ‒ te składniki co prawda wizualnie przyspieszają wysychanie istniejących już wyprysków, ale równocześnie pozbawiają naszą skórę płaszcza hydrolipidowego, czego skutkiem może być jeszcze większe namnażanie się wyprysków.

Do tego celu świetnie sprawdzą się produkty marki Mixa z serii dedykowanej skórze z wypryskami. Znajdziemy tam Oczyszczający żel myjący bez mydła, Płyn micelarny do skutecznego demakijażu oraz Oczyszczający tonik bez alkoholu. Każdy z tych produktów został dobrany tak, aby skutecznie usuwać zanieczyszczenia oraz makijaż, ale równocześnie nie wysuszać problematycznej skóry.

Po oczyszczaniu warto zadbać o nawilżenie naszej skóry twarzy i ciała. W tym celu świetnie sprawdzi się Krem nawilżający 2w1 przeciw niedoskonałościom. Jego formuła skutecznie redukuje wypryski oraz dogłębnie nawilża naszą skórę przez cały dzień. Jeśli z kolei zależy nam na dodaniu odrobiny kolorytu naszej cerze, warto sięgnąć po krem DD marki Mixa ‒ Korygujący krem DD przeciw niedoskonałościom. Jego formuła została wzbogacona o oczyszczający cynk oraz filtr SPF15, dzięki czemu skutecznie chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA/UVB, zanieczyszczeniami oraz działaniem czynników zewnętrznych, które mają wpływ na powstawanie niedoskonałości.

W przypadku pielęgnacji pozostałych partii ciała, na których pojawiły się wypryski, warto wybrać Krem do ciała Multi-komfort marki Mixa. Został on stworzony z myślą o codziennej pielęgnacji problematycznej oraz suchej i wrażliwej skóry ciała. Dzięki swojej aksamitnej konsystencji niezwykle łatwo się rozprowadza oraz błyskawicznie wchłania w spragnioną nawilżenia skórę.

Domowe sposoby na wypryski

Choć leczenie i odpowiednio dobrana pielęgnacja są kluczowe w zwycięstwie w walce z trądzikiem, istnieją sprawdzone, domowe sposoby, które mogą pomóc nam w przyspieszeniu gojenia się wyprysków oraz regeneracji zarówno skóry twarzy jak i ciała. Do tego celu możemy wykorzystać składniki, które z pewnością znajdziemy w naszej kuchni:

  • drożdże ‒ maseczka z drożdży to bardzo popularny sposób na trądzik. Łyżeczkę drożdży rozpuść w łyżce ciepłego mleka, nałóż na twarz i zmyj ciepłą wodą, kiedy na skórze powstanie skorupka;
  • kurkuma ‒ połącz ze sobą łyżeczkę kurkumy, miód i jogurt naturalny. Nałóż na skórę i zmyj letnią wodą po około 20 minutach;
  • ocet jabłkowy ‒ nałóż miejscowo na wypryski.

Produkty powiązane z artykułem

  • Krem nawilżający przeciw niedoskonałościom 2w1 Sprawdź

Artykuły powiązane