Dieta na trądzik – 4 zasady odżywiania

Na powstanie i rozwój trądziku może mieć wpływ bardzo wiele czynników. Mowa tu nie tylko o uwarunkowaniach genetycznych i zaburzeniach gospodarki hormonalnej, ale także o zanieczyszczeniach powietrza, niewłaściwej pielęgnacji czy nieprawidłowej diecie. Dlatego, chcąc pozbyć się uporczywych zmian skórnych, powinniśmy nie tylko stosować odpowiednie kosmetyki czy też zasięgnąć porady lekarskiej, ale także znacząco zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe. Co jeść, a czego nie jeść przy trądziku?

Dieta a trądzik – dlaczego zdrowe odżywianie jest ważne?

Odpowiednio zbilansowana dieta jest istotna w życiu każdego człowieka. Wpływa nie tylko na zdrowie i ogólnie samopoczucie, ale także na wygląd. Zdrowe odżywianie jest jednak podwójnie ważne w przypadku osób borykających się z trądzikiem. Co to jest trądzik? To przewlekła choroba skórna, która występuje bardzo często i choć zazwyczaj jest kojarzona z okresem nastoletnim, może dotknąć także dorosłych. Polega na dysfunkcji gruczołów łojowych oraz zablokowaniu porów przez zbyt duże ilości łoju i zanieczyszczeń. Prowadzi to do stanów zapalnych, które skutkują pojawianiem się wyprysków.
Zmiany skórne są poniekąd wywoływane przez procesy naturalnie zachodzące w naszym organizmie. Podczas przemiany materii ciało pozbywa się szkodliwych substancji – to, czy będzie ich sporo, zależy w dużej mierze właśnie od tego, jak wyglądają nasze posiłki. Ciężka, niezdrowa i nieprzemyślana dieta może nie tylko uszkodzić układ pokarmowy i być przyczyną wielu dolegliwości, ale również sprawić, że gruczoły włosowo-łojowe zaczną produkować nadmierną ilość sebum. Dobierając produkty w codziennej diecie, powinniśmy się zastanowić, czy rzeczywiście dostarczają nam cennych właściwości odżywczych, czy też są pełne tzw. „pustych kalorii”. Zamiast tego w potrawach powinny znaleźć się składniki, które wspomogą regenerację skóry i tym samym pozwolą na uporanie się z trądzikiem. Stosowanie przeróżnych maści i żeli przeciwtrądzikowych, nawet tych przepisanych przez dermatologa, nie będzie w pełni skuteczne, jeśli kuracji nie rozpoczniemy też od wewnątrz. Dlatego sposób odżywiania jest kluczowy.

Dieta na trądzik Mixa

Dieta na trądzik: zastąp przetworzone produkty naturalnymi

Wysokoprzetworzone produkty nie sprzyjają nikomu, a już w szczególności osobom, które mierzą się z licznymi zmianami skórnymi. Mówimy tu przede wszystkim o żywności, która zostaje poddana silnej obróbce, gdzie dodawane są liczne „ulepszacze” smaku, barwniki, emulgatory i konserwanty. Zazwyczaj jest także nasycona tłuszczami oraz cukrem. Do takich należą popularne fast foody.
Do przetworzonych, niezdrowych produktów możemy też zaliczyć słodycze, napoje gazowane, a także powszechnie dostępne słone przekąski, jak chociażby chipsy. Powinniśmy je zatem wyeliminować z codziennej diety, jeśli należymy do posiadaczy cery trądzikowej. Takie „przysmaki” z powodzeniem możemy zastąpić zdecydowanie zdrowszymi odpowiednikami. Chipsy można łatwo zrobić z warzyw, zapotrzebowanie na cukier da się uzupełnić owocami, a hamburger domowej roboty będzie nie tylko smaczniejszy, ale także bezpieczniejszy dla naszego organizmu. Nawet jeśli początkowo trudno będzie nam zapomnieć o niegdyś ulubionych batonikach czy słonych paluszkach, to po jakimś czasie odkryjemy, że nowa dieta nie tylko lepiej smakuje, ale sprawia też, że czujemy się dobrze, a stany zapalne skóry pojawiają się coraz rzadziej.

Jak wpływają na trądzik ostre przyprawy i alkohol?

Bardzo często się zdarza, że ostre jedzenie jeszcze bardziej zaognia zmiany skórne. Podobnie może się zdarzyć po alkoholu, szczególnie kiedy jest spożywany w nadmiernych ilościach. Jeśli zastanawiamy się, czego nie jeść na trądzik albo nie pić, powinniśmy uważnie obserwować reakcje swojego organizmu. Czy rzeczywiście po pikantnym daniu zauważamy wzmożoną liczbę zaczerwienień i wyprysków? Czy dzień po tym, jak na spotkaniu ze znajomymi wypiliśmy odrobinę więcej niż zwykle, stan naszej cery wyraźnie się pogorszył? W przypadku, gdy na któreś z tych pytań odpowiedź jest twierdząca, koniecznie trzeba zacząć unikać ostrych posiłków i znacznej ilości alkoholu.
Trądzikowi nie sprzyja także sól, dlatego weźmy to pod uwagę, przygotowując dla siebie posiłki.

Witaminy, które pomagają na trądzik

Istnieje wiele produktów, do których możemy znaleźć zdrowsze odpowiedniki. Może to nie tylko pomóc w walce z trądzikiem, ale też znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Warto zatem rozważyć zastąpienie jasnego pieczywa ciemnym, zrezygnowanie z tłustego, smażonego mięsa na rzecz chudego i gotowanego na parze, a także wyeliminowanie tradycyjnego oleju, używając zamiast niego oliwy z oliwek lub bogatych w kwasy omega-3 olejów roślinnych (np. lnianego).
W przypadku cery trądzikowej niezwykle ważne jest, by dostarczać organizmowi cennych składników odżywczych i minerałów. Nie może też oczywiście zabraknąć następujących witamin:

  • witamina A – odgrywa ogromną rolę w poprawie wyglądu naszej skóry. Może regulować poziom nadmiernie wydzielanego sebum, a właśnie to jest główną przyczyną trądziku. Witamina A, podobnie jak beta-karoten i inne karotenoidy, które również są przydatne w walce z wypryskami, znajdują się przede wszystkim w owocach i warzywach: w marchwii, szpinaku, paprykach, pomidorach, wiśniach, pomarańczach czy brzoskwiniach;
  • witaminy z grupy B – chronią przed wieloma schorzeniami. Przykładowo witamina B2 wspomaga przemiany komórkowe, co zmniejsza częstotliwość stanów zapalnych. Bogate w witaminy z grupy B są jaja, drożdże, orzechy, a także fasola, groch i inne rośliny strączkowe;
  • witaminy C i E – wspomagają odporność, sprawiając, że organizm może się skutecznie bronić przed bakteriami. Witaminę C znajdziemy przede wszystkim w pomarańczach, brokułach i czerwonej papryce, z kolei witaminy E dostarczają nasiona i orzechy (np. pestki dyni, sezam czy migdały) oraz wiele owoców i warzyw, np. botwina, awokado, jarmuż czy maliny.

Co jeść na trądzik? Cynk i błonnik!

W naszej codziennej diecie, jeśli chcemy zminimalizować niedoskonałości, nie może zabraknąć błonnika. Dostarczają nam go pod dostatkiem chociażby kasze, otręby czy pieczywo pełnoziarniste, chociaż możemy go też przyjmować bezpośrednio. Błonnik przyczynia się do procesu regeneracji cery, oczyszczając organizm z toksyn, a do tego przyspiesza metabolizm. Jeśli zatem chcemy dodatkowo zgubić kilka kilogramów, to będzie to doskonały sposób.
Niezwykle istotny w przypadku osób z cerą trądzikową jest także cynk. Reguluje on pracę gruczołów łojowych i łagodzi już istniejące stany zapalne. Cynk występuje naturalnie w owocach morza, rybach czy też wątróbce.
Oczywiście nie bez znaczenia jest także odpowiednie nawadnianie organizmu. Picie dużych ilości wody wspomaga oczyszczanie. Dodatkowo nawilżona skóra ma mniejsze skłonności do wyprysków.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Kiedy już zdecydujemy o zmianie nawyków żywieniowych w celu poprawy stanu swojego zdrowia, a przede wszystkim walki z trądzikiem, nie możemy zapominać w tym czasie o właściwej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane kosmetyki mogą wspomóc stosowanie zdrowej diety.
Tym sposobem do demakijażu możemy wykorzystać płyn micelarny lub też mleczko do demakijażu marki Mixa. Oba produkty są wzbogacone o oczyszczający cynk, który – jak już wiemy – przyczynia się do łagodzenia stanów zapalnych. Dokładnie usuwają nawet wodoodporne kosmetyki, pozostawiając cerę świeżą i czystą.
W przypadku cery trądzikowej niezwykle ważne jest regularne złuszczanie martwego naskórka, który może blokować pory i tym samym przyczyniać się do nadmiernej produkcji sebum. Trzeba jednak unikać zbyt mocnych peelingów, które mogą podrażniać. Peeling-maska bez granulek firmy Mixa znakomicie radzi sobie z martwymi komórkami skóry, łojem oraz zanieczyszczeniami, przywracając cerze komfort. Pozostaje przy tym niezwykle łagodny i bezpieczny, nawet przy regularnym stosowaniu.
Całość pielęgnacji możemy z łatwością uzupełnić, stosując krem nawilżający Mixa. Matowi przez cały dzień, a jednocześnie gwarantuje optymalny poziom nawilżenia. Dzięki niemu skóra będzie miękka i odżywiona, a niedoskonałości z biegiem czasu będą pojawiały się coraz rzadziej.

Produkty powiązane z artykułem

  • Krem nawilżający przeciw niedoskonałościom 2w1 Sprawdź
  • Żel delikatnie oczyszczający przeciw niedoskonałościom Sprawdź

Artykuły powiązane