Wszystko, co powinniście wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry u niemowląt?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u niemowląt jest najczęstszą dolegliwością dermatologiczną wśród najmłodszych. Choroba ma charakter przewlekły i nawracający. Atopowe zapalenie skóry twarzy i ciała u dzieci może wyciszyć się i latami nie dawać żadnych symptomów, ale choroba może pojawić się w każdej chwili.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci?

Omawiane zapalenie skóry u dzieci najczęściej pojawia się już w okresie niemowlęcym. Typowymi symptomami dla atopowego zapalenia skóry u niemowląt są:

  • wykwity skórne zlokalizowane w charakterystycznych miejscach takie jak: policzki, skóra głowy, rączki, nóżki, pośladki czy też tułów – w tych miejscach skóra jest zazwyczaj sucha i szorstka;
  • uporczywy świąd powodujący to, że dziecko jest niespokojne, płacze, ma problemy ze snem, jest rozdrażnione.

Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry u dzieci i niemowląt?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci ma swoje podłoże w genetyce. Dotyczy anatomii naskórka oraz funkcjonowania układu odpornościowego. W późniejszym okresie istotną rolę odgrywa funkcjonowanie układu nerwowego – atopowe zapalenie skóry u dzieci może nasilić się np. w wyniku silnego stresu. Niemniej jednak, jeżeli zaobserwujemy objawy sugerujące atopowe zapalenie skóry u dziecka, powinniśmy niezwłocznie udać się do dermatologa, który na podstawie badań potwierdzi to schorzenie.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci powinniśmy sukcesywnie leczyć chociażby ze względu na komfort dziecka. Takie zapalenie skóry u dzieci jest bardzo uporczywe. Dokuczliwy świąd powoduje, że dziecko drapie się w miejscach zapalnych podrażniając je jeszcze bardziej. Uszkadza to naskórek, w wyniku czego może dojść do większych powikłań, takich jak zakażenia bakteryjne.

Jak wspomóc leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci?

Musimy pamiętać, że układ immunologiczny u dzieci z atopowym zapaleniem skóry jest bardziej wrażliwy, tzn. bardziej podatny na wszelkie drobnoustroje występujące w naszym otoczeniu. Dlatego nie bez powodu powinniśmy stosować – obok zaleceń lekarza – szczególną higienę odpowiednią dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry.

Wspomaganie leczenia atopowego zapalenia skóry u dzieci odbywa się głównie poprzez natłuszczanie skóry. Jak często powinniśmy natłuszczać ciało dziecka? Jednorazowa aplikacja kremem lub mleczkiem na atopowe zapalenie skóry u niemowlaka wystarcza na około 6 godzin, zatem powinniśmy to robić 3 lub 4 razy dziennie w równych odstępach czasowych.

Kąpiel dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Bardzo ważne jest, aby zapalenie skóry u dziecka niwelować podczas kąpieli. Na powierzchni skóry znajduje się bariera ochronno-zabezpieczająca – chroni przed czynnikami zewnętrznymi i jednocześnie zabezpiecza przed utratą wody. Aby jednak nie zaburzyć tego mechanizmu w atopowym zapaleniu skóry u niemowlaka, warto sięgnąć po olejek do kąpieli ATOPIANCE Mixa Baby Łagodzący olejek do ciała i włosów. Jego formuła została wzbogacona w odżywczy i łagodzący kompleks Omega-8 zawierających 8 komplementarnych kwasów tłuszczowych, które długotrwale nawilżają przesuszoną skórę. Produkt jest przeznaczony także do atopowego zapalenia skóry u noworodka, czyli można stosować go od pierwszego dnia życia.

Aby zapobiec objawom atopowego zapalenia skóry u dzieci, powinniśmy bardzo dokładnie dobierać preparaty do kąpieli. Musimy wiedzieć, że rozpuszczalnikiem lipidów zawartych w skórze są mydła i detergenty, a dla wody zawartej w organizmie dziecka jest sama woda z kąpieli. Na skutek tego działania dochodzi do osłabienia naturalnego płaszcza wodno-lipidowego pełniącego funkcję ochronno-zabezpieczającą. Skóra wówczas staje się sucha i szorstka. Dlatego też przy atopowym zapaleniu skóry u niemowląt podczas kąpieli sprawdzi się dobrze ATOPIANCE Mixa Baby Łagodzący olejek do ciała i włosów.

Po kąpieli ważne jest odpowiednie nawilżenie atopowej skóry u dziecka. Robimy to uzupełniająco za pomocą ATOPIANCE Mixa Baby Emulsja łagodząca do twarzy i ciała. Skóra jest długotrwale nawilżona, a uporczywe swędzenie złagodzone. Kremowa formuła zapobiega objawom atopowego zapalenia u dzieci i niemowląt przez długi czas – skóra jest odpowiednio nawilżona, a dziecko może cieszyć się komfortem.

Tak jak zostało wcześniej wspomniane, atopowe zapalenie skóry u dziecka powstaje w wyniku suchej skóry – woda z organizmu „ulatnia się” przez skórę dziecka w trakcie kąpieli. Aby zachować odpowiednią ilość wody w organizmie dziecka, powinniśmy stosować Mixa Lekkie mleczko do ciała. Pozwala ono wzmocnić barierę ochronną skóry, dzięki czemu zatrzymuje potrzebną wodę w organizmie. Ponadto, nawilża i pozostawia skórę miękką i elastyczną. Pozwala to na długo zapomnieć o atopowym zapaleniu skóry u niemowląt.

W przypadku atopowego zapalenia skóry u dziecka, obok odpowiedniej pielęgnacji skóry, musimy zwrócić szczególną uwagę na tekstylia. Ubranka powinny być przewiewne i bawełniane bez sztucznych domieszek. Z kolei pościel lub kocyk w przypadku atopowego zapalenia skóry u niemowlęcia powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Powinniśmy pamiętać, że skóra ze skłonnością do atopii jest bardziej uwrażliwiona na wszelkie środki piorące – najlepiej stosować wówczas detergenty hipoalergiczne.

Produkty powiązane z artykułem

  • Bardzo delikatny szampon micelarny Sprawdź

Artykuły powiązane