Wzmocnij skórę z pełną troską

Jeżeli twoja skóra często ulega podrażnieniom, przesusza się i pojawiają się na niej pęknięcia lub pokrzywki kontaktowe, to masz skórę wrażliwą. Czasami ten stan jest chwilowy i nie zawsze skórę wrażliwą należy łączyć z alergiczną. Stosując odpowiednio dobrane, łagodne preparaty, można przywrócić skórze barierę ochronną i wzmocnić płaszcz hydrolipidowy.

Łagodna pielęgnacja, mocniejsza skóra

Objawy charakterystyczne dla skóry wrażliwej występują u ponad 68% kobiet. Jest ona delikatna i podatna na działanie czynników zewnętrznych. Często ulega podrażnieniu, które bywa spowodowane między innymi zastosowaniem nieodpowiednich kosmetyków. Skóra wrażliwa ma tendencję do nadmiernych reakcji, w tym zaczerwienienia. Odczuwalny jest też dyskomfort i ściągnięcie.Kosmetyki odgrywają istotną rolę w jej codziennym leczeniu. Jeśli nie są dostosowane do potrzeb skóry wrażliwej, sprawią, że stanie się jeszcze delikatniejsza. Warto jest więc przed ich zakupem poznać składniki łagodzące i nawilżające.

Składniki łagodzące:

  • Ekstrakt z róży: Stosowany zwykle w formie wody różanej, regeneruje, nawilża, koi i odświeża skórę, nie powodując podrażnień. Woda różana jest idealna do demakijażu skóry wrażliwej, ponieważ oczyszcza ją w bardzo delikatny sposób.
  • Mleczko owsiane: To mleko roślinne, zawierające błonnik, witaminy (B, E i K), sole mineralne (wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód) oraz oligoelementy (jod, mangan). W kosmetyce często stosuje się je w żelach pod prysznic i mydłach, które dzięki zawartości tego składnika skutecznie łagodzą podrażnienia i głęboko nawilżają skórę.
  • Witamina E: Pomaga w utrzymaniu nawilżenia skóry wrażliwej, wzmacniając barierę hydrolipidową skóry. Nie bez powodu nazywana jest witaminą młodości. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu łagodzi również poparzenia słoneczne i zaczerwienienia.

Wzmocnienie skóry

Składniki nawilżające:

  • Gliceryna: Lub glicerol idealnie nawilża i pielęgnuje skórę. „Wychwytuje” wodę i zapobiega wysuszaniu warstwy rogowej naskórka.
  • Olejek ze słodkich migdałów: Bogaty w witaminy, proteiny i sole mineralne szybko łagodzi podrażnienia skóry i aktywuje proces regeneracji komórek. Nawilża, ujędrnia i tonizuje skórę suchą, wrażliwą i delikatną. Zimą może być stosowany codziennie, aby chronić skórę twarzy przed działaniem wiatru i mrozu.
  • Karité: To substancja roślinna uzyskiwana z drzewa o tej samej nazwie, znana z właściwości odżywczych i nawilżających.

Składniki łagodzące skórę

Składniki regenerujące i wspomagające gojenie:

  • Składniki nawilżające skórę

    Cold Cream: To bardzo skuteczny produkt ochronny i nawilżający do skóry suchej i wrażliwej. Głęboko odżywia skórę, wyrównując deficyt lipidów i pomagając skórze w odbudowie naturalnych barier ochronnych.

  • Alantoina: To cząsteczka naturalnie występująca w organizmie oraz w niektórych roślinach, np. w żywokoście. Wspomaga nawilżanie naskórka przez zwiększenie zdolności korneocytów do wiązania wody. Jest stosowana ze względu na właściwości kojące i zapobiegające podrażnieniom. Wspomaga także gojenie się skóry, stymulując namnażanie komórek.
  • Masło karité: Pokrywa naskórek cienką, niewidzialną warstewką, chroniąc skórę przed odwodnieniem i wspomagając regenerację jej komórek. Pełni także funkcję bariery przed działaniem czynników zewnętrznych i zmian temperatury oraz w naturalny sposób zapobiega podrażnieniom skóry.
  • Pro-retinol: Pomaga wygładzić głębokie zmarszczki, nie powodując przy tym podrażnień skóry, oraz stymuluje naturalne wytwarzanie kolagenu przez skórę, które pozwala zredukować zmarszczki.
  • Witamina Cg: Jest pochodną witaminy C. Działa jak przeciwutleniacz, wspomaga skórę w zwalczaniu zaczerwienień i reguluje wydzielanie sebum.

Skóra wrażliwa różni się od alergicznej? Skóra alergiczna nie toleruje określonych składników, w przeciwieństwie do skóry wrażliwej, która może zmieniać się z czasem. Jej wrażliwość wzrasta w określonych porach roku lub po zastosowaniu nieodpowiednich kosmetyków.

Prawda czy fałsz?

Skóra wrażliwa źle znosi wahania temperatury. Zimą różnica temperatur pomiędzy mrozem na zewnątrz, a ciepłem w domu – szkodzi skórze. Staje się ona bardziej reaktywna i nadwrażliwa, a jej warstwa hydrolipidowa – naruszona. Naturalna bariera ochronna skóry przestaje funkcjonować prawidłowo, skóra traci wodę i jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Ogrzewanie podrażnia więc skórę, narażoną na zaczerwienienia, pierzchnięcie i podrażnienia.

Plan działania:

  • Zimą ogrzewanie wysusza powietrze – podobnie, jak klimatyzacja latem. Staraj się więc zapewnić cyrkulację powietrza lub podnieść wilgotność w pomieszczeniach, na przykład poprzez ustawienie pojemników z wodą przy każdym grzejniku.
  • Stosuj krem na dzień o bogatej konsystencji, aby głęboko odżywić naskórek.
  • Zimą należy również uważać na ekspozycję skóry na szkodliwe promieniowanie słoneczne. 2-3 razy w tygodniu (na zmianę z kremem na dzień) stosuj krem z filtrem SPF 30, lub nawet 50. A najlepiej włącz jego stosowanie do codziennej pielęgnacji (zwłaszcza w słoneczne dni). Promieniowanie UV odbijają się od śniegu równie mocno, jak od piasku czy wody letnią porą. Dlatego warto chronić przed nimi skórę.

Dermatolożka Catherine Braeken poleca

Oczyszczanie skóry wrażliwej jest jednym z najważniejszych etapów jej leczenia. Wybierz lipidowe kosmetyki myjące i nawilżające do twarzy i ciała, które nie naruszają płaszcza hydro-lipidowego. Codziennie oczyszczaj twarz produktem przeznaczonym dla skóry wrażliwej lub łagodnym mleczkiem do demakijażu, aby ukoić skórę na koniec dnia.

Artykuły powiązane