Płyny micelarne w ostatnich latach zawojowały rynek kosmetyczny, zdobywając serca miłośników makijażu i oczyszczania skóry. Zwłaszcza tych, których wrażliwa i reaktywna skóra źle znosiła próby zmywania makijażu przy pomocy innych preparatów. Co to jest płyn micelarny i na czym dokładnie polega jego działanie?
Wiele osób do codziennego mycia twarzy używa klasycznego zestawu wody z mydłem. Ten sposób oczyszczania skóry ma jednak wiele wad. Mydło zawiera zwykle silne detergenty, które osłabiają naturalną hydrolipidową warstwę ochronną skóry, mogą wysuszać naskórek, a dodatkowo trudno jest nim zmyć makijaż oczu, unikając podrażnień i łzawienia. Mydło ponadto zaburza naturalne pH skóry, która staje się ściągnięta i nieprzyjemnie napięta.
Skóra wrażliwa i reaktywna może ulegać podrażnieniu nawet pod wpływem samej wody, która w wodociągach miejskich jest zwykle chlorowana i twarda. Czym zatem zmywać makijaż?
Płyn micelarny – co to jest?
Płyny micelarne rewolucjonizują proces demakijażu, zastępując wodę i klasyczne środki myjące. Czym są micele? To mikroskopijne cząsteczki w kształcie granulek składających się z dwóch części: lipofilowej i hydrofilowej – warstw przyciągających i odpychających kolejno wodę i tłuszcze. Warstwa hydrofilowa przyciąga cząsteczki wody i odpycha cząsteczki tłuszczu, a lipofilowa na odwrót – przyciąga tłuszcz i odpycha wodę. Dzięki temu działaniu płyn micelarny pozwala bez konieczności pocierania skóry pozbywać się makijażu i dokładnie oczyszcza skórę, ponieważ micele wchłaniają sebum, łój i warstwę makijażu z powierzchni skóry. Warstwa hydrofilowa miceli rozpuszcza brud, kurz i wszelkie zanieczyszczenia osadzające się na twarzy.
Płyn micelarny może całkowicie zastąpić mycie twarzy wodą – dzięki delikatnej formule nie podrażnia on skóry i zapewnia jej komfort. Ze względu na intensywne, a przy tym łagodne działanie płyn micelarny jest idealnym preparatem do demakijażu i codziennego oczyszczania dla cery wrażliwej. Płyn micelarny dba również o kondycję skóry, pielęgnując ją i nawilżając. Wiele preparatów z micelami w składzie ma dodatkowe działanie pielęgnacyjne dzięki dodatkom składników o dobroczynnym działaniu na cerę.
Płyn micelarny Mixa Skuteczny demakijaż PRZECIW NIEDOSKONAŁOŚCIOM jest idealnym preparatem do demakijażu dla cery wrażliwej i tłustej. Jego unikalna formuła, łącząca oczyszczający skórę cynk z micelami o działaniu przyciągającym i pochłaniającym tłuszcz, łój, sebum i zanieczyszczenia, pozwala usuwać makijaż i zanieczyszczenia z powierzchni skóry bez konieczności mocnego pocierania i stosowania tłustych, dwufazowych płynów do demakijażu, dodatkowo obciążających skórę tłustą i mieszaną. Płyn micelarny Mixa dzięki odczynowi pH 5.5, identycznemu z naturalnym pH skóry, pozwala uzyskać rezultaty odczuwalne natychmiastowo. Skóra po zastosowaniu płynu micelarnego Mixa pozostaje oczyszczona i odświeżona.
Płyn micelarny, a tonik
Należy pamiętać o różnicy na linii „tonik, a płyn micelarny”. Wbrew częstej opinii, tonik nie służy do zmywania makijażu. Ma za zadanie uzupełniać wykonany już zabieg oczyszczania skóry i tonizować cerę – przywracać jej naturalny odczyn pH. Tonik jest roztworem wody i substancji pielęgnujących skórę, służy do jej przemywania w celu zwężenia porów, zmatowienia i przywrócenia cerze równowagi. Jeśli zastanawiamy się, co lepiej sprawdzi się w pielęgnacji naszej skóry: tonik, czy płyn micelarny, miejmy na uwadze, że są to dwa zupełnie różne preparaty o osobnym zastosowaniu i różniących się formułach.
Oczyszczający tonik bez alkoholu PRZECIW NIEDOSKONAŁOŚCIOM Mixa łagodnie usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry. Dzięki formule wzbogaconej o cynk tonik zwęża widoczne pory skóry, matuje ją i dzień po dniu redukuje niedoskonałości cery, ograniczając nadmierne wydzielanie sebum.
Stosowanie płynu micelarnego do zmywania makijażu, po czym przemywanie twarzy tonikiem stworzy idealny duet w walce o piękną i zdrową cerę bez niedoskonałości.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Niacynamid - właściwiści i działania na skórę.
W przypadku witaminy B3 należy przede wszystkim wspomnieć o właściwościach, jakie ta substancja wykazuje w przypadku skóry. Są to:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł: redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;
- zwężanie porów – regularne użycie witaminy B3 w kosmetykach zmniejsza widoczność porów
- działanie przeciwko oznakom starzeniowa – niacynamid to świetny antyoksydant, który przyczynia się do spowalnia procesów starzenia się skóry. Oprócz tego ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny
- działanie nawilżające – zapewnia właściwe nawilżenie skóry
- odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – niacynamid odgrywa istotną rolę przy syntezie ceramidów oraz lipidów, które z kolei wchodzą w skład ochronnego płaszcza hydrolipidowego
- rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień – bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą.
Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Czy niacynamid można stosować w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona;
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce;
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)