Wyprysk kontaktowy zaliczany jest do alergicznych chorób skóry. Jest to najczęściej występująca postać wyprysku na twarzy i ciele, której cechami charakterystycznymi są zmiany skórne, powstające wskutek bezpośredniego kontaktu z alergenem lub w wyniku reakcji skóry na związki o właściwościach drażniących. Właśnie ze względu na odmienny proces powstawania, wyróżniamy jego dwa rodzaje: alergiczny oraz niealergiczny. Dowiedz się, jakie są przyczyny jego powstawania oraz w jaki sposób prawidłowo pielęgnować zmienioną chorobowo skórę.
Wyprysk kontaktowy alergiczny
Wyprysk kontaktowy alergiczny nazywany jest także alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry. To właśnie najczęstsza forma wyprysku, charakteryzująca się zmianami zapalnymi w skórze w efekcie kontaktu z alergenem. Najczęściej dotyka on osoby dorosłe, przy czym częstotliwość występowania jest jednakowa u obu płci. Niektóre źródła podają, że częściej na tę chorobę zapadają kobiety, ze względu na większą ilość używanych kosmetyków, w których alergeny także mogą występować. U niemowląt wyprysk kontaktowy praktycznie nie występuje.
Przyczyny powstawania
W przypadku wyprysku kontaktowego alergicznego przyczyna jego powstawania leży w układzie immunologicznym chorego, a dokładniej związana jest z IV typem reakcji nadwrażliwości według Coombsa. Ten typ reakcji odpowiada za nadwrażliwość na związki drobnocząsteczkowe, nazywane haptenami.
Mechanizm powstawania choroby dzieli się na dwie fazy: indukcji oraz pełnoobjawową. W fazie indukcji dochodzi do kontaktu alergenu z układem odpornościowym, co wywołuje odpowiedź immunologiczną organizmu ‒ wspomnianą już indukcję. Na jej przebieg może mieć wpływ kilka czynników takich jak: stan naszej skóry, stężenie oraz czas ekspozycji alergenu, a także jego właściwości chemiczne. Czas, który upływa od momentu pierwszego kontaktu do czasu wystąpienia widocznych zmian skórnych nazywany jest okresem wylęgania. Im krótszy okres wylęgania, tym bardziej niekorzystny będzie przebieg choroby.
W fazie pełnoobjawowej (ujawniania) ponowna ekspozycja nawet na niewielkie ilości antygenu może wywołać tzw. reakcję nadwrażliwości opóźnionej, która zazwyczaj pojawia się do 48 godzin od momentu wniknięcia alergenu.
Do bardzo częstych czynników alergicznych wyprysku kontaktowego zaliczamy:
- nikiel ‒ pierwiastek chemiczny, który bardzo często jest składnikiem sztucznej biżuterii, dlatego też alergia na ten metal w większości przypadków występuje u kobiet,
- kobalt ‒ ten metal bardzo często występuje w guzikach, ozdobach, paskach czy nawet w elementach armatury łazienkowej oraz kuchennej,
- wełnę ‒ ten bardzo popularny składnik odzieży również może wywoływać zmiany kontaktowe. Ze względu na to, że ubrania, w których znajduje się wełna przykrywają większe powierzchnie ciała, można zaobserwować rozległe wysiewy na skórze,
- kosmetyki oraz środki stosowane jako ich podłoża ‒ wiele składników zawartych w kosmetykach jest przyczyną powstawania wyprysku kontaktowego alergicznego. Ma to również związek z coraz większą ilością osób z nadwrażliwością skóry,
- gumę ‒ główny składnik rękawic ochronnych, które stosujemy w domu czy pracy,
- barwniki ‒ najczęściej zalicza się do nich te występujące w farbach do włosów.
Wyprysk kontaktowy alergiczny ‒ objawy
W jaki sposób rozpoznać tę chorobę? W jej przebiegu charakterystyczne jest zajęcie skóry rąk i palców przez stan zapalny, przy czym jego nasilenie zazwyczaj występuje po grzbietowej stronie. Natomiast zmiany skórne są zazwyczaj ograniczone do miejsca kontaktu z substancjami uczulającymi, dlatego też możemy zaobserwować je na skórze twarzy, pleców, dłoni czy ramion.
Wyprysk kontaktowy w zależności od stopnia nasilenia zmian zapalnych może mieć przebieg ostry lub podostry. W zmianach tych niezwykle charakterystyczny jest rumień, bardzo duża ilość grudek i pęcherzyków, a także świąd zajętych chorobowo okolic.
Z kolei czas trwania wykwitów skórnych zależy od długości kontaktu z alergenem. U niektórych osób zmiany mogą występować tylko przez kilka tygodni, u innych mogą nawracać przez wiele lat.
Wyprysk kontaktowy alergiczny ‒ leczenie
Z pewnością wszystkie osoby cierpiące na tę chorobę mogą zastanawiać się, jak się pozbyć wyprysków? W przypadku podejrzenia wystąpienia wyprysku kontaktowego alergicznego, warto udać się do lekarza dermatologa, który dokładnie zbada naszą skórę i postawi odpowiednią diagnozę oraz dobierze prawidłowe leczenie.
Jeśli mamy do czynienia z wypryskiem ostrym, w którym dominują zmiany sączące oraz obrzęk, powinno się stosować preparaty o działaniu przeciwobrzękowym oraz odkażającym w postaci roztworów.
Do leczenia miejscowego stosuje się także maści i kremy zawierające glikokortykosteroidy, które osłabiają aktywność komórek układu immunologicznego i zmniejszają stan zapalny. Natomiast w leczeniu ogólnym chorego stosowane są leki antyhistaminowe, które redukują świąd poprzez blokowanie konkretnych receptorów.
Wyprysk kontaktowy niealergiczny
Wyprysk kontaktowy niealergiczny, nazywany także wypryskiem kontaktowym z podrażnienia, to pierwotna reakcja skóry będąca skutkiem ekspozycji na egzogenne (zewnętrzne) czynniki drażniące. Zmiany skórne występujące w przypadku tego rodzaju wyprysków mogą wystąpić u każdej osoby narażonej na działanie substancji drażniącej. Bardzo często występuje on u kobiet, a także u niemowląt ‒ wyprysk pieluszkowy.
Wyprysk kontaktowy niealergiczny ‒ przyczyny i czynniki alergiczne
Zmiany skórne wywołane tą chorobą powstają na skutek działania substancji drażniących, co nie wymaga wstępnego uczulenia. Wypryski mogą pojawić się u każdego człowieka, ich wystąpienie zależy od predyspozycji danej osoby, stężenia czynnika drażniącego oraz czasu działania.
Do najczęstszych czynników drażniących możemy zaliczyć:
- wodę,
- mydła i detergenty,
- oleje i rozpuszczalniki,
- skórki owoców cytrusowych,
- cebulki kwiatów,
- warzywa: cebulę i czosnek.
Wyprysk kontaktowy niealergiczny ‒ objawy
W przypadku wyprysku kontaktowego niealergicznego zmiany skórne ograniczone są jedynie do miejsca kontaktu z czynnikiem drażniącym. Objawy mają charakter rumienia, któremu może towarzyszyć pojawienie się nadżerek, strupów, pęcherzy, a także wykwitów pokrzywkowych. W zależności od stopnia nasilenia choroby może wystąpić także świąd, ból i pieczenie.
Wyprysk kontaktowy niealergiczny ‒ leczenie
W trakcie leczenia tej dolegliwości powinniśmy unikać kontaktu z wodą oraz innymi substancjami drażniącymi. Zazwyczaj stosuje się miejscowe leczenie analogiczne do leczenia alergicznego zapalenia skóry.
Wyprysk kontaktowy ‒ pielęgnacja skóry
Po poprawnym rozpoznaniu wyprysku kontaktowego, dobraniu odpowiednich leków nie możemy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji, która jest niezbędna w przypadku tak wymagającej skóry. Ponadto odpowiednie kosmetyki, zawierające składniki dopasowane do potrzeb takiej skóry mogą znacząco przyczynić się do poprawy jej stanu.
Podobnie jak w przypadku wyprysku atopowego, warto zadbać o prawidłowe natłuszczenie oraz regenerację skóry. W tym celu fenomenalnie sprawdzą się produkty marki Mixa, przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej: seria ATOPIANCE Mixa Baby Łagodzący olejek do ciała i włosów oraz Emulsja łagodząca do twarzy i ciała. Te produkty natychmiastowo i długotrwale nawilżają skórę i łagodzą jej swędzenie.
Zmagając się z wypryskiem kontaktowym warto także zwrócić uwagę na serię Pro Tolerance marki Mixa oraz wchodzące w jej skład: Bogaty kojący krem nawilżający, Lekki kojący krem nawilżający oraz Mleczko do demakijażu. Produkty te są stworzone dla osób podatnych na reakcje alergiczne. Zawierają one formułę stworzoną do tego, aby dogłębnie nawilżać, łagodzić oraz zmniejszać zaczerwienienia jak i reaktywność suchej, nadwrażliwej skóry. Dzięki regularnemu stosowaniu tych kosmetyków skóra staje się mniej reaktywna i mniej podatna na działanie czynników zewnętrznych.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Niacynamid - właściwiści i działania na skórę.
W przypadku witaminy B3 należy przede wszystkim wspomnieć o właściwościach, jakie ta substancja wykazuje w przypadku skóry. Są to:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł: redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;
- zwężanie porów – regularne użycie witaminy B3 w kosmetykach zmniejsza widoczność porów
- działanie przeciwko oznakom starzeniowa – niacynamid to świetny antyoksydant, który przyczynia się do spowalnia procesów starzenia się skóry. Oprócz tego ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny
- działanie nawilżające – zapewnia właściwe nawilżenie skóry
- odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – niacynamid odgrywa istotną rolę przy syntezie ceramidów oraz lipidów, które z kolei wchodzą w skład ochronnego płaszcza hydrolipidowego
- rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień – bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą.
Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Czy niacynamid można stosować w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona;
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce;
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)