Choroby skórne wiążą się z wieloma niedogodnościami. Nierzadko towarzyszą im wypryski na twarzy i ciele, ból i silny dyskomfort, a do tego – jeśli ślady są szczególnie widoczne – jest to duże obciążenie psychiczne, ponieważ budzi sporo kompleksów. Dlatego tak ważna jest świadomość tego, w jaki sposób walczyć z danym schorzeniem i jak mu zapobiegać. Do najczęściej występujących należy wyprysk potnicowy. Jak rozpoznać tę chorobę oraz jaką metodę leczenia należy zastosować, żeby poradzić sobie z objawami?
Co to jest wyprysk potnicowy?
Wyprysk potnicowy to nawracające, choć niezaraźliwe zapalenie skóry, który obejmuje jedynie dłonie oraz stopy. Przyjmuje postać swędzących grudek i pęcherzyków wypełnionych płynem. Zmiany są szczególnie widoczne na palcach rąk oraz na podeszwach stóp, co sprawia, że są bardzo uciążliwe - bywają również bolesne.
Niestety wyprysk potnicowy jest diagnozowany całkiem często – może dotyczyć nawet 20% osób, które borykają się z wypryskami na dłoniach. Rzadko pojawia się wśród osób starszych i dzieci (choć i takich przypadków nie brakuje), zazwyczaj dotyka dorosłych w średnim wieku.
Wyprysk potnicowy – objawy
Osoby, które przechodzą wyprysk potnicowy bardzo łagodnie, będą miały do czynienia jedynie z widocznym złuszczeniem naskórka. Choroba w pełnej krasie ujawnia się jednak poprzez wspomniane grudki i pęcherzyki, z których po pęknięciu wydobywa się surowicza wydzielina. W wyjątkowo ostrym przebiegu wyprysk potnicowy może skutkować powstawaniem nadżerek ulegających nadkażeniu bakteryjnemu.
Zmiany na skórze są z reguły rozłożone symetrycznie. W przypadku dłoni bardzo typowym miejscem, w którym pojawia się świąd oraz ślady, to drugi i piąty palec. Z kolei w przypadku nóg grudki i pęcherze obejmują częściej sam łuk stopy, aniżeli palce.
Kiedy wypryski zaczynają się goić, łuszczą się i przyjmują postać rumienia. Swędzenie stopniowo zanika, a rumienie ustępują miejsca ogniskom zapalnym.
Skąd bierze się wyprysk potnicowy?
Nie ma jednej konkretnej przyczyny powstawania wyprysku potnicowego - jest on reakcją alergiczną organizmu na skutek kontaktu z niepożądanymi substancjami. Nadwrażliwość skóry może prowadzić właśnie do powstawania swędzących, bolesnych zmian. Najczęściej wyprysk potnicowy pojawia się w wyniku zetknięcia z metalami, takimi jak nikiel, chrom czy kobalt. Objawy mogą się pogorszyć, jeśli metal trafi bezpośrednio do układu pokarmowego - dlatego tak ważne jest sprawdzanie produktów, z których korzystamy podczas przygotowywania codziennych posiłków.
Reakcja alergiczna, która stoi u podłoża wyprysku potnicowego, może być jednak wywołana również przez inne czynniki: mowa tu zarówno o barwnikach, bakteriach, jak i niektórych lekach. Tym sposobem chorobę mogą spowodować nawet drobnoustroje, które odpowiadają za infekcję górnych dróg oddechowych.
W wielu przypadkach niestety nie udaje się ustalić, co jest bezpośrednią przyczyną wyprysku potnicowego. Nie da się jednak ukryć, że występuje on szczególnie często u osób z grzybicą stóp oraz z atopowym zapaleniem skóry.
Wyprysk potnicowy – leczenie
Jak się pozbyć wyprysków na dłoniach i stopach, które mogą naprawdę utrudnić codzienne życie? Jak tylko zauważymy na dłoniach lub stopach grudki i pęcherzyki, a na dodatek niedawno mieliśmy kontakt z którąś ze szkodliwych substancji, powinniśmy jak najszybciej zasięgnąć porady wykwalifikowanego dermatologa. Tylko lekarz będzie w stanie postawić właściwą diagnozę i poprowadzić nas przez cały proces leczenia.
Diagnostyka opiera się przede wszystkim na szczegółowym wywiadzie z pacjentem oraz obrazie klinicznym zmian skórnych. Często towarzyszą temu testy alergiczne, które mogą pomóc ustalić przyczynę i odróżnić tę chorobę od innych, które objawiają się w podobny sposób.
Leczenie wyprysku potnicowego opiera się przede wszystkim na stosowaniu preparatów ze steroidami: przede wszystkim kremy i maści. Dodatkowo przyjmuje się doustnie leki przeciwalergiczne oraz leki przeciwhistaminowe, które mają za zadanie redukować świąd. Ponadto, jeśli pęcherze na skórze są bardzo duże, dermatolog przetnie je i osuszy. Z kolei nadżerki wymagają dezynfekcji. Jeśli obok wyprysku potnicowego została stwierdzona również grzybica, to konieczne będzie przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych.
Oczywiście to nie wszystko, co możemy zrobić w walce z wypryskiem potnicowym. Pomóc może obcinanie paznokci na bardzo krótko oraz oczyszczanie ich pastą z sody - to jeden z domowych sposobów, który możemy stosować dwa razy dziennie przez trzy dni. Całkiem skuteczne okazują się też okłady z białego octu, z roztworu soli czy też z roztworu nadmanganianu potasu.
Nie bez znaczenia mogą się także okazać nasze nawyki żywieniowe: z pewnością powinniśmy uważać na zbyt dużą ilość węglowodanów w naszej diecie, ponieważ sprzyjają one rozwojowi drobnoustrojów.
Pamiętajmy także, by unikać ekspozycji na szkodliwe substancje, szczególnie na metale. Jest to bardzo ważne nawet wtedy, kiedy uda nam się wygrać walkę z chorobą – niestety objawy mogą powracać.
Wyprysk potnicowy a pielęgnacja
Po udanym leczeniu wyprysku potnicowego nasza skóra może być bardzo przesuszona. Jednocześnie wciąż pozostaje wrażliwa i nie powinna być narażona na kontakt z drażniącymi składnikami. Dlatego musimy bardzo uważać na to, jakie kosmetyki wybieramy do codziennej pielęgnacji.
Produkty marki Mixa są dedykowane właśnie skórze wrażliwej. Formuły są oparte wyłącznie na bezpiecznych substancjach, które nie podrażniają, tylko pielęgnują i chronią przed uszkodzeniami. Dlatego po kąpieli możemy zastosować nawilżający balsam do ciała dla skóry bardzo wrażliwej, dzięki któremu osiągniemy efekt niemal pełnej regeneracji. Balsam jest niczym opatrunek, który koi i przywraca komfort. O dłonie możemy z kolei zadbać, stosując krem do rąk Intensywne Odżywienie. Formuła wzbogacona gliceryną i alantoiną otula skórę, tworząc nietłustą warstwę ochronną. W ten sposób nasze dłonie będą odżywione, a przede wszystkim zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Niacynamid - właściwiści i działania na skórę.
W przypadku witaminy B3 należy przede wszystkim wspomnieć o właściwościach, jakie ta substancja wykazuje w przypadku skóry. Są to:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł: redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;
- zwężanie porów – regularne użycie witaminy B3 w kosmetykach zmniejsza widoczność porów
- działanie przeciwko oznakom starzeniowa – niacynamid to świetny antyoksydant, który przyczynia się do spowalnia procesów starzenia się skóry. Oprócz tego ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny
- działanie nawilżające – zapewnia właściwe nawilżenie skóry
- odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – niacynamid odgrywa istotną rolę przy syntezie ceramidów oraz lipidów, które z kolei wchodzą w skład ochronnego płaszcza hydrolipidowego
- rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień – bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą.
Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Czy niacynamid można stosować w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona;
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce;
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)