Co to jest trądzik? Trądzik to przewlekła choroba, która może trwać przez wiele lat i znacząco utrudniać życie. Choć liczne zmiany skórne mogą pojawić się na plecach, klatce piersiowej czy na szyi, to jednak w zdecydowanej większości przypadków dotyczą twarzy. Nawet jeśli jesteśmy świadomi przebiegu trądziku i wdrożyliśmy już odpowiednie leczenie (połączone z odpowiednią pielęgnacją!), warto obserwować wypryski. Może się okazać, że miejsce, w którym je zauważymy, poinformuje nas o tym, czego potrzebuje nasz organizm.
Warto na wstępie sobie uświadomić, że trądzik wcale nie jest wyłącznie problemem nastolatków. Coraz więcej przypadków dotyczy także osób dorosłych, którzy okres dojrzewania mają już za sobą. Dlatego zdarza się, że również 20-, 30-, a nawet 40-latkowie zauważają u siebie wysyp niedoskonałości. Warto zwrócić uwagę, w jakim obszarze twarzy się pojawiły.
Miejsce pojawienia się wyprysków może być sygnałem naszego ciała, że dzieje się z nim coś niedobrego. Może to mieć związek zarówno z naszymi nawykami żywieniowymi oraz stylem życia, jak i z wewnętrznymi potrzebami i problemami dotyczącymi naturalnych procesów zachodzących w organizmie. W ten sposób powstała mapa twarzy – wypryski (czy raczej ich lokalizacja), która pozwala wstępnie określić, skąd się pojawiły. To zaś może nas nakierować na przyczynę trądziku, co znacząco ułatwi wyeliminowanie czynników drażniących i znalezienie odpowiedniej formy kuracji.
Oczywiście trądzikowa mapa twarzy nie zastąpi profesjonalnej diagnozy, jaką może postawić wyłącznie wykwalifikowany dermatolog. Dlatego mimo wszystko – jeśli stany zapalne nie znikają, a wręcz nasilają się – koniecznie trzeba zasięgnąć porady lekarza.
Pamiętajmy, że wiele metod walki z trądzikiem, zarówno w okresie pokwitania, jak i w dorosłym życiu, możemy wprowadzić samodzielnie. Nie zawsze konieczne jest przyjmowanie leków doustnych czy stosowanie środków o silnym działaniu. Powinniśmy przede wszystkim dbać o dietę, higienę oraz o dobieranie właściwych produktów do pielęgnacji twarzy. W ten sposób nie tylko zredukujemy już istniejące zmiany, ale też uchronimy się przed powstawaniem kolejnych.
By dokładnie oczyścić i umyć skórę, warto stosować żel na trądzik, który będzie uspokajał zaognione krosty, w żaden sposób nie podrażniając niedoskonałości. Najważniejsze, by nie był na bazie alkoholu ani innych substancji mogących wysuszać i utrudniać gojenie. W ofercie firmy Mixa znajdziemy łagodny, żel oczyszczający do twarzy pozbawiony mydła, za to z dodatkiem cynku, który usuwa wszelkie zanieczyszczenia, odświeża cerę i pozostawia ją miękką. Alternatywą może być oczyszczający tonik bez alkoholu również znakomicie oczyszczający skórę, zwężający pory i redukujący ilość sebum, tak by zminimalizować czynniki odpowiedzialne za powstawanie trądziku.
Nie można także pomijać tak ważnego kroku, jak nawilżanie cery - dlatego warto stosować krem nawilżający 2w1 od Mixy, który zapewnia odpowiednie nawodnienie, a do tego koi zmiany skórne, tak by każdego dnia stawały się coraz mniej widoczne.
To nieco nietypowe miejsce pojawiania się wyprysków, ale wbrew pozorom wcale nie takie rzadkie. Pryszcze wzdłuż linii włosów mogą być konsekwencją stosowania zbyt ciężkich kosmetyków do makijażu. Ten stan może się też pogłębić w momencie, kiedy niezbyt dokładnie zmywamy podkład czy puder. Podczas codziennego demakijażu trzeba koniecznie pamiętać o tym, by dokładnie zmyć wszystkie użyte wcześniej produkty, tak by skóra była w pełni oczyszczona. Może nam w tym pomóc płyn micelarny marki Mixa.
Sprawy nie ułatwia fakt, że linia włosów może być podrażniona na skutek noszenia czapki. Dodatkowo, jeśli nosimy grzywkę, którą lubimy co jakiś czas poprawiać palcami, przyczyniamy się do roznoszenia bakterii. Tym samym stany zapalne widoczne w tym miejscu mogą się jeszcze bardziej zaognić, a nawet przenieść na inne partie twarzy.
Na czole bardzo często można dostrzec koncentrację zmian skórnych. Niejednokrotnie zdarza się, że ma to związek z układem pokarmowym, np. nieprawidłową pracą jelit. Jeśli to właśnie na czole dostrzegamy wiele wyprysków, które stopniowo się mnożą i stają coraz bardziej uciążliwe, być może powinniśmy się zastanowić nad zmianą nawyków żywieniowych. Zrezygnowanie z diety obfitej w nabiał i przetworzone produkty może rzeczywiście sprawić, że stany zapalne w obrębie czoła uspokoją się i nie będą się powiększać. Jeśli zamiast tego będziemy opierali jadłospis na napojach gazowanych czy fast foodach, to trądzik ulegnie znacznemu pogorszeniu.
Ważne jest, by pić dużo wody, ponieważ odpowiednie nawodnienie organizmu może być bardzo istotnym elementem w walce z trądzikiem na czole. Duże znaczenie ma też nasz tryb życia. Nadmierny stres, zmęczenie i zbyt mała ilość snu również mogą wpływać na pojawianie się niedoskonałości.
Wypryski czasem pojawiają się pomiędzy brwiami – bywa, że to sygnał od naszej wątroby, która jest znacznie przeciążona. Powinniśmy odstawić tłuste jedzenie i ograniczyć spożywanie alkoholu. Nieprawidłowa praca wątroby może się wiązać także z niewłaściwie dobranymi lekami. Jeśli zatem zmiana jadłospisu nie pomoże, powinniśmy wybrać się do lekarza, by ten zlecił konieczne badania.
Podobnie jak w przypadku czoła, niedoskonałości w okolicach brwi możemy zminimalizować, dbając o wystarczającą ilość snu oraz wypoczynek. Dzięki temu wątroba również będzie mogła się zregenerować.
Skóra pod oczami jest niezwykle cienka, delikatna i wrażliwa. Trzeba jednak przyznać, że w tych okolicach raczej nie zauważamy pryszczy. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy dbać o ten obszar twarzy. Stan skóry pod oczami informuje nas o prawidłowym bądź nieprawidłowym nawodnieniu organizmu. Jeśli cienie są bardzo wyraźne i głębokie, być może trzeba zacząć pić więcej wody i dobrze się wysypiać.
Jeśli w okolicach oczu zauważymy opuchliznę, a nawet pojedyncze zmiany skórne, może się okazać, że nerki nie działają sprawnie. Czasem staje się to zwiastunem zapalenia pęcherza, które objawia się w pełnej krasie po 2-3 dniach.
Prowadzimy dość stresujący tryb życia? A może w naszej diecie nie brakuje produktów bogatych w cukier? Konsekwencją tego mogą być wypryski na nosie. Często to także oznaka nietolerancji pokarmowych, zbyt niskiego poziomu witaminy B, podwyższonego cholesterolu bądź też problemów z ciśnieniem.
W jaki sposób poradzić sobie z niedoskonałościami w tym miejscu? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by wyeliminować z jadłospisu substancje drażliwe. Zbyt tłuste jedzenie w połączeniu z cukrem negatywnie wpływa na stan całego organizmu, nie tylko skóry. Postarajmy się, by włączyć do diety potrawy bogate w kwasy omega-3, które umożliwiają obniżenie cholesterolu.
Jeśli zauważymy zaczerwienia i krosty na policzkach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to efekt reakcji alergicznej. Najczęstszymi winowajcami są tutaj nabiał oraz zboża. Warto wykonać testy alergiczne, żeby wiedzieć, czego powinniśmy unikać podczas przyrządzania codziennych posiłków. Nietolerancje pokarmowe mogą przełożyć się na problemy z wątrobą czy żołądkiem, szczególnie jeśli do diety podchodzimy dość lekkomyślnie i nie staramy się jej zbilansować.
Wypryski na policzkach ogólnie mogą się wiązać z niezbyt zdrowym stylem życia. Palenie papierosów dostarcza do organizmu wiele toksyn, a jeżeli ciało nie potrafi się ich pozbyć, mogą objawić się w formie niedoskonałości. Krosty na policzkach mogą być nawet efektem... korzystania z telefonu. Raczej nie dezynfekujemy swoich smartfonów, a często stają się siedliskiem bakterii, które przyciskamy bezpośrednio do skóry.
Pryszcze pojawiają się w pobliżu ust? To może oznaczać, że nie dbamy wystarczająco o higienę. Dotykanie twarzy brudnymi rękami czy też jedzenie nieumytych owoców lub warzyw może doprowadzić do tego, że w pobliżu warg pojawią się bolesne, zaczerwienione zmiany.
Jeśli niedoskonałości są dostrzegalne głównie nad górną wargą, być może to oznaka owulacji lub też zbliżającej się miesiączki.
Wypryski na brodzie i żuchwie mogą być szczególnie uciążliwe. W bardzo wielu przypadkach są rezultatem zaburzeń hormonalnych. Przykładowo kobiety, które niebawem będą miesiączkować albo rozpoczęły kurację hormonalną (bądź też zaczęły przyjmować środki antykoncepcyjne) zauważą nasilenie się niedoskonałości właśnie w tych miejscach. Do głosu dochodzi tutaj także stres - nieustanna nerwowość może zakłócić pracę nerek, co również zaowocuje krostami na brodzie.
U panów z kolei wypryski w tych rejonach mogą być czasami efektem niewłaściwej pielęgnacji oraz nieprawidłowo utrzymanej higieny podczas golenia zarostu.
To dość nietypowe miejsce, ale również i tutaj mogą pojawiać się niedoskonałości. Zazwyczaj związane są ze spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu, kawy i soli. Powinniśmy bardziej zwracać uwagę na to, w jaki sposób się odżywiamy oraz dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.