Trądzik zazwyczaj kojarzy się z okresem dojrzewania – przyjęło się, że to nastolatkowie muszą zazwyczaj walczyć z niedoskonałościami cery. Warto jednak pamiętać, że trądzik coraz częściej dotyka również osoby dorosłe, po 20., 30., a nawet po 40. roku życia. Decyduje o tym wiele czynników, ale na szczęście na wiele z nich mamy realny wpływ. Czym właściwie jest trądzik i jak on powstaje? W jaki sposób można z nim walczyć?
Co to jest trądzik?
Mówiąc o trądziku, mamy na myśli trądzik pospolity, który może występować w wielu odmianach. To choroba przewlekła, która dotyka gruczołów włosowo-łojowych, zaburzając ich naturalną pracę. Prowadzi do łojotoku – nadmiar sebum staje się natomiast bezpośrednią przyczyną licznych stanów zapalnych. Mogą one przyjmować różnorodny kształt: od zaskórników (otwartych i zamkniętych), przez guzki, krostki czy grudki, aż po torbiele łojotokowe.
Jak powstaje trądzik? Warto pamiętać, że samo sebum nie jest szkodliwe, ponieważ pełni rolę naturalnej bariery ochronnej skóry. Natłuszcza ją i nawilża, a przede wszystkim blokuje szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Niestety w momencie, kiedy gruczoły produkują go za dużo, sebum zaczyna obciążać skórę i zatykać pory. Aparat włosowo-łojowy zostaje zablokowany, w zamkniętym przejściu gromadzą się bakterie, a ujścia mieszków włosowych ulegają nadmiernemu rogowaceniu.
Trądzik pospolity to zdecydowanie najczęściej występująca choroba skóry. Nieco częściej dotyka kobiety, może pojawić się zarówno u nastolatków, jak i u osób dorosłych – szacuje się, że choruje ok. 8% ludzi między 35. a 44. rokiem życia. Co więcej, trądzik zdarza się również u noworodków – może się utrzymać nawet do czasu, aż dziecko skończy 2-3 lata.
W jakich miejscach na ciele objawia się trądzik?
Oczywiście najpoważniejsze – a przy tym i najbardziej uciążliwe – zmiany trądzikowe pojawiają się na twarzy, ponieważ to tu znajduje się spora część gruczołów łojotokowych. Dotyczy to przede wszystkim tzw. strefy T, czyli brody, nosa i czoła. To właśnie w obrębie tej części produkowana jest największa ilość sebum, nawet u osób z cerą normalną i suchą. Objawy trądziku mogą jednak pojawić się także wzdłuż linii włosów, na żuchwie czy na policzkach.
Krosty i grudki są zauważalne czasem również na plecach, na tułowiu i na klatce piersiowej.
Przyczyny powstawania trądziku
Leczenie może być bardzo skomplikowane i długotrwałe, ponieważ często nie ma jednoznacznej odpowiedzi wskazującej, co powoduje trądzik. Oczywiście nie bez znaczenia są zaburzenia gospodarki hormonalnej, jako że to właśnie hormony kontrolują proces łojotoku. Mowa tu o androgenach, hormonach płciowych produkowanych przez gonady nadnercza. Silny łojotok może być wywołany faktem, że androgeny powstają w nadmiernych ilościach bądź też poziom białka odpowiedzialnego za wiązanie tych hormonów uległ obniżeniu. Duże zmiany hormonalne przechodzą także osoby w okresie dojrzewania – dlatego nastolatkowie często borykają się z trądzikiem (w tym przypadku nazywanym młodzieńczym).
Trądzik bardzo często ma również podłoże genetyczne: jeśli nasi rodzice i dziadkowie w przeszłości zmagali się z niedoskonałościami, to jesteśmy genetycznie uwarunkowani do powstawania podobnych zmian skórnych. Oczywiście możliwe jest uniknięcie choroby bądź też zminimalizowanie jej skutków, jednak to bardzo trudne zadanie. To samo dotyczy osób, które posiadają cerę tłustą lub mieszaną, co również zalicza się do naturalnych predyspozycji do trądziku.
Równie istotne co czynniki biologiczne są także elementy dotyczące naszej codzienności i stylu życia. Powstawaniu trądziku sprzyjają m.in.:
- nadmierny stres, chroniczne zmęczenie;
- nieodpowiednia dieta – dotyczy to głównie produktów przetworzonych oraz nabiału; zdarza się, że osoby z cerą trądzikową zauważają nasilenie zmian skórnych po zjedzeniu czekolady, cytrusów lub ostrej potrawy;
- nieprawidłowa pielęgnacja – w skrajnych przypadkach chodzi tu także o zaniedbanie podstawowej higieny, przeważnie jest to jednak kwestia stosowania drażniących kosmetyków (np. na bazie alkoholu), a przez niewłaściwie dobraną pielęgnację łatwo przesadnie wysuszyć skórę i przyczynić się do zaognienia stanów zapalnych;
- zmiany klimatyczne oraz zanieczyszczenia środowiska – warunki atmosferyczne w połączeniu z jakością powietrza mają ogromny wpływ na stan naszej skóry, nie tylko w przypadku cery trądzikowej.
Rodzaje trądziku
Jak zostało wspomniane na samym początku, trądzik może występować w różnych odmianach. Choć zazwyczaj objawy są do siebie zbliżone to jednak sam proces powstawania oraz przyczyna mogą znacząco od siebie odbiegać. W ten sposób wyróżniamy m.in.:
- trądzik młodzieńczy – występuje bardzo często (u 85% dziewczyn i u 80% chłopców). Ujawnia się w okresie pokwitania i trwa zwykle przez kilka lat, po tym czasie zazwyczaj samoczynnie ustępuje. Warto jednak pamiętać, że nieodpowiednia higiena i pielęgnacja w tym czasie może przyczynić się do zaognienia trądziku młodzieńczego. Na dodatek po zmianach skórnych – umiejscowionych głównie na twarzy i na plecach – mogą pozostać wgłębienia. Dominują tutaj głównie zaskórniki oraz grudki;
- trądzik ropowiczy – można go rozpoznać poprzez występowanie torbieli ropnych, które często bywają bolesne. Gojenie trwa długo i zwykle jest nierównomierne: odbywa się poprzez bliznowacenie (ślady po torbielach są wciągnięte i nierówne);
- trądzik skupiony – dotyczy przede wszystkim mężczyzn i objawia się bardzo nietypowo. Zmiany występują pod pachami, w pachwinach i na pośladkach. Zazwyczaj są to bardzo duże zaskórniki oraz torbiele ropne, które po pełnym wygojeniu pozostawiają po sobie blizny;
- trądzik bliznowcowy – typowym objawom towarzyszy powstawanie tzw. bliznowców (czyli przerośniętych, zgrubiałych blizn, które są dobrze widoczne, ponieważ przyjmują inną barwę niż naturalny odcień skóry);
- trądzik z objawami ogólnymi i ostrym przebiegiem – dotyka głównie młodych mężczyzn. Poza zmianami skórnym dochodzi też do innych reakcji organizmu, w tym do gorączki i bólów stawowych.
Ponieważ określone czynniki drażniące mogą doprowadzić do powstania trądziku, możemy spotkać się też z takimi określeniami jak trądzik zawodowy (np. wywołany chlorem), trądzik polekowy (np. na skutek przyjmowania sterydów), trądzik kosmetyczny (wynikający ze stosowania kosmetyków kolorowych, które zatykają pory) oraz trądzik niemowlęcy (spowodowany olejkami czy innymi środkami mineralnymi służącymi do pielęgnacji skóry dziecka).
Jak pozbyć się trądziku?
Kiedy zauważymy u siebie zmiany skórne, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, że nie wolno ich podrażniać. Wyciskanie pryszczy, próby ich zdrapania czy też stosowanie maści nieznanego pochodzenia może spowodować, że tylko pogorszymy stan zapalny. Wyciśnięta krostka może i zniknie na jakiś czas, jednak przyczyniamy się w ten sposób do rozsiewania bakterii – oznacza to, że na miejscu jednej grudki może pojawić się kilka kolejnych.
Pierwszym krokiem do zredukowania trądziku jest wyeliminowanie czynników, które mogą go wywoływać. Trzeba zatem zmienić nawyki żywieniowe – warto obserwować, po spożyciu jakich produktów zmiany na twarzy są zaognione. Kluczowe jest także zachowanie odpowiedniej higieny, w tym pamiętanie o tym, by nie dotykać twarzy nieumytymi rękami, ponieważ możemy tak przenosić bakterie.
W wielu przypadkach trądzik wymaga wizyty u dermatologa – tylko profesjonalna opieka medyczna pozwoli na wybranie właściwego kierunku leczenia.
Pielęgnacja cery trądzikowej
Mając trądzik, nie musimy rezygnować z makijażu. Pamiętajmy jednak, by wybierać produkty bez alkoholu i najlepiej na bazie naturalnych składników. Podstawowa jest także właściwa pielęgnacja.
Wieczorny rytuał powinniśmy rozpocząć oczywiście od zmycia kosmetyków kolorowych. W tym celu możemy wykorzystać płyn micelarny do demakijażu twarzy i oczu od marki Mixa. Nie tylko doskonale radzi sobie z usuwaniem makijażu, pozostawiając skórę gładką i miękką, ale także zwalcza niedoskonałości. Dzieje się tak m.in. dzięki temu, że jego formuła została wzbogacona o cynk, który działa kojąco na stany zapalne.
Następnie możemy przejść do dogłębnego oczyszczenia twarzy. Tutaj przyda się Mixa – łagodny żel myjący przeciw niedoskonałościom. W składzie znajduje się cynk, nie znajdziemy natomiast mydła, które działa drażniąco na zmiany trądzikowe. Żel doskonale oczyszcza pory, tak by zapewnić maksymalne uczucie komfortu i jednocześnie redukować niedoskonałości.
W codziennej pielęgnacji cery trądzikowej należy pamiętać, by nie przesuszać skóry. Uczucie suchości sprawia, że gruczoły łojowe zaczynają produkować jeszcze więcej sebum, chcąc w ten sposób zapewnić ochronę. Dlatego peeling na trądzik musi być łagodny, na dodatek pozbawiony drobinek, by nie podrażniać krost. Złuszczający peeling-maska od Mixy sprawdzi się doskonale. Złuszcza naskórek, a jednocześnie nawilża cerę, pozostawiając ją oczyszczoną i miękką.
Przed pójściem spać – oraz rano, przed wyjściem z domu – nie powinniśmy pomijać też tak ważnego etapu, jak krem na trądzik. W ofercie Mixy znajdziemy krem nawilżający 2w1, który redukuje ilość sebum, zwęża pory i matowi cerę. Jednocześnie skóra przez cały dzień jest nawodniona, bez uczucia dyskomfortu.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Niacynamid - właściwiści i działania na skórę.
W przypadku witaminy B3 należy przede wszystkim wspomnieć o właściwościach, jakie ta substancja wykazuje w przypadku skóry. Są to:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł: redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;
- zwężanie porów – regularne użycie witaminy B3 w kosmetykach zmniejsza widoczność porów
- działanie przeciwko oznakom starzeniowa – niacynamid to świetny antyoksydant, który przyczynia się do spowalnia procesów starzenia się skóry. Oprócz tego ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny
- działanie nawilżające – zapewnia właściwe nawilżenie skóry
- odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – niacynamid odgrywa istotną rolę przy syntezie ceramidów oraz lipidów, które z kolei wchodzą w skład ochronnego płaszcza hydrolipidowego
- rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień – bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą.
Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Czy niacynamid można stosować w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona;
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce;
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)