Jeżeli twoja skóra jest pozbawiona blasku, traci elastyczność, widoczne są na niej drobne zmarszczki a na ubraniach białe ślady zrogowaciałego naskórka, oznacza to, że jest sucha. Zwykły krem nawilżający lub balsam to dla niej za mało. Skóra sucha wiąże się z nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia. Warto zapewnić jej pielęgnację, która przywraca blask i poprawia elastyczność.
Nie tylko suche fakty o nawilżaniu
Zanieczyszczenia, wiatr, zmiany klimatyczne i nieprawidłowe odżywianie przyspieszają wysychanie skóry, podrażniają ją i sprawiają, że stopniowo traci elastyczność.Aby zapewnić odpowiednią pielęgnację skóry wrażliwej i suchej przez cały rok, niezbędne są: regeneracja komórek naskórka, ujędrnienie i ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych. A także odpowiednie nawilżenie, pozwalające zachować ochronną warstwę hydrolipidową. Skóra składa się z kilku warstw: zewnętrznej warstwy rogowej, naskórka i skóry właściwej. Nawilżenie skóry wiąże się z zawartością w niej wody. Skóra składa się z wody w ponad 80%, naskórek zawiera 20-30% wody, a jego zewnętrzna warstwa, warstwa rogowa, która ma przeciwdziałać parowaniu wody z organizmu ma jej 10-20%.
Bez wody, naskórek wysycha, a skóra właściwa traci nawilżenie. Skóra jest wówczas pozbawiona blasku i elastyczności. Ponad 74% kobiet o skórze wrażliwej cierpi również na problemy z wysychaniem, ściągnięciem, świądem, łuszczeniem… Należy zatem nawilżać skórę – zimą, aby zwalczać suchość spowodowaną różnicami temperatury na zewnątrz a tymi w pomieszczeniach, latem – aby przeciwdziałać działaniu słońca i morskiej wody.
Jak nawilżać suchą skórę?
Olejki
Niektóre olejki – z awokado, wiesiołka, ogórecznika lekarskiego, owsa czy arganowy są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), dzięki czemu wspomagają przywracanie nawilżenia.
Woda
Nawilżanie skóry trzeba zacząć od środka: od picia wody, naparów, zup i lemoniady… Co najmniej półtora litra płynów dziennie, pomaga utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry.
Krem nawilżający
Pozwala utrzymać i przywrócić funkcję ochronną warstwy rogowej przed działaniem czynników zewnętrznych. Bardzo ważne jest, aby wybrać kosmetyk nawilżający odpowiedni dla swojego typu skóry.
Zblinasowana dieta
Produkty bogate w podstawowe kwasy tłuszczowe (omega 3, omega 6): tłuste ryby (tuńczyk, śledź, sardynka i łosoś), świeże owoce, warzywa i zboża – pomagają w walce z suchością skóry. Jeśli nie możesz jeść ryb, warto dodać do zupy lub warzyw łyżkę oleju lnianego lub rzepakowego, które zawierają bogactwo kwasów omega.
Plan działania na przekór suchości skóry
- Wybieraj kremy do twarzy z odżywczymi składnikami aktywnymi: kosmetyki nawilżające tworzą warstwę zapobiegającą utracie cząsteczek wody i błyskawicznie przywracają nawilżenie.
- Postaraj się dwa razy w tygodniu stosować maseczki regenerujące; głęboko naprawiają skórę i pomagają chronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych.
- W pielęgnacji ciała, idealnie sprawdzi się mleczko, które ułatwia odbudowę bariery skórnej i zatrzymuje wodę w naskórku. Zaleca się jego codzienne stosowanie, niezależnie od stopnia suchości skóry. W przypadku bardzo suchego naskórka, warto wybrać mleczko odżywcze, wzbogacone kwasami tłuszczowymi, gliceryną lub allantoiną. Nawilżanie jest ważne dla utrzymania skóry w dobrej kondycji i zapobiega.
Jednym z winowajców suchości skóry są żele pod prysznic? Dobieraj je rozważnie. Postaw na produkty lipidowe: zawierają substancje nawilżające (glicerynę, masło karité, słodkie migdały), które zatrzymują wodę i nie naruszają płaszcza ochronnego naskórka. Unikaj za to mydeł antybakteryjnych i perfumowanych – ze względu na wysoką zawartość alkoholu, wysuszają skórę.
Prawda czy fałsz?
Czy słońce niekorzystnie wpływa na nawilżenie skóry?
Prawda
Słońce jest zdradliwe. Ekspozycja słoneczna przyspiesza wysychanie skóry i wywołuje produkcję melaniny (barwnika w komórkach naskórka), powodując spowolnienie naturalnego procesu złuszczania się skóry. W efekcie skóra jest bardziej szorstka, słabiej chroniona i tym samym, podatna na poparzenia słoneczne.
Aby zapewnić jej odpowiednią ochronę przed słońcem i ograniczyć ryzyko wysychania skóry, należy przestrzegać kilku zasad:
- Unikać ekspozycji słonecznej w godzinach 10-16.
- Używać mydła pod prysznicem tylko raz dziennie (nawet, jeśli kąpiesz się częściej, aby się odświeżyć) – mydło wysusza skórę…
- Spłukiwać się czystą wodą po każdej kąpieli w morzu lub basenie – sól i chlor sprzyjają wysychaniu skóry.
- Smarować się kremem z filtrem SPF 30 lub 50, na przykład mleczkiem przeciwsłonecznym do twarzy i ciała optymalna tolerancja SPF 50+, jeśli planujesz plażowanie.
Dermatolożka Catherine Braeken poleca
Skóra zarówno twarzy, jak i ciała potrzebuje nawilżenia, aby móc się regenerować:
- Do mycia ciała pod prysznicem idealnie nadają się żele pod prysznic o neutralnym pH, nietłuste i bogate w składniki odżywcze
- W walce z suchością skóry pomogą lipidowe mleczka do ciała, które łagodzą swędzenie i przynoszą ulgę skórze
- Zanieczyszczenia, makijaż… i pod koniec dnia skóra przestaje oddychać i pojawia się uczucie ściągnięcia. Bardzo ważny jest zatem dokładny, codzienny demakijaż, który nie narusza warstwy hydro-lipidowej.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Niacynamid - właściwiści i działania na skórę.
W przypadku witaminy B3 należy przede wszystkim wspomnieć o właściwościach, jakie ta substancja wykazuje w przypadku skóry. Są to:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł: redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;
- zwężanie porów – regularne użycie witaminy B3 w kosmetykach zmniejsza widoczność porów
- działanie przeciwko oznakom starzeniowa – niacynamid to świetny antyoksydant, który przyczynia się do spowalnia procesów starzenia się skóry. Oprócz tego ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny
- działanie nawilżające – zapewnia właściwe nawilżenie skóry
- odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – niacynamid odgrywa istotną rolę przy syntezie ceramidów oraz lipidów, które z kolei wchodzą w skład ochronnego płaszcza hydrolipidowego
- rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień – bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą.
Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Czy niacynamid można stosować w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona;
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce;
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)