Skóra dziecka jest niezwykle delikatna i wrażliwa, a zimą jest szczególnie atakowana przez szkodliwe czynniki zewnętrzne. Niezależnie od tego, czy jest to śnieg, mróz czy wiatr, należy dbać o to, by maluch był chroniony przed ich wpływem. Poniżej przedstawiamy wskazówki pielęgnacyjne, które pozwolą zatroszczyć się o zdrowie pociechy.
Jak ubierać niemowlaka zimą?
Noworodek czy kilkumiesięczne dziecko nie posiada wrodzonej termoregulacji ciała. Dlatego też zimowe warunki pogodowe bardzo często powodują wysuszenie skóry. Aby walczyć z tym zjawiskiem, szczególnie na wciąż niedojrzałej skórze dziecka, ważne jest podjęcie pewnych środków ostrożności.
Zimą rozważ zaplanowanie garderoby odpowiedniej do miejsca zamieszkania. Jak ubierać noworodka zimą? Zdecydowanie wybieraj warstwy, czyli ubieranie na tzw. „cebulkę”, zamiast bardzo ciepłych, grubych tkanin. W ten sposób jako rodzic będziesz zdecydowanie lepiej przygotowany na nagłe zmiany temperatury. Uważaj przy tym, aby odzież nie ograniczała ruchów dziecka i nie ściskała go zbyt mocno.
By wiedzieć, jak ubrać dziecko zimą, kieruj się następującą zasadą: zawsze zakładaj maluchowi jedną warstwę więcej niż na siebie. Kompletując garderobę na najchłodniejsze miesiące, nie koncentruj się wyłącznie na kurtce czy kombinezonie. Weź także pod uwagę rękawiczki, aby chronić dłonie dziecka przed zimnem.
O czym pamiętać, kiedy chcemy chronić dziecko przed zimnem?
Jeśli chodzi o głowę, pamiętaj o czapce oraz kapturze. W przypadku starszych dzieci możesz też rozważyć założenie komina, który dodatkowo ogrzeje szyję. Unikaj natomiast szalików, które mogą zaczepić się podczas spaceru lub zabawy, a tym samym stanowić potencjalne zagrożenie.
Dodatkowo, przygotowując malucha do wyjścia na dwór, wybierz bawełniane skarpetki lub rajstopy i skórzane buty, aby izolować palce od zimna, a tym samym zapobiegać odmrożeniom.
Do wózka konieczny jest z kolei śpiworek. Pamiętaj o tym, że dziecko bardzo szybko się wychładza, szczególnie że podczas podróżowania w ten sposób samodzielnie się nie porusza. Ponadto nie warto zapominać o odpowiedniej temperaturze w sypialni, która powinna wynosić maksymalnie 19°.
Pielęgnacja skóry noworodka – istotna szczególnie zimą
Skóra dziecka jest wrażliwa nie tylko na słońce, ale także na zimno oraz wiatr. Czemu? Przede wszystkim dlatego, że jest jeszcze niedojrzała, nie ma zatem wykształconej bariery ochronnej, którą posiadają osoby dorosłe. Niewystarczający płaszcz hydrolipidowy sprawia, że skóra jest bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych (zanieczyszczenia, pogoda, tarcie itp.). Aby uspokoić dziecko, a zwłaszcza uniknąć podrażnień, najlepszym rozwiązaniem jest właściwa pielęgnacja skóry niemowlaka.
Podczas kąpieli używaj łagodnego produktu, który nie podrażni skóry. Wybierz kosmetyk dostosowany do specyfiki skóry dziecka, na przykład kojący olejek pod prysznic. Po wyjęciu z wanienki osusz dziecko, delikatnie przyciskając ręcznik do jego ciała, ale nie pocierając – mogłoby to spowodować nieprzyjemne otarcia.
Pielęgnacja skóry dziecka nie może się też obyć bez produktów nawilżających – kremu, oliwki, balsamu czy mleczka. Taki kosmetyk powinien mieć działanie natłuszczające i odżywiające, dzięki czemu skóra będzie doskonale zabezpieczona. Nakładając wybrany krem, nie zapominaj też o buzi malucha.
Jak zadbać o zdrowie niemowlaka? Zwróć uwagę na nosek
Zimą przeziębienie szybko zamienia się w zapalenie błony śluzowej nosa i gardła lub zapalenie oskrzeli. Zwracaj uwagę, czy nosek dziecka nie jest zatkany i oczyszczaj go nie tylko podczas kąpieli. Najlepiej robić to także rano, przed każdym posiłkiem oraz przed pójściem spać (drzemki i wieczory).
Czego będziesz potrzebować? Roztworu fizjologicznego, bawełnianych gazików, sprayu do nosa i oczywiście nosidełka dla dziecka, np. w formie chusty – szczególnie przydatnej zimą, ponieważ będziesz dodatkowo ogrzewać pociechę własnym ciałem.
Nawet jeśli temperatura nie rozpieszcza, staraj się codziennie wychodzić z dzieckiem na świeże powietrze. Wietrz jego pokój regularnie (na ten czas maluch powinien przebywać w innym pomieszczeniu). Bawcie się razem na dworze. Aktywność na zewnątrz jest odpowiednia dla waszego zdrowia. Jeśli zadbasz o odpowiednią ochronę przed chłodem, nie grozi wam przeziębienie, wprost przeciwnie.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Niacynamid - właściwiści i działania na skórę.
W przypadku witaminy B3 należy przede wszystkim wspomnieć o właściwościach, jakie ta substancja wykazuje w przypadku skóry. Są to:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł: redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;
- zwężanie porów – regularne użycie witaminy B3 w kosmetykach zmniejsza widoczność porów
- działanie przeciwko oznakom starzeniowa – niacynamid to świetny antyoksydant, który przyczynia się do spowalnia procesów starzenia się skóry. Oprócz tego ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny
- działanie nawilżające – zapewnia właściwe nawilżenie skóry
- odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – niacynamid odgrywa istotną rolę przy syntezie ceramidów oraz lipidów, które z kolei wchodzą w skład ochronnego płaszcza hydrolipidowego
- rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień – bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą.
Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Czy niacynamid można stosować w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona;
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce;
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)