Pierwsze kroki w pielęgnacji

Skóra niemowląt jest cienka, delikatna i wchłania związki chemiczne (ftalany, parabeny) znacznie łatwiej niż skóra dorosłych. Jeśli nie jest odpowiednio chroniona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, szybko się wysusza i podrażnia. Twoje dziecko potrzebuje więc codziennej pielęgnacji z użyciem kosmetyków odpowiednich dla jego delikatnej skóry. Troskliwych i łagodnych, ale skutecznych. Sprawdź jak kąpać noworodka.

Kilka faktów:

  • Co piąta mama twierdzi, że jej dziecko ma skórę suchą lub bardzo suchą
  • Zewnętrzne warstwy skóry niemowląt są o 20- 30% cieńsze od skóry starszego dziecka lub dorosłego
  • Wysuszenia, pęknięcia oraz podrażnienia skóry są efektem nieskutecznej ochrony skóry

Dlaczego moje dziecko ma suchą skórę?

Suchość skóry może być związana z nadmiarem kosmetyków i zbyt częstym myciem produktami nieodpowiednimi dla skóry niemowlęcia lub zbyt agresywnymi – zakłócają one spójność komórkową zewnętrznych warstw.

Większość kosmetyków do kąpieli przeznaczonych dla dorosłych – nie nadaje się dla dzieci.

Zbyt długi kontakt z wodą również prowadzi do wysychania skóry – dlatego należy ograniczać długość kąpieli.

Jak nawilżać skórę niemowlęcia?

Skóra niemowlęcia łatwiej wchłania i odkłada cząsteczki związków chemicznych, dlatego powinno się używać wyłącznie specjalnych produktów dla dzieci, o dostosowanych do ich potrzeb składnikach i w odpowiednich ilościach. Regularnie używaj emolientów lub kosmetyków nawilżających, które transportują lipidy na powierzchnię skóry, tworząc warstwę ochronną. Ta zabezpiecza skórę przed podrażnieniami, przesuszeniem i przenikanie szkodliwych substancji z otoczenia.

Nawilżanie skóry niemowląt

Jak chronić skórę małego dziecka?

Skóra niemowlęcia stanowi powierzchnię kontaktową aż trzy razy większą niż u dorosłego (w stosunku do masy ciała), proporcjonalnie większe jest więc ryzyko zatrucia. Bardziej podatna na wysychanie – wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków. Jest też wyjątkowo narażona na działanie czynników zewnętrznych podczas przewijania, co prowadzi do powstawania zaczerwienień, a nawet rumienia. Zaczerwienienia na pośladkach dziecka, są efektem wielokrotnego pocierania, kontaktu z płynnym stolcem i kwaśnym moczem oraz stosowania nieodpowiednich kosmetyków.

Stosowanie odpowiednich kosmetyków niweluje efekt zaczerwienienia i podrażnienia skóry dziecka.

Zdrowe nawyki:

  • Postaraj się, aby skóra dziecka jak najkrócej miała kontakt z brudną pieluszką.
  • Oczyszczaj ją starannie po każdym przewijaniu.
  • Kąp dziecko codziennie, albo co najmniej trzy razy w tygodniu, w letniej wodzie o temperaturze 37°C, nie dłużej niż przez 5-10 minut.
  • Stosuj produkty o optymalnej tolerancji, odpowiadające potrzebom skóry dziecka.

Pierwsze kroki w pielęgnacji niemowląt

Prawda czy fałsz?

Czy łagodniejsze środki do prania mogą ochronić skórę mojego dziecka?

Prawda
W przypadku problemów skórnych u dziecka, tradycyjne środki do prania mogą okazać się nieodpowiednie i powodować podrażnienia po założeniu przez malucha wypranych w nich ubranek. Alternatywą jest pranie bielizny dziecięcej w orzechach myjących, zawierających saponinę – naturalny detergent, który uwalnia się w kontakcie z wodą i pierze. Orzechy, szczególnie zalecane do ubranek dzieci o skórze wrażliwej lub alergicznej, piorą skutecznie i nie uczulają. Nie podrażniają także skóry ze skłonnością do egzemy – dzięki swemu łagodnemu działaniu, nie powodują swędzenia. Opcjonalnie warto używać specjalnych proszków do prania bez siarczanów i fosforanów dla niemowląt, które nie zawierają drażniących delikatną skórę dodatków zapachowych. NIE JEST ZALECANE STOSOWANIE ŚRODKÓW ZMIĘKCZAJĄCYCH DO PRANIA UBRANEK DZIECIĘCYCH. MOGĄ ONE WYWOŁAĆ ALERGIĘ U DZIECKA, ZWŁASZCZA JEŚLI MA ONO SKÓRĘ SZCZEGÓLNIE REAKTYWNĄ.

Dermatolożka Catherine Braeken poleca

Skóra jest najbardziej rozwiniętym organem czuciowym u niemowląt i ich podstawowym środkiem komunikacji z otaczającym światem. Nawiązuj kontakt z maleństwem, regularnie masując je po kąpieli z użyciem kremu nawilżającego.

Produkty powiązane z artykułem

  • Bardzo delikatny szampon micelarny Sprawdź

Artykuły powiązane