Skąd się bierze trądzik u dorosłych mężczyzn?

Z trądzikiem w młodości boryka się zdecydowana większość chłopców, bo ok. 80%. Jest to nieodzowny znak okresu dojrzewania, który z reguły zanika po osiągnięciu dorosłości. Niestety coraz częściej zdarza się, że również osoby dojrzałe zauważają u siebie objawy trądziku. Ten problem dotyczy zazwyczaj kobiet (ok. 12%), ale również 3% dorosłych mężczyzn musi rozpocząć walkę z uporczywymi niedoskonałościami. Co jest powodem trądziku u dorosłych? O czym pamiętać, jeśli chcemy zminimalizować zmiany skórne?

Trądzik młodzieńczy a trądzik u dorosłych

Trądzik to przewlekła choroba, która objawia się przede wszystkim niedoskonałościami o najróżniejszej postaci: grudek, krost, torbieli ropnych, zaskórników. Pojawia się w chwili, kiedy zostaje zaburzona praca gruczołów włosowo-łojowych, które zaczynają produkować nadmierną ilość sebum. Dochodzi do zatykania porów i rogowacenia mieszków, a to z kolei prowadzi do stanów zapalnych, a w konsekwencji do powstawania wyprysków.
Ponieważ trądzik bardzo często ma podłoże hormonalne, jest czymś naturalnym, że występuje wśród wielu nastolatków. W okresie pokwitania ludzki organizm przechodzi metamorfozę – dotyczy to również gospodarki hormonalnej i zwiększonej ilości hormonów płciowych. Trądzik młodzieńczy można całkiem skutecznie leczyć, a przynajmniej da się zmniejszyć zakres objawów.
Trądzik u dorosłych niestety jest bardziej uciążliwy. Podczas gdy choroba w wieku nastoletnim dotyczy przede wszystkim skóry twarzy i pleców, tak później, po 20., 30. czy 40. roku życia może zająć także linię żuchwy, policzki, szyję i brodę. W zależności od odmiany, trądzik może dotknąć również innych partii ciała. Dodatkowo u dorosłych leczenie trwa zdecydowanie dłużej i wymaga często bardziej zaawansowanych środków, w tym przyjmowania leków doustnych.

Trądzik u dorosłych mężczyzn – przyczyny Mixa

Trądzik u mężczyzn – objawy, rodzaje

Warto pamiętać, że istnieje wiele różnych odmian trądziku – należy do nich właśnie wspomniany trądzik młodzieńczy. U dorosłych mężczyzn najczęściej spotykane są:

  • trądzik ropowiczy – objawia się zazwyczaj na twarzy, plecach i klatce piersiowej. Obok typowych zmian skórnych, jak zaskórniki czy krosty, pojawiają się także bolesne torbiele ropne. Ich gojenie trwa bardzo długo, na dodatek pozostawiają po sobie wyciągnięte, nierówne blizny. Dzieje się tak na skutek nadmiernej produkcji łoju; skóra ma wówczas tendencję do bliznowacenia. Leczenie trądziku ropowiczego jest długotrwałe i wymaga konsultacji medycznej;
  • trądzik odwrócony – jest odmianą opisanego wcześniej trądziku ropowiczego. Objawy są bardzo zbliżone, ponieważ na skórze można dostrzec bardzo duże cysty wypełnione ropą. Ich gojenie przebiega poprzez bliznowacenie. Trądzik odwrócony, zwłaszcza niewłaściwie leczony, może przejść w trądzik skupiony;
  • trądzik skupiony – ta odmiana dotyczy niemal wyłącznie mężczyzn. Charakteryzuje się tym, że zmiany skórne występują w okolicach pach, pachwin i pośladków. Niedoskonałości przybierają charakter zlewających się zacieków i torbieli, mogą być bardzo rozległe. Tutaj podobnie po wygojeniu można zauważyć nierówne blizny.

Trądzik u dorosłych mężczyzn – przyczyny

Czasem nawet doświadczony dermatolog może mieć drobne trudności z określeniem, jakie jest podłoże trądziku u dorosłego mężczyzny. Konieczne jest tutaj wykonanie kompleksowych badań i przeprowadzenie szczegółowego wywiadu. Nie da się jednak ukryć, że istnieje kilka czynników, które szczególnie przyczyniają się do powstawania trądziku i są zazwyczaj głównymi winowajcami.
Pierwsze z nich to uwarunkowanie genetyczne. Trądzik, podobnie jak wiele innych chorób, może być dziedziczny. Dlatego w pierwszej kolejności, nawet jeszcze przed wizytą u lekarza, powinniśmy spróbować się dowiedzieć, czy w naszej najbliższej rodzinie występowały podobne przypadki. Niestety podłoże genetyczne to bardzo silny czynnik, którego czasem nie da się obejść. Biologiczne predyspozycje do trądziku mogą dominować nad zastosowaną profilaktyką. Jednocześnie jeśli okaże się, że nasi rodzice bądź dziadkowie przechodzili to samo, być może szybciej uda się zastosować skuteczne leczenie.
Drugim podejrzeniem są zaburzenia hormonalne – dlatego po skonsultowaniu się z lekarzem z pewnością zostaniemy skierowani na badanie hormonalne. W tym przypadku mowa o zawyżonej ilości androgenów, czyli hormonów płciowych produkowanych przez nadnercza. Za duży poziom testosteronu, DHEA i DHT zaburza pracę mieszków włosowych, przez co sebum jest coraz więcej. To zaś idealne warunki do rozwoju trądziku. Jednym z sygnałów świadczących o tym, że to właśnie hormony są odpowiedzialne za zmiany skórne, może być wypadanie włosów. Wszystko dlatego, że zwiększona ilość testosteronu może przyczynić się do łysienia.
Czasem zdarza się również, że krosty i grudki powstają na skutek uszkodzeń skóry – mowa tu o zarówno o podrażnieniach powstałych podczas golenia zarostu, jak i otarciach pochodzących z niedopasowanych ubrań wykonanych z syntetycznych materiałów. Mówimy wówczas o trądziku mechanicznym. Dodajmy także, że golenie, jeśli korzystamy z niesprawdzonych narzędzi bądź też nie dbamy o to, by były czyste, prowadzi do roznoszenia wielu bakterii.
Jednym z podstawowych elementów zapobiegających trądzikowi jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji oraz zachowywanie zasad higieny. Niestety stosowanie kiepskiej jakości kosmetyków może stać się głównym powodem, dla którego pojawiają się bolesne, ropne zmiany na skórze. Duży udział mają w tym produkty na bazie alkoholu, substancji sztucznych lub składników nieznanego pochodzenia. Alkohol nadmiernie wysusza skórę, dlatego ta stara się bronić i produkuje więcej sebum, żeby zapewnić sobie nawilżenie.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że mężczyźni rzadziej niż kobiety sięgają po kosmetyki do pielęgnacji, nie szukają też porady u dermatologów. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że trądzik u dorosłego mężczyzny został wywołany nie tyle niewłaściwą pielęgnacją, co wręcz jej brakiem.

Jak dorosły mężczyzna może sobie poradzić z trądzikiem?

Ponieważ trądzik u osoby dorosłej może przybierać naprawdę rozległy charakter, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ to on zaproponuje najlepszą metodę leczenia. Jest jednak wiele rozwiązań, które możemy wprowadzić od razu na własną rękę.
Warto zadbać o to, by zmiany skórne nie były zbytnio podrażniane, np. przez noszenie syntetycznych, nieprzepuszczających powietrza ubrań. Trzeba zachować szczególną ostrożność podczas golenia, może się też zdarzyć, że zmiana nawyków żywieniowych pozwoli nieco ukoić stany zapalne. Z pewnością krost i torbieli nie należy w żaden sposób rozdrapywać czy wyciskać.
Kluczowe z pewnością okaże się także zastosowanie odpowiednio dobranej pielęgnacji. W ofercie marki Mixa znajduje się cała linia produktów dedykowana cerze z niedoskonałościami. To właśnie wypryski na twarzy u mężczyzn są najbardziej uporczywe i wiążą się z dużymi kompleksami. Dlatego warto rano i wieczorem stosować łagodny, oczyszczający żel myjący od Mixy, który nie zawiera mydła. Dokładnie usuwa z twarzy wszelkie zanieczyszczenia, zwęża też pory i redukuje niedoskonałości. Jednocześnie pozostawia skórę miękką i gładką.
Uzupełnieniem takiej pielęgnacji może być również krem nawilżający 2w1. Odpowiednie nawilżenie skóry ma ogromne znaczenie w przypadku cery trądzikowej. Krem szybko się wchłania, a dzięki dodatku cynku uspokaja zaczerwienienia i stany zapalne. Cera będzie nawodniona, a przy okazji niedoskonałości będą z dnia na dzień coraz mniej widoczne.

Produkty powiązane z artykułem

  • Krem nawilżający przeciw niedoskonałościom 2w1 Sprawdź
  • Żel delikatnie oczyszczający przeciw niedoskonałościom Sprawdź

Artykuły powiązane