Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące: pielęgnacji twarzy, porad dermatologa, skóry skłonnej do atopii, skóry suchej i bardzo suchej, skóry wrażliwej i delikatnej, skóry z niedoskonałościami, skóry zaczerwienionej, skóry odwodnionionej.
Gdy się wykonuje pracę fizyczną, dużo trenuje się i jest gorąco należy szczególnie zadbać o delikatna skórę wrażliwą. Skóra w takich warunkach traci dużo wody. Dostarczamy ją do skóry pijąc dużo wody a zapobiegamy jej ucieczce stosując kremy nawilżające, które mają składniki wiążące wodę np. glicerynę. Nie należy też zapomnieć o ochronie przeciwsłonecznej.
Krem powinien wchłaniać się a nie zostawać na powierzchni naskórka i „rolować się.” Proponuję zmienić produkt.
Przyzwyczajanie się skóry do kremu jest mitem. Prawdą jest jednak to,że krem należy zmieniać ponieważ w zależności od pory roku, warunków środowiskowych i czynników wewnętrznych zmieniają się wymagania skóry.
Ze względów higienicznych twarz lepiej wycierać innym ręcznikiem niż np. stopy. Ręcznik papierowy jest dobrym rozwiązaniem.
Latem skóra mniej się przesusza niż zimą. Zalecane jest więc stosowanie lekkich kremów. Do skóry wrażliwej odpowiedni więc może być krem PRO- TOLERANCE lekki.
Latem skóra mniej się przesusza niż zimą. Zalecane jest więc stosowanie lekkich kremów. Do skóry wrażliwej odpowiedni więc może być krem PRO- TOLERANCE lekki.
Łącząc oba kosmetyki prosimy się o podrażnienie. Proponuje stosować je zamiennie.
Lato mamy szczególne i w takie upały pomocne mogą być żel-serum lub nieco gęściejszy krem intensywnie nawilżający .
Skórę wrażliwą należy delikatnie oczyszczać kosmetykami przeznaczonymi do skóry wrażliwej. Często skóra taka drażni się nawet wodą i wtedy pomocne mogą być płyny micelarne, które dzięki formule miceli dokładnie zmywają zanieczyszczenia. W zależności od rodzaju skóry i pory roku, po oczyszczeniu aplikujemy krem lekki bądź bogatszy.
Gama Pro-tolerance nie ma w składzie filtrów przeciwsłonecznych.
Cienie pod oczami i widoczne naczynia w tej okolicy spowodowane są cienkością skóry, która zmniejsza się z wiekiem. Liczne powierzchowne drobne naczynia przy cienkiej skórze mogą dawać sine zabarwienie tej części twarzy. Zabarwienie to może być uwarunkowane genetycznie, może nasilać się pod wpływem palenia papierosów, stresu, po spożywaniu niektórych leków, przy niewysypianiu i w wyniku alergii.
Używając po sobie tonik, serum i krem nie niwelujemy działania poprzedniego. Tonik przywraca skórze odpowiednie Ph, serum dostarcza skórze składniki czynne w dużym stężeniu a nałożenie kremu na serum pozwoli dłużej utrzymać nawilżenie skóry i da skórze uczucie komfortu.
Jak się nie ma problemów ze skóra to po co w wieku 12-u lat nakładać maseczki na twarz? W tym wieku wystarczy stosowanie kremów nawilżających jak skóra jest sucha.
Przesuszenia nie mogą być niwelowane częstym peelingiem. Delikatny krem nawilżający może być lepszym rozwiązaniem a delikatny peeling proponuje stosować tylko raz w tygodniu.
Przy skórze wrażliwej stosowanie peelingów może wywołać zaczerwienienie i podrażnienie. Należy też szczególnie ostrożnie dobierać rodzaj maseczki. Powinny one zawierać składniki kojące, nawilżające i być przeznaczone do skóry wrażliwej.
Mężczyźni ze skórą wrażliwą powinni obok kremu do golenia stosować również środki myjące i kremy przeznaczone do skóry wrażliwej.
Skórę wrażliwą należy oczyszczać delikatnymi preparatami takimi jak mleczko do demakijażu lub płynem micelarnym a następnie zaaplikować krem do skóry wrażliwej.
Zaleca się stosowanie peelingów nie częściej niż raz w tygodniu. Przy skórze wrażliwej zalecane jest stosowanie peelingów drobnoziarnistych, typu peel-of lub peelingów enzymatycznych.
Mgiełki do twarzy podczas upału dają ukojenie ale należy po aplikacji skórę delikatnie osuszyć. Woda pozostawiona na skórze powoduje jej wysuszenie.
Jest wiele preparatów kierowanych do skóry wrażliwej : Mleczko do demakijażu PRO- TOLERANCE, płyn micelarny MIXA. Oba preparaty mają minimalistyczną formułę i substancje nawilżające.
Mając skórę wrażliwą podrażnić możemy się wieloma powszechnie dodawanymi do kosmetyków substancjami tj. Witamina C, hydroksykwasy czy retinol. Przyczyną podrażnień mogą być także dodatki zapachowe i koloryzujące, konserwanty, niektóre kwasy tłuszczowe.
Skóra delikatna i łojotokowa wymaga preparatów bez alkoholu, o neutralnym Ph, z substancjami przeciwzapalnymi i ograniczającymi wydzielanie łoju. Takimi preparatami są między innymi, żel myjący bez mydła przeciw niedoskonałościom i oczyszczający tonik przeciw niedoskonałościom
Kremy typu BB są lekkimi podkładami o właściwościach pielęgnacyjnych, których celem jest niwelowanie drobnych niedoskonałości. Kremy CC dedykowane są skórze wrażliwej, trądzikowej, bardziej problematycznej. Kremy CC maja właściwości pielęgnacyjne ale są bardziej zbliżone do podkładu.
Na noc możemy stosować kremy o bogatszej konsystencji. Dla skóry wrażliwej, podrażnionej odpowiedni może być kojący krem nawilżający bogaty.
Przy skórze wrażliwej należy unikać peelingów gruboziarnistych. Optymalnie jest stosować raz w tygodniu peeling typu peel-off, który przypomina maseczkę, odblokowuje pory i usuwa martwe komórki. Jeżeli stosujemy peeling ziarnisty to szukamy jak najdrobniejszego lub szukamy peelingu enzymatycznego
Płyny micelarne służą do oczyszczania skóry. Mają formułę miceli,dzięki której wychwytywane są zanieczyszczenia. Tonik można zastosować po demakijażu płynem micelarnym aby przygotować skórę do nałożenia kremu. Do skóry wrażliwej mogą być stosowane oba produkty.
Tak reaktywna i wymagająca jest skóra wrażliwa, nie toleruje większości kosmetyków. Proponuję sprawdzać składy kosmetyków przed zakupem. Proponuję kupować kosmetyki z minimalistycznym składem i posiadające składniki łagodzące podrażnienia.
Skórę wrażliwą można myć dwa razy dziennie emolientem bez mydła.
Bardzo często skóra wrażliwa drażni się kosmetykami dlatego należy je starannie dobierać. Proponuję wypróbować serie do skóry nadwrażliwej ze starannie i minimalistycznie dobranymi składnikami.
Skórę nawilżamy w zależności od stopnia suchości . Prawidłowa skóra, nie wykazująca oznak przesuszenia, szczególnie w czasie upałów, nie wymaga aplikacji żadnych preparatów.
W kosmetykach dedykowanych do skóry wrażliwej powinniśmy unikać substancji drażniących jak witamina C, hydroksykwasy,retinol, substancji dających często alergie kontaktowe ( zapachy, olej arachidowy, białka owsa...)Przyczyną podrażnienia może być także alkohol.
Zaskórniki są wykwitami trądzikowymi, które leczy się i zapobiega powstawaniu nowym wykwitom lekami z grupy retinoidów. Proponuję udać się do dermatologa. Na mniej nasilone wykwity można aplikować dermokosmetyki do skóry trądzikowej.
Ochrona przed słońcem jest ważnym elementem prewencji trądziku ponieważ rogowacenie ujść gruczołów łojowych nasila trądzik. Należy stosować lekkie kremy niekomedogenne ale o dużym SPF.
Przy tłustej skórze i zmianach na czole mogę tylko podejrzewać , że pisze pani/pan o zaskórnikach. Niezbędne jest zobaczenie zmian u dermatologa celem przepisania odpowiedniej terapii.
Skóra z bliznami, przebarwiona i łojotokiem może kwalifikować się do zabiegów złuszczających. Rodzaj zabiegu dobiera się w zależności od nasilenia wykwitów.
Z problemem skóry łojotokowej z zaskórnikami, której stan nie poprawia się po kosmetykach, należy zwrócić się do dermatologa.
Do pielęgnacji skóry tłustej z tendencją do łojotoku dedykowana jest linia kosmetyków przeciw niedoskonałościami z preparatami do oczyszczania i nawilżania skóry.
W pielęgnacji skóry trądzikowej przydatne są obie linie : produkty do skóry trądzikowej i preparaty nawilżające, które będą niwelowały przesuszenie.
Przy skórze mieszanej z trądzikiem proponuję stosować na okolice z trądzikiem leki na trądzik .a nie kosmetyki. Leki przeciwtrądzikowe często wysuszają skórę i wtedy bardzo przydatne są kremy nawilżające. Jeżeli zmiany są bardzo mało nasilone to na okolice łojotokowe można stosować linię dla skóry z niedoskonałościami a na całą skórę nawilżanie.
Wiele osób ma skórę mieszaną. Odpowiednie są kosmetyki o lekkiej konsystencji na okolicę T twarzy np. Lekki krem nawilżający przeciw błyszczeniu MIXA, na okolice policzków, gdzie najczęściej bywają rozszerzone naczynia można stosować krem łagodzący CC SPF 15przeciw zaczerwienieniom.
Pielęgnacja poranna , ochrona przciwsłoneczna i pielęgnacja wieczorna jest wystarczająca.
Skóra, na której często występują zaczerwienienia jest skórą wymagającą- wrażliwą. Należy przede wszystkim unikać nadmiaru kosmetyków a przed zakupem sprawdzić skład preparatu. Najlepiej zdecydować się na jedną linię firmy przeznaczoną do skóry wrażliwej.
Zaczerwienienia na twarzy występujące pod wpływem zmian temperatury mogą być objawem trądziku różowatego. Proponuje udać się do dermatologa.
Do skóry naczynkowej proponuję wypróbować BB krem łagodzący przeciw zaczerwienieniom. Latem może on zastąpić tradycyjny podkład
Zapalenie mieszków włosowych jest chorobą wywołana wnikaniem drobnoustrojów w ujście mieszka włosowego. Jeżeli jest ono niewielkiego stopnia pomogą środki dezynfekcyjne lecz przy nasilonych i długo trwających objawach wymagane może być zastosowanie antybiotyku i omówienie z lekarzem potencjalnych przyczyn aby móc unikać ponownych infekcji.
Bardzo ważne jest chronienie plam bielaczych przed oparzeniem słonecznym odpowiednim kremem z wysokim SPF. Zalecam swoim pacjentom krem z wysokim filtrem na całą skórę , narażoną na promieniowanie słoneczne aby zmniejszyć kontrast po opaleniu skóry zdrowej.
Bez wątpienia jedzenie wpływa na stan skóry. Sztandarową jednostką dermatologiczną ze skórą wrażliwą , w której obserwuje się nasilenie zmian po jedzeniu potraw pikantnych, gorących i piciu alkoholu jest trądzik różowaty. Innym schorzeniem dermatologicznym, w którym zaobserwowano nasilenie wykwitów po spożywaniu dużych ilości mleka jest trądzik.
Używając po sobie tonik, serum i krem nie niwelujemy działania poprzedniego. Tonik przywraca skórze odpowiednie Ph, serum dostarcza skórze składniki czynne w dużym stężeniu a nałożenie kremu na serum pozwoli dłużej utrzymać nawilżenie skóry i da skórze uczucie komfortu.
Jak się nie ma problemów ze skóra to po co w wieku 12-u lat nakładać maseczki na twarz? W tym wieku wystarczy stosowanie kremów nawilżających jak skóra jest sucha.
Ze względów higienicznych twarz lepiej wycierać innym ręcznikiem niż np. stopy. Ręcznik papierowy jest dobrym rozwiązaniem.
Latem skóra mniej się przesusza niż zimą. Zalecane jest więc stosowanie lekkich kremów. Do skóry wrażliwej odpowiedni więc może być krem PRO- TOLERANCE lekki.
Cienie pod oczami i widoczne naczynia w tej okolicy spowodowane są cienkością skóry, która zmniejsza się z wiekiem. Liczne powierzchowne drobne naczynia przy cienkiej skórze mogą dawać sine zabarwienie tej części twarzy. Zabarwienie to może być uwarunkowane genetycznie, może nasilać się pod wpływem palenia papierosów, stresu, po spożywaniu niektórych leków, przy niewysypianiu i w wyniku alergii.
Najczęstszymi wykwitami na skórze pojawiającymi się po spoceniu są potówki. Aby ograniczyć ich powstawanie powinniśmy unikać maści, tłustych kremów, nosić przewiewną odzież z naturalnych włókien nie przylegająca do skóry. Miejsca szczególnie narażone na spocenie osuszać talkiem lub zasypką.
Wypryski na tle hormonalnym należy leczyć i zapobiegać powstawaniu nowym zmianom. To nie jest problem do radzenia sobie lecz zadanie dla dobrego dermatologa.
Zaskórniki potocznie nazywane wągrami są objawem trądziku. Domowe sposoby są bardzo często nieskuteczne. Zabiegi kosmetyczne usuną tylko istniejące wykwity i będą miały efekt czasowy. Skuteczna jest terapia lekami przeciwzaskórnikowymi u dermatologa.
Na przebarwienia potrądzikowe dobrze działa niekoniecznie domowy lecz skuteczniejszy sposób- aplikacja kwasu azeleinowego.
Postępowanie przy bliznach potrądzikowych jest uzależnione od rodzaju blizn ( wypukłe, wklęsłe, z przebarwieniami...) Jeżeli są to zmiany, którym towarzyszą przebarwienia to przede wszystkim należy stosować ochronę przeciwsłoneczną aby przebarwienia się nie nasiliły i leki rozjaśniające np. kwas azelainowy.
Na niewielkie zmiany potrądzikowe pomocne mogą być kremy z AHA, BHA, LHA stosowane na noc
Problemy ze skórą, które Pani opisuje są typowe dla skóry wrażliwej. Taka skóra może być podrażniona po myciu wodą, wpływają na nią warunki atmosferyczne , hormony , stres, kosmetyki, dieta... Proponuję stosować do mycia twarzy płyny micelarne i znaleźć linię kosmetyków o minimalistycznym składzie i przeznaczonych do skóry nadwrażliwej.
Skóra atopowa wymaga stosowania preparatów odbudowujących barierę naskórkową. Podstawą pielęgnacji jest krótka kąpiel z łagodnymi środkami myjącymi i po myciu aplikacja kosmetyku dostosowanego do stopnia suchości skóry i pory roku. Latem zalecam lekkie preparaty o konsystencji emulsji lub balsamu np. MIXA emulsja łagodząca ATOPIANCE
Skóra atopowa wymaga stosowania preparatów odbudowujących barierę naskórkową. Podstawą pielęgnacji jest krótka kąpiel z łagodnymi środkami myjącymi i po myciu aplikacja kosmetyku dostosowanego do stopnia suchości skóry i pory roku. Latem zalecam lekkie preparaty o konsystencji emulsji lub balsamu np. MIXA emulsja łagodząca ATOPIANCE
Przy skórze problematycznej a taka jest skóra w AZS proponuje zamienić tradycyjny podkład na BB krem łagodzący. Zawiera on substancje łagodzące i Cold Cream dający uczucie chłodzenia.
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą , w której jako jedną z głównych z przyczyn wymienia się defekt bariery naskórkowej. Podstawą terapii jest stosowanie kosmetyków uszczelniających tę barierę. Jeżeli kremy nawilżające nie radzą sobie należy stosować kremy tłuste a okresowo maści.
Dla skóry wrażliwej z tendencją łojotokową zalecane są lekkie kremy nawilżające np. MIXA przeciw błyszczeniu.
Najczęstszymi wykwitami na skórze pojawiającymi się po spoceniu są potówki. Aby ograniczyć ich powstawanie powinniśmy unikać maści, tłustych kremów, nosić przewiewną odzież z naturalnych włókien nie przylegająca do skóry. Miejsca szczególnie narażone na spocenie osuszać talkiem lub zasypką.
Suche skórki na twarzy po kontakcie w wodą mogą a być wynikiem podrażnienia wodą. Proponuje oczyszczać skórę płynami micelarnymi lub mleczkiem kosmetycznym a później tonikiem.
Intensywne przesuszenia po stosowaniu podkładu mogą być spowodowane źle dobranym podkładem.
Zaczerwienie wokół ust może być spowodowane wieloma czynnikami np. pocieraniem, oblizywaniem, stosowaniem leków w aerosolu... i w końcu zmianami łojotokowymi. Należy udać się do dermatologa, który określi charakter zmian.
Na stopień suchości skóry mają wpływ zarówno warunki środowiskowe jak i czynniki wewnętrzne, genetyczne... Proponuję udać się do dermatologa , który wykluczy potencjalne czynniki chorobowe i dobierze dobrze nawilżające preparaty.
Jeżeli problem przesuszania się skóry nie ustępuje pomimo stosowania wielu kremów nawilżających należy udać się do dermatologa, który pomoże znaleźć przyczynę tej suchości i pomoże dobrać krem.
Przesuszenia nie mogą być niwelowane częstym peelingiem. Delikatny krem nawilżający może być lepszym rozwiązaniem a delikatny peeling proponuje stosować tylko raz w tygodniu.
Skóra sucha i okresowo przesuszona wymaga codziennej pielęgnacji balsamami przy niewielkiej suchości, kremami przy większej a okresowo nawet maściami. Proponuje z tak problematyczną skórą udać się do dermatologa, który dobierze odpowiednie preparaty.
Złuszczanie na twarzy może być wynikiem znacznej suchości skóry. Rozwiązaniem problemu może być stosowanie kremów, które zawierają w składzie glicerynę, która wiąże wodę w skórze i masło karite zapobiegające ucieczce wody ze skóry. Takie składniki ma bogaty krem nawilżajacy.
Złuszczenie w okolicy brwi i nosa może być objawem zapalenia łojotokowego. Proponuje szukać preparatów kosmetycznych przeznaczonych do skóry łojotokowej.
Produkty do skóry wrażliwej zawierają w składzie substancje wiążące wodę i składniki zapobiegające jej ucieczce ze skóry, kojące podrażnienia podrażnienia, pozbawione są mieszanki perfumowej i alkoholu aby minimalizować alergizację. Dzięki takiej formule po zastosowaniu gamy do skóry wrażliwej efekt nawilżenia i wygładzenia , zwiększenia elastyczności widoczny może być dosłownie z dnia na dzień.
Produkty w gamie do skóry wrażliwej MIXA są całkowicie bezpieczne dla skóry.
Przy skórze wrażliwej stosowanie peelingów może wywołać zaczerwienienie i podrażnienie. Należy też szczególnie ostrożnie dobierać rodzaj maseczki. Powinny one zawierać składniki kojące, nawilżające i być przeznaczone do skóry wrażliwej.
Mężczyźni ze skórą wrażliwą powinni obok kremu do golenia stosować również środki myjące i kremy przeznaczone do skóry wrażliwej.
Skórę wrażliwą należy oczyszczać delikatnymi preparatami takimi jak mleczko do demakijażu lub płynem micelarnym a następnie zaaplikować krem do skóry wrażliwej.
Z peelingów ziarnistych dla skóry wrażliwej wybieramy te, które maja najmniejsze ziarenka. Taki peeling nie będzie podrażniał skóry, delikatnie złuszczy wierzchnie warstwy naskórka i usunie martwe komórki. Obok klasycznych peelingów do skóry wrażliwej możemy stosować peelingi typu peel-off lub peelingi enzymatyczne.
Zaleca się stosowanie peelingów nie częściej niż raz w tygodniu. Przy skórze wrażliwej zalecane jest stosowanie peelingów drobnoziarnistych, typu peel-of lub peelingów enzymatycznych.
Hydrolaty nie usuną dokładnie makijażu więc można jest stosować po demakijażu np. mleczkiem lub dwufazowym płynem do demakijażu.
Mgiełki do twarzy podczas upału dają ukojenie ale należy po aplikacji skórę delikatnie osuszyć. Woda pozostawiona na skórze powoduje jej wysuszenie.
Jest wiele preparatów kierowanych do skóry wrażliwej : Mleczko do demakijażu PRO- TOLERANCE, płyn micelarny MIXA. Oba preparaty mają minimalistyczną formułę i substancje nawilżające.
Przy skłonności do występowania potówek unikamy maści, olejków, tłustych kremów. Jeżeli skóra jest sucha odpowiednie są balsamy i emulsje.
Stosowanie delikatnych i lekkich preparatów zawierających cynk i substancje matujące do oczyszczania skóry ( żel myjący i tonik przeciw niedoskonałościom ) i lekkie kremy lub żele nawilżające ( kojący żel -serum lub gęściejszy ale matujący krem 2 w 1 przeciw niedoskonałościom ).
Skóra tłusta i wrażliwa w strefie T twarzy wymaga do oczyszczania delikatnych preparatów zawierających substancje przeciwzapalne i ograniczające wydzielanie łoju ( np. żel myjący bez mydła lub tonik bez alkoholu przeciw niedoskonałościom ). Do nawilżania w upalne dni pomocny może być minimalistyczny nie powodujący okluzji kojący żel -serum lub krem 2 w 1 przeciw niedoskonałościom.
Mając skórę wrażliwą podrażnić możemy się wieloma powszechnie dodawanymi do kosmetyków substancjami tj. Witamina C, hydroksykwasy czy retinol. Przyczyną podrażnień mogą być także dodatki zapachowe i koloryzujące, konserwanty, niektóre kwasy tłuszczowe.
Skóra delikatna i łojotokowa wymaga preparatów bez alkoholu, o neutralnym Ph, z substancjami przeciwzapalnymi i ograniczającymi wydzielanie łoju. Takimi preparatami są między innymi, żel myjący bez mydła przeciw niedoskonałościom i oczyszczający tonik przeciw niedoskonałościom
Kremy typu BB są lekkimi podkładami o właściwościach pielęgnacyjnych, których celem jest niwelowanie drobnych niedoskonałości. Kremy CC dedykowane są skórze wrażliwej, trądzikowej, bardziej problematycznej. Kremy CC maja właściwości pielęgnacyjne ale są bardziej zbliżone do podkładu.
Na noc możemy stosować kremy o bogatszej konsystencji. Dla skóry wrażliwej, podrażnionej odpowiedni może być kojący krem nawilżający bogaty.
Przy skórze wrażliwej należy unikać peelingów gruboziarnistych. Optymalnie jest stosować raz w tygodniu peeling typu peel-off, który przypomina maseczkę, odblokowuje pory i usuwa martwe komórki. Jeżeli stosujemy peeling ziarnisty to szukamy jak najdrobniejszego lub szukamy peelingu enzymatycznego
Przy cerze wrażliwej skłonnej do trądziku stosowanie olejków może działać komedogennie. Proponuję do zmywania makijażu używać linię przeciw niedoskonałościom do skóry wrażliwej. Jest wiele produktów oczyszyszczających: żel myjący, tonik, mleczko i płyn micelarny zawierających cynk i nie zatykających porów.
Skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wymagająca i drażni się wieloma kosmetykami. Linia minimalistyczna do skóry nadwrażliwej z kosmetykami do oczyszczania i nawilżania może sprostać tym wymaganiom. Odpowiednie mogą być też kosmetyki z linii przeciw zaczerwienieniom
Płyny micelarne służą do oczyszczania skóry. Mają formułę miceli,dzięki której wychwytywane są zanieczyszczenia. Tonik można zastosować po demakijażu płynem micelarnym aby przygotować skórę do nałożenia kremu. Do skóry wrażliwej mogą być stosowane oba produkty.
Do skóry wrażliwej i łojotokowej odpowiednie są delikatne produkty ze składnikami przeciwzapalnymi. Do delikatnego oczyszczania twarzy w linii przeciw niedoskonałościom jest żel oczyszczający, płyn micelarny i mleczko. W tej gamie jest również tonik i krem.
Tak reaktywna i wymagająca jest skóra wrażliwa, nie toleruje większości kosmetyków. Proponuję sprawdzać składy kosmetyków przed zakupem. Proponuję kupować kosmetyki z minimalistycznym składem i posiadające składniki łagodzące podrażnienia.
Dimeticone jest składnikiem poprawiającym właściwości sensoryczne kosmetyku. Jest całkowicie bezpieczny, ogranicza ucieczkę wody z naskórka i w tym kontekście ma dobry wpływ na skórę wrażliwą.
Naturalne produkty również mogą wywoływać alergie kontaktowe i podrażniać skórę. Częste alergeny kontaktowe pochodzenia roślinnego to olej arachidowy, białka owsa czy lanolina.
Skórę wrażliwą można myć dwa razy dziennie emolientem bez mydła.
Skórę wrażliwa wokół oczu najlepiej oczyszczać delikatnie, bez zbytniego pocierania preparatami dedykowanymi do tej partii twarzy np. dwufazowym płynem do demakijażu z ekstaktem z róży lub płynem micelarnym do skóry zaczerwienionej z alantoiną. Po oczyszczeniu należy zastosować krem np. bogaty krem nawilżający z masłem karite i gliceryną.
Bardzo często skóra wrażliwa drażni się kosmetykami dlatego należy je starannie dobierać. Proponuję wypróbować serie do skóry nadwrażliwej ze starannie i minimalistycznie dobranymi składnikami.
Skóra wrażliwa z tendencją do łojotoku jest wymagająca. Linia do skóry z niedoskonałościami z kosmetykami do mycia i kremem z cynkiem jest niekomedogenna i nie posiadają składników drażniących.
Kiedy okolica T podrażnia się po demakijażu należy zmienić preparaty oczyszczające. Delikatny płyn micelarny do skóry zaczerwienionej z alantoiną może być dobrym wyborem. Jeżeli to nie pomoże, należy udać się do dermatologa.
Trądzik należy przede wszystkim leczyć a w drugiej kolejności pielęgnować. Po samej pielęgnacji wykwity trądzikowe nie znikną. Proponuję udać się do dermatologa. Ze swoimi pacjentami omawiam zarówno leczenie jak i pielęgnację skóry.
Skóra trądzikowa w czasie upałów wymaga nawilżania i unikania kremów tłustych i komedogennych a przed ekspozycją na słońce należy zastosować krem z filtrem.
Skórę nawilżamy w zależności od stopnia suchości . Prawidłowa skóra, nie wykazująca oznak przesuszenia, szczególnie w czasie upałów, nie wymaga aplikacji żadnych preparatów.
W kosmetykach dedykowanych do skóry wrażliwej powinniśmy unikać substancji drażniących jak witamina C, hydroksykwasy,retinol, substancji dających często alergie kontaktowe ( zapachy, olej arachidowy, białka owsa...)Przyczyną podrażnienia może być także alkohol.
Złuszczenie w okolicy brwi i nosa może być objawem zapalenia łojotokowego. Proponuje szukać preparatów kosmetycznych przeznaczonych do skóry łojotokowej.
Olejki eteryczne są mieszaniną wielu związków chemicznych, które mogą mieć bardzo dobry wpływ na skórę np. antyseptyczny, przeciwutleniający...,jednakże często wywołują też podrażnienia i uczulenia. Dlatego też , mając skórę wrażliwą trzeba być bardzo ostrożnym wybierając kosmetyk z dodatkiem olejków.
Poprawa po stosowaniu odpowiednich kosmetyków jeżeli poprzednie drażniły skórę jest widoczna z dnia na dzień. Brak zaczerwienień i odpowiednie nawilżenie to efekty, których powinniśmy się spodziewać po odpowiednich kosmetykach do skóry wrażliwej.
Aloes u osób ze skórą wrażliwą może wywoływać zarówno podrażnienia pod postacią zaczerwienienia i pieczenia a u osób uczulonych na rośliny z grupy Liliaceae nawet reakcje alergiczne.
Problemy ze skórą, które Pani opisuje są typowe dla skóry wrażliwej. Taka skóra może być podrażniona po myciu wodą, wpływają na nią warunki atmosferyczne , hormony , stres, kosmetyki, dieta... Proponuję stosować do mycia twarzy płyny micelarne i znaleźć linię kosmetyków o minimalistycznym składzie i przeznaczonych do skóry nadwrażliwej.
Skórę wrażliwą należy delikatnie oczyszczać kosmetykami przeznaczonymi do skóry wrażliwej. Często skóra taka drażni się nawet wodą i wtedy pomocne mogą być płyny micelarne, które dzięki formule miceli dokładnie zmywają zanieczyszczenia. W zależności od rodzaju skóry i pory roku, po oczyszczeniu aplikujemy krem lekki bądź bogatszy.
Dla skóry wrażliwej z tendencją łojotokową zalecane są lekkie kremy nawilżające np. MIXA przeciw błyszczeniu.
Produkty do skóry wrażliwej zawierają składniki wiążące wodę tzw. humektanty i dzięki temu dobrze nawilżają skórę co jest pożądane przy leczeniu trądziku ponieważ leki przeciwtrądzikowe wysuszają skórę. Kosmetyki te nawilżają skórę nie działając komedogennie.
W czasie upałów należy unikać tłustych kremów. Przemywanie skóry tonikiem i stosowanie matującego kremu nawilżającego 2 w 1 przeciw niedoskonałościom może pomóc zmatowić skórę.
Są różne rodzaje blizn potrądzikowych i różne postępowanie celem ich ograniczenia. Proponuję udać się do dermatologa a nie liczyć na efekt śluzu ślimaka.
Skórę z ropnymi zmianami trzeba leczyć a w drugiej kolejności pielęgnować. Koniecznie proszę udać się do dermatologa ponieważ nawet przy najlepszej pielęgnacji bez leczenia zmiany ropne nie ustąpią.
Proszę wypróbować krem nawilżający 2 w 1 przeciw niedoskonałościom MIXA.
Acne tarda jest chorobą, która coraz częściej pojawia się u kobiet. Proponuję udać się do dermatologa ponieważ to nie jest problem, z którym można się zmierzyć bez doświadczenia lekarza dermatologa i leków.
Rumień związany ze zmianami temperatury, z dietą , słońcem lub spożyciem alkoholu jest jednym z głównych objawów skóry wrażliwej. Aby nie nasilać zmian, przede wszystkim zaleca się unikania wszystkich czynników wywołujących występowanie rumienia.
Zaczerwienienia w strefie T twarzy mogą być wynikiem podrażnienia lub zaostrzenia zmian łojotokowych. Podrażnienie może być wywołane nieodpowiednimi kosmetykami. Proponuję zastosować kosmetyki nawilżające do skóry wrażliwej, bo taką jest skóra łojotokowa a jeżeli to nie pomoże, konieczna może być wizyta u dermatologa.
Przy skórze wrażliwej, trądzikowej i naczynkowej z zabiegów oczyszczających i złuszczających zalecane jest okresowe stosowanie peelingów typu peel– off ( maseczki) , peelingów enzymatycznych lub drobnoziarnistych, peelingi z kwasem migdałowym..... Bardzo ważne jest aby unikać przy skórze naczynkowej wszelkich peelingów gruboziarnistych.
Bardzo ważne przy przebarwieniach po zmianach trądzikowych jest zapobieganie nasileniu zmian poprzez stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Preparaty zawierające kwas azaleinowy będą rozjaśniały przebarwienia i leczyły obecne zmiany i zapobiegały nowym zmianom trądzikowym.
Zaskórniki są wykwitami trądzikowymi, które leczy się i zapobiega powstawaniu nowym wykwitom lekami z grupy retinoidów. Proponuję udać się do dermatologa. Na mniej nasilone wykwity można aplikować dermokosmetyki do skóry trądzikowej.
Produkty do skóry wrażliwej zawierają składniki wiążące wodę tzw. humektanty i dzięki temu dobrze nawilżają skórę co jest pożądane przy leczeniu trądziku ponieważ leki przeciwtrądzikowe wysuszają skórę. Kosmetyki te nawilżają skórę nie działając komedogennie.
Najlepiej stosować na policzki krem łagodzący CC SPF 15 a na strefę T lekki krem nawilżający przeciw błyszczeniu.
Należy przede wszystkim chronić skórę przed słońcem celem zahamowania pojawiania się nowych przebarwień a na istniejące zmiany można stosować kwas azaleinowy. Na okolicę twarzy z rozszerzonymi porami proponuję wykonywanie maseczek ściągających..
Proponuję udać się do dermatologa, który w zależności od rodzaju wykwitów da odpowiednie leczenie. Inne jest postępowanie w przypadku zapalenia mieszków włosowych a inne przy zmianach trądzikowych...
W czasie upałów należy unikać tłustych kremów. Przemywanie skóry tonikiem i stosowanie matującego kremu nawilżającego 2 w 1 przeciw niedoskonałościom może pomóc zmatowić skórę.
Są różne rodzaje blizn potrądzikowych i różne postępowanie celem ich ograniczenia. Proponuję udać się do dermatologa a nie liczyć na efekt śluzu ślimaka.
Efekt „kaszki”może być spowodowany rogowaceniem przymieszkowym, zmianami trądzikowymi, zmianami kontaktowymi...Proponuję udać się do dermatologa ponieważ preparaty nawilżające nie usuną żadnej z tych dolegliwości.
Skórę z ropnymi zmianami trzeba leczyć a w drugiej kolejności pielęgnować. Koniecznie proszę udać się do dermatologa ponieważ nawet przy najlepszej pielęgnacji bez leczenia zmiany ropne nie ustąpią.
Proszę wypróbować krem nawilżający 2 w 1 przeciw niedoskonałościom MIXA.
Ochrona przed słońcem jest ważnym elementem prewencji trądziku ponieważ rogowacenie ujść gruczołów łojowych nasila trądzik. Należy stosować lekkie kremy niekomedogenne ale o dużym SPF.
Acne tarda jest chorobą, która coraz częściej pojawia się u kobiet. Proponuję udać się do dermatologa ponieważ to nie jest problem, z którym można się zmierzyć bez doświadczenia lekarza dermatologa i leków.
Wypryski na tle hormonalnym należy leczyć i zapobiegać powstawaniu nowym zmianom. To nie jest problem do radzenia sobie lecz zadanie dla dobrego dermatologa.
Kosmetyki MIXA nie maja składników odbarwiających skórę.
W pielęgnacji skóry mieszanej należy unikać tłustych preparatów więc odpowiedniejsze jest nawilżanie skóry.
Z domowych sposobów można próbować peelingi drobnoziarniste, typu peel-off lub enzymatyczne, kremy z AHA, maseczki z glinką... W nasileniu zmian proponuje wizytę u dermatologa, który ma wiedzę i narzędzia w postaci leków.
Zaskórniki potocznie nazywane wągrami są objawem trądziku. Domowe sposoby są bardzo często nieskuteczne. Zabiegi kosmetyczne usuną tylko istniejące wykwity i będą miały efekt czasowy. Skuteczna jest terapia lekami przeciwzaskórnikowymi u dermatologa.
Przy tłustej skórze i zmianach na czole mogę tylko podejrzewać , że pisze pani/pan o zaskórnikach. Niezbędne jest zobaczenie zmian u dermatologa celem przepisania odpowiedniej terapii.
Okolica czoła i okolice brwi należą do tzw. okolic łojotokowych. Najczęściej nie jest to wina żadnych produktów spożywczych. W tych lokalizacjach może występować trądzik i zmiany o charakterze zapalenia łojotokowego.
Na przebarwienia potrądzikowe dobrze działa niekoniecznie domowy lecz skuteczniejszy sposób- aplikacja kwasu azeleinowego.
Zmiany głębokie nie ustąpią domowymi sposobami. Proponuje wizytę u dermatologa.
Żeby wyleczyć trądzik trzeba stosować leki, a te w zależności od rodzaju wykwitów przepisuje dermatolog. Na występowanie trądziku ma wpływ wiele czynników: wytwarzanie łoju, aktywność hormonów, bakterie, czynniki genetyczne...
Skóra z bliznami, przebarwiona i łojotokiem może kwalifikować się do zabiegów złuszczających. Rodzaj zabiegu dobiera się w zależności od nasilenia wykwitów.
Aby dobrać odpowiednie kosmetyki do skóry problematycznej należy najpierw zastanowić się na czym polega problem i wybrać kosmetyki w zależności od jego rodzaju.
Z problemem skóry łojotokowej z zaskórnikami, której stan nie poprawia się po kosmetykach, należy zwrócić się do dermatologa.
Do pielęgnacji skóry tłustej z tendencją do łojotoku dedykowana jest linia kosmetyków przeciw niedoskonałościami z preparatami do oczyszczania i nawilżania skóry.
Wybierając kosmetyki przy cerze problematycznej powinniśmy kierować się rodzajem problemu jaki stwarza nam nasza skóra. Jeżeli głównym problemem jest zaczerwienianie się po kosmetykach należy wybierać linie kosmetyków kierowanych do skóry wrażliwej, jeżeli problemem są rozszerzone pory skóry, linię do skóry z niedoskonałościami.
Postępowanie przy bliznach potrądzikowych jest uzależnione od rodzaju blizn ( wypukłe, wklęsłe, z przebarwieniami...) Jeżeli są to zmiany, którym towarzyszą przebarwienia to przede wszystkim należy stosować ochronę przeciwsłoneczną aby przebarwienia się nie nasiliły i leki rozjaśniające np. kwas azelainowy.
Przetłuszczanie się skóry jest wynikiem czynników: genetycznych, środowiskowych, wewnętrznych i zewnętrznych.
W pielęgnacji skóry trądzikowej przydatne są obie linie : produkty do skóry trądzikowej i preparaty nawilżające, które będą niwelowały przesuszenie.
Przy skórze mieszanej z trądzikiem proponuję stosować na okolice z trądzikiem leki na trądzik .a nie kosmetyki. Leki przeciwtrądzikowe często wysuszają skórę i wtedy bardzo przydatne są kremy nawilżające. Jeżeli zmiany są bardzo mało nasilone to na okolice łojotokowe można stosować linię dla skóry z niedoskonałościami a na całą skórę nawilżanie.
w pielęgnacji skóry z nadmiernym wydzielaniem łoju pomocne są kosmetyki z pochodnymi cynku i substancjami matującymi ( linia do skóry z niedoskonałościami). Zalecany jest też raz w tygodniu delikatny peeling, kosmetyki z AHA, BHA i LHA, unikanie kosmetyków komedogennych.
Przy skórze trądzikowej stosuje się liczne zabiegi z kwasami owocowymi. To dobry pomysł ale większość zabiegów powinno wykonywać się po okresie letnim więc proponuje poczekać do jesieni.
Broda leży w strefie T twarzy, w okolicy gdzie jest dużo gruczołów łojowych. Patogeneza trądziku jest wieloczynnikowa: wytwarzanie łoju przez gruczoły łojowe, nadmierna keratynizacja ujść gruczołów, kolonizacja Propionibacterium acnes... Występujące głębokie zmiany zapalne w dole twarzy związane bywają z okresową aktywnością hormonów androgenowych.
Jeżeli jest Pani po nieskutecznej antybiotykoterapii ogólnej i leczeniu zewnętrznym to nie jest to stadium trądziku, w którym dieta, zabiegi kosmetyczne czy pielęgnacja będą miały znaczący efekt. Proponuję poczytać o zaproponowanym leczeniu bo nie taki diabeł straszny...
Jeżeli była stosowana antybiotykoterapia zewnętrzna i nie odniosła skutku to następnym krokiem jest włączenie antybiotyku ogólnie w połączeniu z leczeniem zewnętrznym lekami innej grupy. Po nieskutecznej antybiotykoterapii ogólnej skuteczny może być retinoid podany ogólnie.
Przy pojawianiu się zmian na twarzy stosuje się postępowanie w zależności od rodzaju wykwitów. Inne jest postępowanie gdy tymi wypryskami są krosty, inne gdy grudki, a jeszcze inne gdy zaskórniki. Dlatego też najlepiej będzie jak te „ wypryski „ zobaczy dermatolog.
Jeżeli zmiany po wykwitach trądzikowych są nadal czerwone to są zapalne i wymagają leczenia . Konieczne zapewne są leki więc proponuje udać się po poradę do dermatologa, który zobaczy charakter wykwitów.
Bolące, głębokie zmiany i zmiany podskórne mogą być wykwitami trądzikowymi o charakterze zapalnym. Takie zmiany wymagają leczenia u specjalisty . Przyczyna trądziku jest złożona: czynniki genetyczne, hormonalne, miejscowe...
Na niewielkie zmiany potrądzikowe pomocne mogą być kremy z AHA, BHA, LHA stosowane na noc
Skóra naczynkowa jest skórą bardzo wrażliwą. W trosce o jej kondycję należy przede wszystkim unikać czynników rozszerzających naczynia krwionośne. Latem należy chronić skórę przed słońcem, zimą przed mrozem, nie uczęszczać do sauny, unikać alkoholu... a na co dzień stosować produkty kosmetyczne delikatne i zawierające składniki kojące.
Krem wybieramy indywidualnie i nie ma najlepszego kremu dla wszystkich. Mixa oferuje bardzo dobry krem łagodzący CC SPF 15 zawierający niacynamid, kwiat arniki i cold cream dający wrażenie chłodu przy aplikacji
Produkty MIXA z linii HYALUROGRL są dedykowane dla skóry bardzo suchej. Mają w składzie kwas hialuronowy i glicerynę, które mają za zadanie tę wodę wiązać w skórze. Można je stosować przy rumieniu jeżeli jednocześnie skóra jest bardzo sucha.
Nie ma jednego najlepszego kremu na rumień ponieważ mogą być różne przyczyny zaczerwienia skóry. Jeżeli rumień wynika z podrażnienia odpowiedni jest krem CICA-CREME z panthenolem. Gdy przyczyną rumienia jest reaktywność naczyń pomocny może być krem łagodzący CC przeciw zaczerwienieniom.
Przyczyn zmian rumieniowych w okolicy nosa może być wiele: rozszerzone naczynia krwionośne, zmiany o charakterze łojotokowym, podrażnienie skóry wrażliwej... Proponuję udać się do dermatologa, który zdiagnozuje chorobę i zaleci odpowiednie postępowanie.
Wiele osób ma skórę mieszaną. Odpowiednie są kosmetyki o lekkiej konsystencji na okolicę T twarzy np. Lekki krem nawilżający przeciw błyszczeniu MIXA, na okolice policzków, gdzie najczęściej bywają rozszerzone naczynia można stosować krem łagodzący CC SPF 15przeciw zaczerwienieniom.
Zamykania naczynek nie wykonuje się w okresie letnim. Proszę wykonać zabieg na przełomie września i października.
Pielęgnacja poranna , ochrona przciwsłoneczna i pielęgnacja wieczorna jest wystarczająca.
„Pajączki” to potocznie nazwa teleangiektazji. Zapobiegać im możemy chroniąc skórę przed słońcem a zimą przed mrozem, unikając sauny, alkoholu... Jeżeli rozszerzone naczynia występują na nogach ogromne znaczenie ma umiarkowany wysiłek fizyczny, prawidłowa dieta pozwalająca na unikniecie nadwagi.
Przebarwienia powstają w miejscach eksponowanych na słońce więc jak się pojawią zapobiegamy ich nasileniu i pojawianiu się nowych przebarwień kremami z SPF 50. Pomocny może być kwas azeleinowy.
Przy skórze naczynkowej latem najważniejsza jest ochrona przeciwsłoneczna a nie konsystencja kremu, natomiast zimą ma znaczenie konsystencja. Skórę naczynkową chronimy przed mrozem tłustymi kremami.
Skóra, na której często występują zaczerwienienia jest skórą wymagającą- wrażliwą. Należy przede wszystkim unikać nadmiaru kosmetyków a przed zakupem sprawdzić skład preparatu. Najlepiej zdecydować się na jedną linię firmy przeznaczoną do skóry wrażliwej.
Zaczerwienienia na twarzy występujące pod wpływem zmian temperatury mogą być objawem trądziku różowatego. Proponuje udać się do dermatologa.
Zaczerwienienia na twarzy występujące pod wpływem zmian temperatury mogą być objawem trądziku różowatego. Proponuje udać się do dermatologa.
Podczas upałów szczególnie trzeba dbać o skórę naczynkową chroniąc ją kremami z filtrem o wysokim SPF.
Do skóry naczynkowej proponuję wypróbować BB krem łagodzący przeciw zaczerwienieniom. Latem może on zastąpić tradycyjny podkład
Do pielęgnacji skóry odwodnionej dostępne są specjalna linię z kwasem hialuronowym i gliceryną, które zatrzymują wodę w skórze. Skóra naczynkowa wymaga jednak dodatkowo ochrony przeciwsłonecznej o wysokim SPF czyli po nałożeniu kremu nawilżającego przed ekspozycją na słońce należy zaaplikować krem z filtrem.
Przy skórze tłustej w strefie T i naczynkowej na policzkach można na cała skórę zastosować delikatny krem nawilżający nie powodujący okluzji i lekko matujący np. lekki krem nawilżający przeciw błyszczeniu . Przed ekspozycja na słońce taka skóra wymaga jednak dodatkowo kremu z filtrem. Dobrym kompromisem może być krem łagodzący CC SPF 15.
Rumień związany ze zmianami temperatury, z dietą , słońcem lub spożyciem alkoholu jest jednym z głównych objawów skóry wrażliwej. Aby nie nasilać zmian, przede wszystkim zaleca się unikania wszystkich czynników wywołujących występowanie rumienia.
Przy skórze wrażliwej, trądzikowej i naczynkowej z zabiegów oczyszczających i złuszczających zalecane jest okresowe stosowanie peelingów typu peel– off ( maseczki) , peelingów enzymatycznych lub drobnoziarnistych, peelingi z kwasem migdałowym..... Bardzo ważne jest aby unikać przy skórze naczynkowej wszelkich peelingów gruboziarnistych.
Zaczerwienienia w strefie T twarzy mogą być wynikiem podrażnienia lub zaostrzenia zmian łojotokowych. Podrażnienie może być wywołane nieodpowiednimi kosmetykami. Proponuję zastosować kosmetyki nawilżające do skóry wrażliwej, bo taką jest skóra łojotokowa a jeżeli to nie pomoże, konieczna może być wizyta u dermatologa.
Latem skóra mniej się przesusza niż zimą. Zalecane jest więc stosowanie lekkich kremów. Do skóry wrażliwej odpowiedni więc może być krem PRO- TOLERANCE lekki.
Zaczerwienie wokół ust może być spowodowane wieloma czynnikami np. pocieraniem, oblizywaniem, stosowaniem leków w aerosolu... i w końcu zmianami łojotokowymi. Należy udać się do dermatologa, który określi charakter zmian.
Problemy ze skórą, które Pani opisuje są typowe dla skóry wrażliwej. Taka skóra może być podrażniona po myciu wodą, wpływają na nią warunki atmosferyczne , hormony , stres, kosmetyki, dieta... Proponuję stosować do mycia twarzy płyny micelarne i znaleźć linię kosmetyków o minimalistycznym składzie i przeznaczonych do skóry nadwrażliwej.
Najlepiej stosować na policzki krem łagodzący CC SPF 15 a na strefę T lekki krem nawilżający przeciw błyszczeniu.
Należy przede wszystkim chronić skórę przed słońcem celem zahamowania pojawiania się nowych przebarwień a na istniejące zmiany można stosować kwas azaleinowy. Na okolicę twarzy z rozszerzonymi porami proponuję wykonywanie maseczek ściągających..
Lato mamy szczególne i w takie upały pomocne mogą być żel-serum lub nieco gęściejszy krem intensywnie nawilżający .
Suche skórki na twarzy po kontakcie w wodą mogą a być wynikiem podrażnienia wodą. Proponuje oczyszczać skórę płynami micelarnymi lub mleczkiem kosmetycznym a później tonikiem.
Intensywne przesuszenia po stosowaniu podkładu mogą być spowodowane źle dobranym podkładem.
Na stopień suchości skóry mają wpływ zarówno warunki środowiskowe jak i czynniki wewnętrzne, genetyczne... Proponuję udać się do dermatologa , który wykluczy potencjalne czynniki chorobowe i dobierze dobrze nawilżające preparaty.
Jeżeli problem przesuszania się skóry nie ustępuje pomimo stosowania wielu kremów nawilżających należy udać się do dermatologa, który pomoże znaleźć przyczynę tej suchości i pomoże dobrać krem.
Skóra sucha i okresowo przesuszona wymaga codziennej pielęgnacji balsamami przy niewielkiej suchości, kremami przy większej a okresowo nawet maściami. Proponuje z tak problematyczną skórą udać się do dermatologa, który dobierze odpowiednie preparaty.
Złuszczanie na twarzy może być wynikiem znacznej suchości skóry. Rozwiązaniem problemu może być stosowanie kremów, które zawierają w składzie glicerynę, która wiąże wodę w skórze i masło karite zapobiegające ucieczce wody ze skóry. Takie składniki ma bogaty krem nawilżajacy.
Kiedy okolica T podrażnia się po demakijażu należy zmienić preparaty oczyszczające. Delikatny płyn micelarny do skóry zaczerwienionej z alantoiną może być dobrym wyborem. Jeżeli to nie pomoże, należy udać się do dermatologa.
Do pielęgnacji skóry odwodnionej dostępne są specjalna linię z kwasem hialuronowym i gliceryną, które zatrzymują wodę w skórze. Skóra naczynkowa wymaga jednak dodatkowo ochrony przeciwsłonecznej o wysokim SPF czyli po nałożeniu kremu nawilżającego przed ekspozycją na słońce należy zaaplikować krem z filtrem.
Brak wyników wyszukiwania.