Cynk jest niezbędny w trakcie procesów zachodzących w naszym ciele. Jest to jeden z mikroelementów, bez których nasz organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Właściwości cynku mają ogromne znaczenie dla kondycji naszej skóry. Działanie cynku pozwala nam zachować zdrowy i młody wygląd, ponieważ opóźnia proces starzenia się skóry. Ponadto jest to pierwiastek bardzo istotny w leczeniu trądziku. Dlatego właśnie jest on chętnie wykorzystywany w dermokosmetykach.
Jakie jest działanie i zastosowanie cynku?
Działanie cynku jest bardzo ważne dla naszej skóry, włosów i paznokci, a jego niedobór doprowadza do pogorszenia się ich kondycji. W rezultacie dochodzi m.in. do spowolnienia procesu gojenia się ran, które poniekąd mogą wynikać z nieleczonych zmian trądzikowych. Takie stany zapalne mogą być pierwszym objawem osłabienia naszego układu odpornościowego. Poprzez spadek poziomu przeciwciał często ulegamy infekcjom, dlatego powinniśmy pozwolić, aby działanie cynku wspomogło nasz organizm.
Cynk przyspiesza proces obumierania i tworzenia się nowych komórek skóry, dzięki czemu zapobiega zatkanym porom i tworzeniu się zaskórników. Działanie cynku dodatkowo stymuluje prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej – jej zaburzenie przyczynia się m.in. do powstawania na skórze nadmiaru sebum, co jest bezpośrednią przyczyną zmian trądzikowych. Możemy temu zapobiec, stosując odpowiednio dobrane preparaty dermokosmetyczne, które zawierają cynk.
Na co pomaga cynk?
Właściwości cynku sprawiają, że pozwala on na utrzymanie zdrowej skóry. Odpowiadają za to m.in. utleniacze, które neutralizują wolne rodniki, aby chronić nasze komórki. Umożliwia to szybką regenerację skóry uszkodzonej na skutek negatywnych działań promieni słonecznych. Pomóc może w tym Mixa Korygujący krem ochronny DD. Zawarte w nim filtr SPF 15 i cynk pozwalają chronić cerę przed promieniowaniem UVA/UVB i działaniem czynników zewnętrznych, odpowiedzialnych również za tworzenie się niedoskonałości.
Aby wspomóc kurację antytrądzikową, firma Mixa stworzyła innowacyjną linię produktów przeciw niedoskonałościom. Stosując codzienną pielęgnację skóry bogatą we właściwości cynku, pozbędziemy się nadmiaru sebum, a nasza skóra pozostanie gładka i odpowiednio oczyszczona. Wystarczy przestrzegać zasad codziennej pielęgnacji skóry twarzy w czterech krokach.
Krok pierwszy – oczyszczanie
Przy doborze odpowiednich kosmetyków, musimy zwrócić szczególną uwagę na produkty bogate w cynk. Działanie cynku sprawi, że nie będziemy mieli problemów z powstawaniem zaskórników. Dobrze sprawdzą się Mixa Mleczko do demakijażu Przeciw niedoskonałościom lub do cery mieszanej i tłustej Mixa Płyn micelarny Skuteczny demakijaż.
Krok drugi – tonizowanie
W codziennej pielęgnacji twarzy ważne jest, aby nie wysuszać skóry z tendencją do stanów zapalnych. Z myślą o tym Mixa wyszła z innowacyjnym produktem jakim jest Mixa Oczyszczający tonik bez alkoholu Przeciw niedoskonałościom. Zawarte w nim cynk i jego właściwości zwężają pory, matują skórę i redukują niedoskonałości. Dzięki temu, że produkt nie posiada alkoholu, pozwala bezpiecznie usunąć zanieczyszczenia, które gromadzą się na naszej skórze przez cały dzień.
Krok trzeci – złuszczanie
Złuszczanie to nieodzowny element pielęgnacji skóry trądzikowej. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się Mixa Złuszczający peeling-maska bez granulek, który delikatnie oczyszcza skórę i usuwa z niej nadmiar sebum. Dzięki połączeniu właściwości cynku i kwasów owocowych ten peeling-maska delikatnie złuszcza skórę, aby odblokować pory, usunąć martwe komórki i zminimalizować niedoskonałości. Produkt należy stosować dwa razy w tygodniu, a dla utrzymania prawidłowego działania cynku, można stosować Mixa Oczyszczający żel myjący bez mydła Przeciw niedoskonałościom.
Krok czwarty – nawilżanie
Codzienna pielęgnacja twarzy wymaga także odpowiedniego nawilżania cery. Do tego świetnie sprawdzi się np. Mixa krem nawilżający 2w1 Przeciw niedoskonałościom. Oprócz cynku zawiera on w sobie Silicate S, który wspomaga zmniejszenie wydzielania sebum i matuje skórę. W efekcie możemy cieszyć się zdrową i promienną cerą.
Stosując produkty od firmy Mixa zapewniające dobroczynne działanie cynku, wspomożemy leczenie trądziku. Nie zapominajmy również o prawidłowej diecie wzbogaconej o ten cenny pierwiastek, który jest zawarty w wielu produktach spożywczych.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Niacynamid - właściwiści i działania na skórę.
W przypadku witaminy B3 należy przede wszystkim wspomnieć o właściwościach, jakie ta substancja wykazuje w przypadku skóry. Są to:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł: redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;
- zwężanie porów – regularne użycie witaminy B3 w kosmetykach zmniejsza widoczność porów
- działanie przeciwko oznakom starzeniowa – niacynamid to świetny antyoksydant, który przyczynia się do spowalnia procesów starzenia się skóry. Oprócz tego ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny
- działanie nawilżające – zapewnia właściwe nawilżenie skóry
- odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – niacynamid odgrywa istotną rolę przy syntezie ceramidów oraz lipidów, które z kolei wchodzą w skład ochronnego płaszcza hydrolipidowego
- rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień – bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą.
Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Czy niacynamid można stosować w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona;
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce;
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)