Z pewnością każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak bardzo relaksacyjne działanie ma masaż. Dlatego warto pamiętać o tym, że ta czynność jest zbawienna nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Regularne masowanie malucha sprawi, że pociecha szybciej się uspokoi, a do tego zyskamy doskonałą okazję do nawiązania głębszej więzi. Poniżej przedstawiamy 3 techniki, które powinien wypróbować każdy rodzic. Sprawdź, jak masować brzuszek noworodka i nie tylko.
Masaż niemowlaka – zapewnij odpowiednie warunki
Przed przystąpieniem do masażu upewnij się, że pomieszczenie, w którym będziesz go wykonywać, jest nagrzane do ok. 26°C, aby dziecko się nie wychłodziło.
Dodatkowo pozycja malucha powinna być wygodna dla niego i dla Ciebie. Jak w takim razie najlepiej go ułożyć? Na przewijaku, regulując wysokość w taki sposób, by mieć nieograniczone ruchy. Na początek umyj dokładnie ręce i zdejmij biżuterię, która może zranić dziecko. Następnie potrzyj dłonie o siebie, aby je rozgrzać i tym samym uniknąć wychłodzenia pociechy.
W ciągu pierwszych kilku miesięcy unikaj dotykania czaszki dziecka, która jest bardzo delikatna. Skoncentruj się na ramionach, nogach i tułowiu. W razie wątpliwości zasięgnij porady pediatry – specjalista będzie w stanie udzielić profesjonalnych wskazówek, które pozwolą Ci jeszcze lepiej zadbać o syna lub córkę, szczególnie w pierwszych tygodniach życia.
Jak masować brzuszek niemowlaka w przypadku dolegliwości trawiennych?
Masaż brzuszka noworodka może pomóc mu poczuć się lepiej w razie odczuwania bólu czy innych dolegliwości, które mogłyby wskazywać na kłopoty z trawieniem. To znakomita metoda na zmniejszenie dyskomfortu.
Masaż brzuszka niemowlaka wykonuj przed drzemką lub snem, aby zapewnić trwałą ulgę i pomóc maluchowi zasnąć. Po ogrzaniu dłoni połóż jedną z nich płasko na brzuchu dziecka. Już samo ciepło Twojego ciała będzie dla niego niezwykle kojące i uspokajające. Aby rozluźnić brzuch, wykonuj okrężne ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pamiętaj, by postarać się o osiągnięcie idealnej równowagi między delikatnością a stanowczością – ciała niemowlaka nie można uciskać zbyt mocno, a jednocześnie dotyk faktycznie musi przynosić efekt. Na zakończenie masażu możesz pokołysać dziecko, co dodatkowo je wyciszy.
Masaż niemowlęcia na ząbkowanie
Rodzice boją się ząbkowania i nic w tym dziwnego – to stresujący czas zarówno dla dziecka, jak i dla nich. Wobec tego warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak masaż dziąseł, co pozwoli na uśmierzenie dyskomfortu związanego z tym procesem.
Umyj dokładnie dłonie i umieść palce wskazujące pod nosem dziecka, nad górną wargą, i delikatnie wsuń je w kierunku środka policzków. Następnie wykonaj małe kółka koniuszkami kciuków przy stawie szczękowym. Ten sam gest powtórz również na dole.
Sucha skóra u niemowlęcia a masaż
Jeśli dziecko ma ciemieniuchę, weź trochę oliwy z oliwek – wcześniej jednak przeprowadź test alergiczny, żeby się upewnić, że maluch nie ma uczulenia na ten produkt. Możesz to zrobić poprzez nałożenie niewielkiej ilości np. na stopie i obserwowanie, czy pojawi się jakaś niepożądana reakcja.
Z rozgrzaną między dłońmi oliwą z oliwek delikatnie masuj najbardziej przesuszone miejsca na skórze niemowlaka. Jeśli pod wpływem wysuszenia pojawiły się małe strupki, to taki masaż pozwoli się ich pozbyć.
Wskazówka od marki Mixa: jeśli chcesz po prostu uspokoić czy wyciszyć dziecko i jednocześnie spędzić z nim czas, możesz wykorzystać odrobinę mleczka oczyszczającego lub nawilżającego i za jego pomocą wykonać relaksujący masaż.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Niacynamid - właściwiści i działania na skórę.
W przypadku witaminy B3 należy przede wszystkim wspomnieć o właściwościach, jakie ta substancja wykazuje w przypadku skóry. Są to:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł: redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;
- zwężanie porów – regularne użycie witaminy B3 w kosmetykach zmniejsza widoczność porów
- działanie przeciwko oznakom starzeniowa – niacynamid to świetny antyoksydant, który przyczynia się do spowalnia procesów starzenia się skóry. Oprócz tego ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny
- działanie nawilżające – zapewnia właściwe nawilżenie skóry
- odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – niacynamid odgrywa istotną rolę przy syntezie ceramidów oraz lipidów, które z kolei wchodzą w skład ochronnego płaszcza hydrolipidowego
- rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień – bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą.
Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Czy niacynamid można stosować w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona;
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce;
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)