Kwas salicylowy na twarz – właściwości, działanie, efekty

Kwas salicylowy to jeden z powszechnie stosowanych składników aktywnych w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, ale również produktów przeznaczonych do pielęgnacji włosów i ciała. Często występuje w produktach stworzonych z myślą o skórze trądzikowej, skórze z widocznymi niedoskonałościami i przebarwieniami. Czym właściwie jest kwas salicylowy, jakie ma właściwości i jak działa?

Czym jest kwas salicylowy?

Kwas salicylowy (INCI: Salicylic Acid) to organiczny związek chemiczny o wzorze sumarycznym C₇H₆O₃. Należy on do grupy hydrokwasów, a dokładniej jest jednym z kwasów BHA (beta-hydrokwasów). Hydrokwasy to kwasy organiczne, które w swojej budowie zawierają grupy kwasowe -COOH oraz grupy hydroksylowe -OH. To właśnie sprawia, że hydroksykwasy łączą w sobie właściwości kwasów i alkoholi. Oprócz kwasów BHA w kosmetyce stosuje się również kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy) oraz PHA (poli-hydroksykwasy).

Kwas salicylowy występuje w naturze między innymi w korze wierzby i to z niej został po raz pierwszy wyizolowany. W medycynie stosuje się jego pochodną, czyli kwas acetylosalicylowy, który występuje między innymi jako słynna aspiryna. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe.

W kosmetykach kwas salicylowy występuje w kometykach różnych formach. INCI czystego kwasu (tego szukaj na etykiecie) to Salicylic Acid. Ale stosuje się także inne formy, jak np. Sodium Salicylate (sól sodowa kwasu salicylowego), Capryloyl Salicylic Acid (pochodna kwasu salicylowego nazywana takżę jako LHA), Betaine Salicylate (połączenie kwasu salicylowego z betainą).

Jak kwas salicylowy działa na skórę?

Co warto wiedzieć o kwasie salicylowym i jego działaniu na skórę? Przede wszystkim jest to substancja organiczna, która ma zdolność przenikania w głębsze warstwy naskórka. Nie tylko ze względu na budowę cząsteczki, ale także na zdolność rozpuszczania w tłuszczach (w przeciwieństwie do kwasów AHA i PHA). Ta unikalna właściwość powoduje, że lepiej przenika przez warstwę sebum na skórze. Dzięki temu kwas salicylowy najczęściej stosowany jest w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej, skóry mieszanej i tłustej, skóry problematycznej czy skóry z przebarwieniami różnego pochodzenia. Jak więc może działać na skórę?

kobieta podczas porannej pielęgnacji twarzy

  • Działanie peelingujące (złuszczanie martwego naskórka)
    Kwas salicylowy ma właściwości keratolityczne, czyli takie, które pozwalają na rozpuszczanie i złuszczanie zrogowaciałej warstwy naskórka.
  • Reguluje ilość wydzielanego sebum
    To działanie sprawia, że doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej oraz skóry trądzikowej.
  • Redukcja zaskórników i zwężanie widocznych porów
    Posiada zdolność do oczyszczania gruczołów łojowych oraz łagodzenia w nich stanów zapalnych. W walce z zaskórnikami pomagają również wspomniane już właściwości złuszczające.
  • Redukcja przebarwień
    Kwas salicylowy dzięki właściwościom eksfoliacyjnym przyczynia się do stopniowego wyrównywania kolorytu skóry, a tym samym wspomaga redukcję przebarwień potrądzikowych, posłonecznych i tych związanych z procesami starzeniowymi skóry.
  • Działanie antybakteryjne i przeciwzapalne
    Kwas salicylowy wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, co sprawia, że jest używany w pielęgnacji skóry trądzikowej czy dotkniętej różnego rodzaju problemami.
  • Przeciwdziałanie powstawaniu zmian skórnych np. zaskórników, wyprysków
    Dzięki zdolności oczyszczania ujść gruczołów łojowych, kwas salicylowy przeciwdziała powstawaniu nowych zmian skórnych takich jak między innymi wypryski czy zaskórniki.

Kwas salicylowy pomaga również przeciwdziałać wrastaniu się włosków, przyśpiesza procesy regeneracyjne.

Kwas salicylowy – do jakiego rodzaju skóry?

Działanie kwasu salicylowego zależy od jego stężenia. Według prawa w kosmetykach do domowej pielęgnacji twarzy stężenie nie powinno przekraczać 2%.. W wyższych stężeniach (powyżej 10%) występuje między innymi w intensywnie działających peelingach kwasowych profesjonalnych, które powinny być stosowane wyłącznie pod okiem wykwalifikowanego kosmetologa lub lekarza.

Młoda kobieta przyglądająca się w lustrze skórze twarzy

  • Działanie złuszczające i oczyszczające – każdy rodzaj skóry
    Kwas salicylowy w kosmetykach złuszczających i oczyszczających (peelingi, oczyszczające żele do mycia twarzy) sprawdzi się przy każdym rodzaju skóry. Co więcej, jest składnikiem, który nie powoduje reakcji ze słońcem (nie jest fotouczulający), dlatego może być stosowany przez cały rok, nawet latem (wówczas, jak przez cały rok, powinno się pamiętać o ochronie SPF).
  • Trądzik
    Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Odmiany trądziku są bardzo różne i mogą występować u osób w różnym wieku, niezależnie od płci. Do jego najczęstszych odmian należą między innymi trądzik różowaty, trądzik pospolity, trądzik zaskórnikowy.

    Niezależnie jednak od rodzaju trądziku, z którym się zmagamy, towarzyszące mu zmiany skórne posiadają wspólny mechanizm powstawania - wydziela się zbyt duża ilość sebum, która wydobywa się na powierzchnię skóry przez gruczoły łojowe. Dochodzi do nagromadzenia się nadmiaru sebum, które może prowadzić do zapychania się kanalików prowadzących do gruczołów łojowych.

    Zastosowanie kwasu salicylowego w pielęgnacji skóry trądzikowejwykorzystuje jego zdolność do przenikania w głębsze warstwy naskórka, oczyszczania ujść gruczołów łojowych.
  • Zaskórniki
    Zaskórniki to najczęstszy problem skórny. Zaskórniki mogą być zarówno otwarte (to charakterystyczne czarne kropki pojawiające się na nosie, brodzie, czasami na policzkach) lub zamknięte (podskórne grudki). Są to zapchane przez sebum pory. Pory umożliwiają ujście produkowanego przez skórę łoju oraz sebum. Często w wyniku nieodpowiedniego oczyszczania twarzy czy nadmiernej produkcji sebum (szczególnie skóra tłusta i mieszana), w połączeniu ze złuszczającym się naskórkiem, zaczynają się zapychać i tak właśnie powstają zaskórniki. Kwas salicylowy reguluje ilość wydzielanego sebum oraz ma właściwości złuszczające, więc bardzo dobrze wpływa na jakość skóry z zaskórnikami
  • Przebarwienia
    Plamy pigmentacyjne zwane również przebarwieniami powstają w wyniku nadmiernego gromadzenia się melaniny. Niezależnie od ich głębokiej przyczyny, czyli na przykład zmian trądzikowych, zmian związanych z naturalnymi procesami starzenia się skóry czy reakcji w wyniku fotouczulenia, powstają w wyniku kontaktu skóry z promieniowaniem UV. Przebarwienia objawiają się lokalnymi ciemniejszymi plamami na skórze twarzy. Kwas salicylowy dzięki swoim właściwościom złuszczającym, regeneracyjnym oraz zdolnością do głębszego penetrowania skóry doskonale sprawdza się jako składnik wspierający walkę z przebarwieniami, pomagając wyrównać koloryt skóry.
  • Pielęgnacja skóry z niektórymi dermatozami
    Kwas salicylowy stosuje się również w pielęgnacji skóry łuszczycowej. Wówczas jego właściwości eksfoliacyjne wspomagają złuszczanie tak zwanej blaszki łuszczycowej. Ponadto kwas działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

kobieta w średnim wieku z przebarwieniami na twarzy

Do jakiego rodzaju skóry i na jakiego rodzaju problemu zalecany jest kwas salicylowy w produktach pielęgnacyjnych?

Serum z kwasem salicylowym

Serum to wyjątkowy rodzaj produktu kosmetycznego, który charakteryzuje się często między innymi większym stężeniem składników aktywnych, niż te, które spotykamy na przykład w kremach. Serum z kwasem salicylowym MIXA LAB to serum przeciw niedoskonałościom stworzone z myślą o skórze skłonnej do niedoskonałości, skórze tłustej, mieszanej i wrażliwej.

W swojej formule oprócz kwasu salicylowego zawiera niacynamid,. Znany jest między innymi z takich właściwości, jak:

  • normalizowanie pracy gruczołów łojowych,
  • zmniejszenie widoczności porów,
  • działanie przeciwzapalne i antybakteryjne,
  • działanie antyoksydacyjne (dzięki temu również przeciwstarzeniowe),
  • wspomaganie odbudowy bariery hydrolipidowej skóry,
  • hamowanie nadprodukcji melaniny (walka z przebarwieniami),
  • działanie nawilżające.

Połączenie między innymi tych dwóch składników aktywnych sprawia, że Serum przeciw niedoskonałościom Mixa pozwala na redukcję nawet 90% zaskórników*.

Jakie efekty przynosi regularne stosowanie serum z kwasem salicylowym Mixa?

  • - 90% zaskórników otwartych,
  • - 34% zaskórników zamkniętych,
  • 77% konsumentów zgadza się, że po 14 dniach stosowania serum pory wyglądają na zmniejszone***.

Jak stosować serum przeciw niedoskonałościom Mixa?

  • Dokładnie oczyść skórę twarzy, nałóż kilka kropel serum z kwasem salicylowym Mixa i rozprowadź je po skórze twarzy.
  • Serum przeznaczone jest do stosowania zarówno w porannej, jak i wieczornej rutynie pielęgnacyjnej.
  • Serum przeciw niedoskonałościom Mixa można mieszać z pozostałymi serami Mixa: nawilżające serum Mixa z kwasem hialuronowym przeciw przesuszeniom oraz serum z witaminą C Mixa przeciw przebarwieniom.

Serum z kwasem salicylowym – z czym można łączyć?

Komponując swoją indywidualną rutynę pielęgnacyjną, często mamy świadomość tego, że nasza skóra ma różne potrzeby. Dlatego też chętnie sięgamy po produkty z różnymi składnikami aktywnymi. Warto pamiętać, że nie zawsze zaleca się łączenie ze sobą niektórych z nich. Z czym więc można łączyć produkty zawierające kwas salicylowy?

  • Witamina C
    Witamina C, czyli kwas askorbinowy, to jeden z najpopularniejszych składników aktywnych. Znana jest między innymi ze swoich właściwości przeciwutleniających, dzięki czemu działa przeciwstarzeniowo. Wspomaga redukcję przebarwień, ma wpływ na rozjaśnienie skóry, wyrównanie jej kolorytu i dodanie jej naturalnego blasku. Nie zaleca się łączenia, szczególnie osobom początkującym w pielęgnacji kwasu salicylowego z kwasem askorbinowym. Można łączyć go natomiast z innymi formami witaminy C, jak np. Ascorbyl Glucoside obecną w serum Mixa.
  • Kwas hialuronowy
    Jeden z najpopularniejszych składników aktywnych, którego właściwości nawilżające wykorzystywane są w produktach stworzonych z myślą między innymi o skórze suchej i wrażliwej. To jednak składnik występujący naturalnie w naszym organizmie, jednak z czasem zaczyna go ubywać. Dostarczanie go w kosmetykach jest więc odpowiednie dla każdego rodzaju skóry.
  • Niacynamid
    Wspomniany wcześniej niacynamid doskonale łączy się z kwasem salicylowym, wspomagając pielęgnację cery problematycznej, skóry mieszanej i tłustej.

Co istotne, wszystkie sera Mixy zostały stworzone w taki sposób, by móc je ze sobą łączyć, stosować wymiennie lub mieszać.

Na jakie więc połączenia kwasu salicylowego z innymi składnikami warto uważać? Nie zaleca się stosowania kwasu salicylowego w jednym cyklu pielęgnacyjnym z wysokimi stężeniami kwasów AHA (np. kwasem glikolowym) czy retinoidami, ponieważ te połączenia mogą, choć nie muszę, okazać się drażniące.

Jak stosować kwas salicylowy w pielęgnacji twarzy?

O czym warto pamiętać, chcąc włączyć produkty z kwasem salicylowym do swojej rutyny pielęgnacyjnej?

  • Stosując kwas salicylowy, który ma działanie złuszczające, warto zadbać o włączenie do pielęgnacji kremu z wysokim współczynnikiem SPF. Choć kwas salicylowy sam w sobie nie jest fotouczulający, to właśnie właściwości eksfoliujące mogą uwrażliwić skórę podczas kontaktu z promieniami UV.
  • Wszystkie produkty zawierające składniki aktywne ukierunkowane na walkę z określonymi problemami skóry, należy stosować według zaleceń producenta. Informacja o tym, że serum przeciw niedoskonałościom Mixa zostało sformułowane tak, by można je było bezpiecznie stosować, łącząc z pozostałymi serami Mixy.
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem produktów z kwasem salicylowym, należy skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem.
  • Nigdy samodzielnie nie stosujemy produktów zawierających kwas salicylowy o stężeniu większym niż 2%. Tego rodzaju stężenia powinny być stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza lub kosmetologa.

*Test kliniczny na 43 respondentach po 4 tygodniach stosowania.
**Wizualizacja przeciętnych rezultatów w testach klinicznych na 43 respondentach po 4 tygodniach stosowania. Rezultaty mogą się różnić od przedstawionych.
*** potrzebujemy przypisu – brak przypisu na stronie zbiorczej