Trądzik różowaty - objawy i leczenie

Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry twarzy, która rozwija się na podłożu zaburzeń naczyniowych oraz łojotoku. Jakie są przyczyny jej powstawania? Kto jest na nią narażony? W jaki sposób leczyć i pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Trądzik różowaty ‒ co to takiego?

Trądzik różowaty (acne rosacea) to przewlekła, zapalna choroba skóry twarzy. Początkowo zajmuje środkową część twarzy, na której można zaobserwować rumień oraz teleangiektazje (poszerzone naczynia krwionośne); następnie pojawiają się dodatkowo grudki i krosty.
W odróżnieniu od trądziku młodzieńczego (pospolitego), rosacea rozpoczyna się dopiero w wieku około 20-30 lat, kiedy zauważyć można częste powstawanie rumienia na skórze policzków, brody, nosa oraz czoła. Pełny rozwój choroby przypada na okres pomiędzy 40 a 60 rokiem życia.

Trądzik różowaty ‒ przyczyny powstawania

Chociaż etiologia choroby nie jest do końca znana, niektórzy badacze wskazują na uwarunkowania genetyczne jednostki, na przykład jasną karnację skóry i występowanie tej choroby w rodzinie. Wpływ na występowanie łojotoku i krost mają zmiany w gospodarce hormonalnej oraz zaburzenia naczyniowe. Zaburzenia endokrynologiczne jak np. choroby tarczycy również mogą wpłynąć na jego wystąpienie. Duże znaczenie dla możliwości pojawienia się trądziku różowatego ma nieodpowiednia dieta (spożywanie zbyt dużej ilości ostrych przypraw, alkoholu czy kawy), czynniki atmosferyczne (silny, zimny wiatr, ostre słońce, wilgoć). Bardzo silnym „aktywatorem” może okazać się również chroniczny stres oraz stosowanie określonych leków na skórę twarzy, np. preparatów zawierających glikokortykosteroidy.

Trądzik różowaty ‒ objawy

Trądzik różowaty może przyjmować różne postacie. W oparciu o zmiany skórne możemy wyróżnić jego 4 podtypy (rodzaje trądziku różowatego), przy czym każdy z nich może mieć przebieg lekki, umiarkowany lub ciężki:

  • rumieniowo-teleangiektatyczny ‒ tzw. rumień przelotny występuje na twarzy, zmianom bardzo często towarzyszyć mogą teleangiektazje. Ponadto można zaobserwować wyraźny obrzęk twarzy oraz uczucie pieczenia skóry w obrębie zmian. To najczęściej występująca postać trądziku różowatego;
  • grudkowo-krostkowy ‒ w środkowej części twarzy widoczny jest rumień, wraz z występującymi okresowo krostami i grudkami. Grudki zazwyczaj są małe, czerwone i mają kopulasty kształt. Czasami są ostro zakończone, a na ich szczycie można zauważyć krosty. Ta postać przypomina trądzik pospolity, przy czym jedyną różnicą jest brak zaskórników w przypadku rosacea;
  • guzkowy ‒ powierzchnia skóry staje się nieregularna, zgrubiała, występują także zmiany guzowate. W tym podtypie zmiany najczęściej obejmują nos, mogą także zajmować policzki, brodę, czoło, a także uszy. Bardzo często w miejscach zmian przerostowych stwierdza się zapalenie mieszków włosowych;
  • oczny ‒ ta odmiana choroby jest niezwykle trudna do rozpoznania. Zazwyczaj pacjenci trafiają do okulisty z powodu stanów zapalnych brzegów powiek, spojówek czy rogówek. To z kolei objawia się częstym łzawieniem i przekrwieniem oczu, a także światłowstrętem.

Trądzik różowaty ‒ leczenie

W przypadku podejrzenia wystąpienia trądziku różowatego powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa. Postać grudkowo-krostkowa rosacea może zostać pomylona z trądzikiem pospolitym, dlatego szczególnie ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku czy produktu do pielęgnacji skonsultować to z profesjonalistą i upewnić się, z jaką formą chorobową skóry mamy do czynienia.
W trakcie leczenia trądziku różowatego istotne jest unikanie czynników, które mogą powodować postęp lub nasilenie choroby. Warto wstrzymać się od wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych, zażywania gorących kąpieli, czy też spożywania alkoholu i kawy. Osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny także unikać stresu oraz gwałtownych zmian temperatury.
Leczenie ma na celu przede wszystkim redukcję stanu zapalnego, zmniejszenie liczby grudek, krost oraz złagodzenie uciążliwego uczucia świądu i pieczenia. W tym celu stosuje się leki zawierające metronidazol (np. w postaci żelu lub kremu), mający działanie bakteriobójcze. Bardzo dobrze sprawdza się także kwas azelainowy, który głównie redukuje stany zapalne.

Trądzik różowaty ‒ pielęgnacja

Warto pamiętać, że w przypadku trądziku różowatego prawidłowo dobrana pielęgnacja w ogromnym stopniu wpływa na przebieg choroby. Zdecydowanie powinno się unikać produktów drażniących i wysuszających skórę jak mydło oraz alkohol. Osoby z trądzikiem różowatym powinny także unikać zabiegów złuszczających skórę przy użyciu kwasów owocowych oraz kwasu salicylowego.
W przypadku trądziku różowatego przede wszystkim warto wybrać kosmetyki, które zniwelują nieprzyjemne uczucie pieczenia i świądu oraz zapewnią skórze odpowiednią dawkę nawilżenia. Podczas zakupów w drogerii lub aptece warto zwrócić na serię kosmetyków marki Mixa, dedykowanych skórze nadwrażliwej i zaczerwienionej.
Do oczyszczania twarzy świetnie sprawdzi się Kremowy żel do mycia twarzy, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia oraz łagodzi uczucie pieczenia skóry. Do demakijażu oraz odświeżenia twarzy warto sięgnąć po Płyn micelarny Odżywienie i oczyszczenie. Dzięki zawartości allantoiny nie tylko łagodnie oczyszcza skórę, ale równocześnie łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Widoczne zaczerwienienia świetnie skoryguje BB Krem łagodzący. Skutecznie nawilża, wygładza i wyrównuje koloryt skóry.

Produkty powiązane z artykułem

Artykuły powiązane