Jak rozpoznać skórę nadwrażliwą i jak sobie z nią radzić?

Skóra nadwrażliwa, zwana też nadreaktywną, może reagować podrażnieniem, zaczerwienieniem, pieczeniem czy wypryskiem alergicznym na wiele bodźców. Skóra taka wymaga szczególnej pielęgnacji.

Skóra nadwrażliwa charakteryzuje się nadpobudliwością zakończeń nerwowych znajdujących się w jej strukturach. Przyczyny nadwrażliwości mogą być różne, a należą do nich: nagłe zmiany temperatury, bezpośrednie promieniowanie słoneczne, podmuchy zimnego lub gorącego powietrza, zanieczyszczenia, reakcje kontaktowe po zetknięciu ze składnikami niektórych kosmetyków, a także twardą wodą, wełną itp. czynnikami drażniącymi. Przyczyną może być także sama budowa skóry: skóra naczynkowa na przykład ma tendencję do nadreaktywności. Nadwrażliwość może wytworzyć się ponadto na skutek niektórych chorób, głównie chorób zapalnych i alergicznych skóry oraz trądziku. Na nadwrażliwość skóry mają wpływ także niektóre leki oraz nieodpowiednia dieta.

Skóra nadwrażliwa - czyli jaka?

Skóra nadwrażliwa to taka, która silnie reaguje na rozmaite czynniki zewnętrzne. Zwykle podrażnienie objawia się wystąpieniem rumienia, napięciem skóry, uczuciem ściągnięcia, pieczeniem, świądem oraz łuszczeniem naskórka. Naturalna bariera ochronna naskórka – płaszcz lipidowy – jest u osób ze skórą nadwrażliwą słaba i cienka. Napięcie skóry, swędzenie i pieczenie może mieć w przypadku skóry nadwrażliwej charakter przewlekły i nawracający. Skóra nadwrażliwa może wykazywać kontaktowe reakcje alergiczne na czynniki, na które nie reagują inne typy skóry, zwłaszcza na składniki wielu kosmetyków, ale także alergeny lotne czy zjedzony pokarm. Reakcja alergiczna objawia się zwykle wypryskiem.

Naturalny płaszcz lipidowy w przypadku skóry nadwrażliwej łatwo ulega zniszczeniu, a to jeszcze bardziej naraża skórę na kontakt z drażniącymi czynnikami. Następstwem jest reakcja zapalna, czyli zaczerwienienie i pieczenie skóry. Nierzadko osoba o skórze nadwrażliwej nie wie nawet, z jakiego powodu wytworzył się w obrębie skóry stan zapalny.

Najbardziej narażona na nadreaktywność jest skóra twarzy, która jest cieńsza i delikatniejsza niż skóra innych partii ciała.
Skóra nadwrażliwa powinna zostać zbadana przez lekarza dermatologa. Konieczne jest również przeprowadzenie rozpoznania czynników drażniących i alergizujących u każdego pacjenta.

Skóra nadwrażliwa - pielęgnacja

Skóra nadwrażliwa wymaga szczególnej pielęgnacji. Niestety konieczna jest rezygnacja z wszelkich zabiegów kosmetycznych i upiększających związanych z pocieraniem i tymczasowym podrażnieniem skóry, czyli m.in. z oczyszczania manualnego skóry, mikrodermabrazji, peelingów gruboziarnistych, zabiegów z wykorzystaniem kwasów. Zrezygnuj też z kosmetyków zawierających alkohol, konserwanty, sztuczne barwniki i substancje zapachowe, oleje silikonowe, parafinę, lanolinę, parabeny, kwasy owocowe, glikol polietylenowy, chemiczne filtry UV. Należy starannie dobierać także kosmetyki kolorowe – a im ich jest mniej na skórze, tym lepiej. Ciężkie fluidy zastąp wysokiej jakości podkładem mineralnym. Uważnie dobieraj kosmetyki do makijażu oczu. Nie przesuszaj skóry kosmetykami z niektórych linii przeciwtrądzikowych. Do ochrony przed słońcem wybieraj produkty z naturalnymi filtrami UV.

Zmagasz się z alergią?

Aby sprawdzić, czy dany kosmetyk – kolorowy czy pielęgnacyjny – nie wywoła reakcji zapalnej czy alergicznej:

  • nałóż niewielką jego ilość na bibułkę,
  • przez 5 kolejnych nocy przyklejaj tę bibułkę do skroni plastrem hipoalergicznym.
  • w przypadku reakcji skórnej zrezygnuj z kosmetyku.

Pielęgnacja skóry wrażliwej wymaga szczególnej uwagi. Są na szczęście serie kosmetyków dedykowanych skórze nadwrażliwej, jak produkty z linii Mixa Pro-Tolerance.

Produkty Mixa Pro Tolerance

Nie zawierają one składników potencjalnie drażniących i alergizujących. Ich skład jest krótki – aby zminimalizować ryzyko reakcji skórnej. Odżywiają i nawilżają skórę. Zawierają m.in. kwasy tłuszczowe i witaminy (np. PP), które wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry, dzięki czemu łatwiej radzi sobie ona z innymi czynnikami drażniącymi, na które mamy niewielki wpływ (np. zanieczyszczenia powietrza, klimatyzacja w miejscach publicznych).

Produkty powiązane z artykułem

  • Płyn micelarny przeciw niedoskonałościom Sprawdź
  • Oczyszczający tonik bez alkoholu Sprawdź

Artykuły powiązane